:: Strona główna :: :: Kontakt ::
:: TAM WARTO BYĆ
:: NIEZWYKŁE MIEJSCA
:: NA WEEKEND
:: NIECO DALEJ
:: WYDARZENIA
:: FOTOGRAFIA
:: ZDROWIE I URODA
:: NA ROWERZE
:: NA NARTY
:: WARTO WIEDZIEĆ


Kraków

Miasto średniowiecznych murów i pamiątek historycznych, które spotykamy na każdym kroku, niezliczonej ilości zabytków, muzeów,...


Roztocze

Ta najbardziej malownicza kraina Wyżyny Lubelskiej zachęca zwłaszcza do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Roztocze obfituje...
OFERTY WIĘCEJ OFERT


Wyspa BORNHOLM

Bornholm duńska wyspa na Morzu Bałtyckim. Postrzępione urwiska skalne i wspaniałye białe plaże....


Fiordy i Oslo

Wycieczka 4 dniowa.

Oslo i wspaniałe Fiordy....
HOTELE WIĘCEJ HOTELI


EXPLORIS Ośrodki Szkoleniowo - Wypoczynkowe

Exploris to jedna z największych sieci oferujących bazę szkoleniowo-wypoczynkową w Polsce. ...


Hotel Dorrian ***

Hotel Dorrian *** jest położony zaledwie 500 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich. ...
Tapety
ZOBACZ !!!

Galeria Fotografii
NAJNOWSZE KOMENTARZE
U nas nie może być protestów
ROZTOCZE tylko rowerem
W Tunezji już ponad 25 stp [1]
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

Pomorze Zachodnie jest bardzo atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym, szczególnie gdy chodzi o sezon letni. Poza uznanymi ośrodkami i obszarami [Szczecin, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście, wyspa Wolin] oferuje szereg innych interesujących miejscowości.


Na początek nieco historii regionu, w której mieli swój udział Duńczycy, Szwedzi, Niemcy a nawet... Wikingowie osiadli na wyspie Wolin. Wprawdzie dwukrotnie książęta piastowscy podbijali Pomorze Zachodnie [po raz ostatni Bolesław Krzywousty w 1121 r., który sprowadził tu misję chrystianizacyjną Ottona z Bambergu], ale wkrótce wpływy na te ziemie rozciągnęli królowie duńscy a następnie niemieccy. Od XII do XVII w. panowała tutaj dynastia zachodniopomorska Gryfitów [nie piastowska !]. W latach trzydziestych XVI w. wprowadzono na Pomorzu Zachodnim reformację i sekularyzowano liczne klasztory. W latach 1630-1720 Pomorze dostało się pod panowanie szwedzkie a po 1720 r. - pruskie [które trwało do II wojny światowej]. Wówczas też sprowadziło się tu wielu wygnanych z Francji hugenotów. W 1729 r. w Szczecinie urodziła się Zofia Augusta Fryderyka Anhalt-Zerbst - znana powszechnie jako caryca Katarzyna II.

Na charakterystykę geograficzną województwa zachodniopomorskiego składają się dwie krainy: Pobrzeże Zachodniopomorskie z licznymi portami i zabytkami oraz Pojezierze Zachodniopomorskie [to część Pojezierza Pomorskiego, rozciągającego się od Meklemburgii w Niemczech aż do Warmii i Mazur] z wieloma jeziorami rynnowymi o dużej głębokości i dużą powierzchnią lasów iglastych.

Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim główną uwagę zwracają ciągnące się kilometrami plaże oraz wydmy odgradzające od morza płytkie jeziora. Z tego powodu powstało tu wiele mniej lub bardziej znanych ośrodków wczasowych z bogatą bazą turystyczną: Dziwnów, Dziwnówek, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Sarbinowo, Chłopy, Mielno-Unieście, Dąbki, Darłowo. Na Pobrzeżu Zachodniopomorskim znajduje się też Kamień Pomorski - pierwsza stolica księstwa zachodniopomorskiego i stolica biskupstwa. Od XIV w. miasto było członkiem Hanzy. Z tego czasu pozostała romańsko-gotycka katedra z najcenniejszymi na Pomorzu Zachodnim barokowymi organami z 1669 r. oraz dwoma obrazami Łukasza Cranacha Starszego.

Na wschód od Kamienia Pomorskiego znajduje się Trzebiatów z gotyckim kościołem Macierzyństwa N.M.P. z XIV-XV wieku, 89 metrową wieżą i dzwonami należącymi do największych na Pomorzu.

Z kolei Kołobrzeg, niegdyś stolica biskupstwa [powołanego w 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim], znany z odbywających się do niedawna festiwali piosenki żołnierskiej może się pochwalić gotycką Bazyliką Mariacką z XIV w. z monumentalnym świecznikiem z brązu o wadze ponad 900 kg. Ponadto odbywa się tu coroczny Jarmark Solny - na pamiątkę warzenia soli, która od XI w. była istotnym źródłem dochodów miasta. Obecnie można przyjrzeć się warzeniu soli według technik średniowiecznych. Najciekawszym zabytkiem Koszalina jest katedra gotycka z XIV w., w której odbywają się festiwale muzyki organowej.

W Darłowie możemy podziwiać 60 m. wieżę kościoła mariackiego, która służyła zarazem za latarnię morską. Dzisiaj Darłowo jest najlepiej zachowanym na Pomorzu Zachodnim średniowiecznym założeniem miejskim. Trzęsacz znany jest z ocalałych dotąd fragmentów kościoła, który został zniszczony przez fale Bałtyku. Pojezierze Zachodniopomorskie to idealne miejsce dla żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, amatorów pieszych wędrówek i rowerzystów. Dla tych ostatnich przygotowano sieć szlaków biegnących przez najciekawsze zakątki regionu. Obszar ten można podzielić na mniejsze regiony pojezierne: Pojezierze Myśliborskie, Wałeckie, Drawskie i Ińskie. Mało znane Pojezierze Myśliborskie uchodzi za "raj dla wodniaków".

Obszar ten jest bogaty w lasy dębowe i bukowe oraz liczne przykłady budownictwa gotyckiego i barokowego. Pojezierze Wałeckie to obszar pofałdowany, dający wiele możliwości uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Znajduje się tu około 150 malowniczych jezior oraz wiele unikalnych rezerwatów przyrody.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Szczecin - wieża zamkowa Szczecin Szczecin - dziedziniec zamkowy

Zobacz także:
POBRZEŻE BAŁTYKU
POJEZIERZE DRAWSKIE
SZCZECIN
WOLIN

[GALERIA]Powrót Powrót Drukuj Drukuj Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu Dodaj komentarz Dodaj komentarz
Komentarze
Namyślin [ 2 ]
Ilość wyświetleń: 6912
WOJEWÓDZTWA

DOLNOŚLĄSKIE, KUJAWSKO-POMORSKIE, LUBELSKIE, LUBUSKIE, ŁÓDZKIE, MAŁOPOLSKIE, MAZOWIE,CKIE, OPOLSKIE, PODKARPACKIE, PODLASKIE, POMORSKIE, ŚLĄSKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, WARMIŃSKO-MAZURSKIE, WIELKOPOLSKIE, ZACHODNIOPOMORSKIE
W POLSCE DODAJ STRONĘ
NA ŚWIECIE DODAJ STRONĘ
Ciekawe miejsca( nad morzem, nad jeziorami, na nizinach, w górach ), na weekend, agroturystyka, hotele, pensjonaty, ośrodki, schroniska, biura podróży
Ciekawe miejsca, warto wiedzieć, podróże, na weekend, wyprawy, noclegi, biura podróży