:: Strona główna :: :: Kontakt ::
:: TAM WARTO BYĆ
:: NIEZWYKŁE MIEJSCA
:: NA WEEKEND
:: NIECO DALEJ
:: WYDARZENIA
:: FOTOGRAFIA
:: ZDROWIE I URODA
:: NA ROWERZE
:: NA NARTY
:: WARTO WIEDZIEĆ


Kraków

Miasto średniowiecznych murów i pamiątek historycznych, które spotykamy na każdym kroku, niezliczonej ilości zabytków, muzeów,...


Roztocze

Ta najbardziej malownicza kraina Wyżyny Lubelskiej zachęca zwłaszcza do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Roztocze obfituje...
OFERTY WIĘCEJ OFERT


Wyspa BORNHOLM

Bornholm duńska wyspa na Morzu Bałtyckim. Postrzępione urwiska skalne i wspaniałye białe plaże....


Fiordy i Oslo

Wycieczka 4 dniowa.

Oslo i wspaniałe Fiordy....
HOTELE WIĘCEJ HOTELI


EXPLORIS Ośrodki Szkoleniowo - Wypoczynkowe

Exploris to jedna z największych sieci oferujących bazę szkoleniowo-wypoczynkową w Polsce. ...


Hotel Dorrian ***

Hotel Dorrian *** jest położony zaledwie 500 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich. ...
Tapety
ZOBACZ !!!

Galeria Fotografii
NAJNOWSZE KOMENTARZE
U nas nie może być protestów
ROZTOCZE tylko rowerem
W Tunezji już ponad 25 stp [1]
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

Bogata historia, liczne zabytki kultury, tradycje literackie, urzekające urodą krajobrazy, ożywcze powietrze świętokrzyskich lasów to wszystko sprzyja rozwijającej się w regionie agroturystyce. Chętnie korzystają z tej formy wypoczynku warszawiacy i mieszkańcy Śląska. Kielecczyzna od lat jest też celem podróży niezliczonych wycieczek szkolnych dzięki Rejowi, Sienkiewiczowi i Żeromskiemu.


kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Sandomierz - ratusz Wislica - katedra Ujazd - zamek


Województwo świętokrzyskie tworzą trzy krainy geograficzne: Góry Świętokrzyskie z charakterystycznymi zwałowiskami skalnymi, gołoborzami, Ponidzie - z idealną dla turystyki kajakowej rzeką Nidą, Wyżyna Kielecko-Sandomierska z licznymi zabytkami kultury i architektury. Ponad połowa województwa objęta jest różnymi formami ochrony - od Świętokrzyskiego Parku Narodowego począwszy, przez 8 parków krajobrazowych aż po 50 rezerwatów przyrody.

Doroczne Dymarki, a potem Raj
Góry Świętokrzyskie, Puszcza Jodłowa i Święty Krzyż z zespołem klasztornym benedyktynów nie wymagają prezentacji. Wypada natomiast zaprosić w Łysogóry we wrześniu, kiedy to w Nowej Słupi odbywają się doroczne Dymarki, czyli pokaz wytopu żelaza metodą sprzed 2 tysięcy lat, nawiązujący do rozwijającego się w tym regionie od II w. p.n.e. hutnictwa żelaza. Przy okazji w Krzemionkach Opatowskich koło Ostrowca Świętokrzyskiego trzeba zobaczyć liczącą ok. 5000 lat kopalnię krzemienia pasiastego, która jest uznana za jeden z pomników polskiej kultury. W tym regionie warto obejrzeć kielecki pałac biskupów krakowskich z połowy XVII wieku - jedyna w Polsce tak dobrze zachowaną rezydencję magnacką epoki Wazów. W pobliżu Kielc znajdują się: Oblęgorek z dworkiem podarowanym Henrykowi Sienkiewiczowi przez naród (dziś muzeum jego imienia), Zagnańsk, gdzie rośnie legendarny dąb Bartek, Chęciny z ruinami średniowiecznego zamczyska, 240-metrowa, jedna z najpiękniejszych w kraju jaskinia Raj. W Nowinach na strudzonych turystów czeka nowoczesna kryta pływalnia Perła z dwoma basenami, podwodnymi masażami, sauną i 90-metrową krętą zjeżdżalnią rurą.

Zegary, Rej i cystersi
W Jędrzejowie znajduje się jedyne w Polsce muzeum zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych. Liczący 500 eksponatów zbiór jest uznawany za trzeci w świecie, po Oksfordzie i Chicago. W pobliskich Nagłowicach, gdzie przed wiekami gospodarował Mikołaj Rej, ojciec literatury polskiej, można zwiedzić jego muzeum i zamieszkać w niedrogich pokojach gościnnych.

Miastem żyjącym dla i z turystów jest Sandomierz, który od stycznia znajdzie się w granicach regionu świętokrzyskiego. Warto przypomnieć, że od końca XIII w. Sandomierz był stolicą województwa i jeszcze niedawno padały propozycje, by nowy region przyjął nazwę województwo kielecko-sandomierskie: Oprócz ciekawych zabytków architektury przyciągają tu zwiedzających lessowe wąwozy (rezerwat geologiczny) oraz podziemna trasa turystyczna.

Jędrzejów, Wąchock i Koprzywnica to trzy opactwa cysterskie, dzięki którym Kielecczyzna została wpisana na europejską mapę dziedzictwa kulturowego. Integracja narodów Europy, oparta na wspólnym dziedzictwie kultury, to cel powoływanych przez Radę Europy tzw. europejskich szlaków kulturowych. Jednym z nich jest "Szlak Monastyczny", prezentujący wkład rożnych zakonów w rozwój cywilizacji europejskiej. A jego elementem jest pętla kielecka "Małopolskiego szlaku cystersów". Obejmuje najstarsze polskie opactwa cystersów: założony w XII w. zespół klasztorny w Jędrzejowie (ostatnie lata życia spędził tu Wincenty Kadłubek, autor pierwszej polskiej kroniki) oraz nieco młodsze opactwa w Wąchocku i Koprzywnicy. Wszystkie były bezpośrednimi filiami macierzystego klasztoru francuskiego w Morimond.

Opactwo w Jedrzejowie słynie z wczesnobarokowych organów, które - dzięki zachowanej oryginalnej części instrumentarium z XVIII w. - należy do najcenniejszych w Europie. W Koprzywnicy zachowały się bardzo cenne gotyckie malowidła ścienne. Wąchock uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przykładów polskiej architektury cysterskiej.


Zobacz także:
SANDOMIERZ

[GALERIA]Powrót Powrót Drukuj Drukuj Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu Dodaj komentarz Dodaj komentarz
Ilość wyświetleń: 6344
WOJEWÓDZTWA

DOLNOŚLĄSKIE, KUJAWSKO-POMORSKIE, LUBELSKIE, LUBUSKIE, ŁÓDZKIE, MAŁOPOLSKIE, MAZOWIE,CKIE, OPOLSKIE, PODKARPACKIE, PODLASKIE, POMORSKIE, ŚLĄSKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, WARMIŃSKO-MAZURSKIE, WIELKOPOLSKIE, ZACHODNIOPOMORSKIE
W POLSCE DODAJ STRONĘ
NA ŚWIECIE DODAJ STRONĘ
Ciekawe miejsca( nad morzem, nad jeziorami, na nizinach, w górach ), na weekend, agroturystyka, hotele, pensjonaty, ośrodki, schroniska, biura podróży
Ciekawe miejsca, warto wiedzieć, podróże, na weekend, wyprawy, noclegi, biura podróży