:: Strona główna :: :: Kontakt ::
:: TAM WARTO BYĆ
:: NIEZWYKŁE MIEJSCA
:: NA WEEKEND
:: NIECO DALEJ
:: WYDARZENIA
:: FOTOGRAFIA
:: ZDROWIE I URODA
:: NA ROWERZE
:: NA NARTY
:: WARTO WIEDZIEĆ


Tunezja, dalej niż piaszczyste plaże.

Brzydka pogoda panująca za oknem jest przygnębiająca? Chłód i zimno? Wystarczą tylko trzy godziny lotu samolotem oraz naprawdę...


Montenegro Czarnogóra - perła Adriatyku

Polscy turyści dopiero odkrywają Czarnogórę. Wspaniałe wybrzeże Adriatyku, niezawodna pogoda, urocze zabytkowe miasteczka i dzika...
OFERTY WIĘCEJ OFERT


Wyspa BORNHOLM

Bornholm duńska wyspa na Morzu Bałtyckim. Postrzępione urwiska skalne i wspaniałye białe plaże....


Fiordy i Oslo

Wycieczka 4 dniowa.

Oslo i wspaniałe Fiordy....
HOTELE WIĘCEJ HOTELI


EXPLORIS Ośrodki Szkoleniowo - Wypoczynkowe

Exploris to jedna z największych sieci oferujących bazę szkoleniowo-wypoczynkową w Polsce. ...


Hotel Dorrian ***

Hotel Dorrian *** jest położony zaledwie 500 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich. ...
Tapety
ZOBACZ !!!

Galeria Fotografii
NAJNOWSZE KOMENTARZE
W Tunezji już ponad 25 stp
historia (?)
Czarnogóra mnie urzekla
GOTYCKI ŚWIAT ZAKONNEGO PAŃSTWA

Zapraszamy Państwa do wędrówki szlakiem zabytków gotyku, wśród których znajdują się także najbardziej okazałe i monumentalne nie tylko w skali naszego kraju, lecz także całej Europy. Wyruszamy z Bydgoszczy na północ, by przez ŚWIECIE [43 km] dotrzeć do GNIEWA [68 km]. Szosa wiedzie wschodnim skrajem Borów Tucholskich. Jadąc dalej na północ tzw. Szlakiem Cystersów w Rudnie zbaczamy w lewo na PELPLIN [15 km]. Po zwiedzeniu wspaniałego zespołu pocysterskiego udajemy się szosą na Tczew, by w Czarlinie skręcić w prawo (droga nr 50), przejechać Wisłę i dotrzeć do MALBORKA [34 km]. Z MALBORKA kierujemy się na południe do SZTUMU(droga nr 514) [14 km] i przez KWIDZYŃ [22 km], GRUDZIĄDZ [21 km] i CHEŁMNO [30 km] wrócić do Bydgoszczy [50 km]. Całość trasy liczy więc 297 km.ŚWIECIE
Gród pomorski od XI w. W 1309 r. Zdobyty przez krzyżaków, którzy wznieśli w widłach Wdy i Wisły zamek –, stolicę komturii. Od 1466 r. Należał do Polski. Świecie było jedynym w Polsce zamkiem wodnym, chronionym głównie przez Wdę i system fos. Pozostały ruiny zamku w stylu włoskim z pierwszej połowy XIV w. –, rzadko stosowanym w budownictwie krzyżackim, z owalnymi wieżami a nie typowymi, czworobocznymi. Pozostałe zabytki: Gotycki kościół parafialny z XV w. z renesansową wieżą. Kościół św. Stanisława –, od 1400 r. do połowy XVII w. przebudowywany –, nietypowa bryła i różnorodność stylów. Część główna bazylikowa z bardzo niskimi nawami bocznymi. Zespół klasztorny Bernardynów –, barok z przełomu XVI i XVII w. W kościele polichromia z ok. 1800 r. oraz stare organy odznaczające się głębokim, wibrującym brzmieniem.

GNIEW
Od XIII w. należał do Zakonu Krzyżackiego.. W 1410 r. zdobyty przez wojska króla Władysława Jagiełły. Po pokoju toruńskim [1466] ośrodek handlu zbożem i drzewem. W XVII w. jego starostą był Jan Sobieski. W 1807 r. zdobyty przez wojska gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Gniew ma jedną z najlepiej zachowanych starówek na Pomorzu. We wschodniej części miasta czworoboczny zamek gotycki z narożnymi wieżami –, obecnie dom wycieczkowy. W 1679 r. z inicjatywy królowej Marysieńki na podzamczu zbudowano pałac barokowy. Kościół z pierwszej połowy XIV w. z wyposażeniem z XVII i XVIII w.

PELPLIN W 1274 r. nadany cystersom, którzy od 1276 r. budowali tu klasztor i kościół.
Zespół pocysterski –, kościół gotycki XIII –, XVI w. należy do najpiękniejszych w Polsce. Portal z rzeźbionym tympanonem ok. 1300 r. Ołtarz główny późnorenesansowy z pierwszej połowy XVII w., drugi co do wielkości w Europie. Piękne stalle gotyckie i renesansowe. W refektarzu biblioteka Seminarium Duchownego z cennymi rękopisami i egzemplarzem Biblii Gutenberga. Najstarsze rękopisy z XII w. Kościół parafialny Bożego Ciała z XIV w. z drewnianym stropem pokrytym barwną, współczesną polichromią.

MALBORK
W 1309 r. krzyżacy przenieśli tu z Wenecji siedzibę wielkiego mistrza zakonu –, od tej pory Malbork został stolicą państwa zakonnego. Od 1466 r. do 1772 r. należał do Polski, następnie do Prus. ZABYTKI: Zamek –, budowany i rozbudowywany XIII-XV w. Wybitny zabytek obronnego budownictwa średniowiecznego, uważany za największą tego rodzaju budowlę w Europie i znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na całość składa się Przedzamcze [zwane Niskim Zamkiem] oraz zamki : Średni i Wysoki. Najstarszą częścią jest Wysoki Zamek [ z l. 1276-1280]. Z wnętrz na uwagę zasługuje kapitularz o sklepieniu gwiaździstym. Zamek Średni był siedzibą centralnych władz Zakonu. W l. 1383 –, 1399 dobudowano Pałac Wielkiego Mistrza –, szczytowe osiągnięcie architektoniczne późnego gotyku dworskiego.

SZTUM
Kościół gotycki z XVI w. Zamek z l. 1326-1335 –, na planie pięciokąta, obecnie muzeum. Od zamku do miejskiego kąpieliska prowadzi promenada.

KWIDZYŃ
W 1440 r. został tu założony antykrzyżacki Związek Pruski. Zamek z l. 1320-1347 czworoboczny, częściowo zniszczony w 1798 r. Ocalało skrzydło zachodnie i północne, wieża studzienna i tzw. gdanisko –, wieża z urządzeniami sanitarnymi połączona z zamkiem gankiem na pięciu arkadach [obecnie muzeum]. Do zamku przylega kościół p.w. św. Jana Ewangelisty o charakterze obronnym z XIV w. W nawie głównej sklepienia gwiaździste. Wyposażenie od gotyku do neogotyku. Gotycka polichromia z XIV w.

GRUDZIĄDZ W centrum średniowieczny rynek. Przy ul. Ratuszowej kościół farny [XIV-XVI w.] z późnoromańską chrzcielnicą. Naprzeciw dawne kolegium [szkoła] Jezuitów z XVII w. [obecnie Urząd Miejski]. Obok barokowy kościół pojezuicki z l. 1648-1715. Nad Wisłą zespół spichlerzy gotyckich włączonych w system murów miejskich. W dawnym klasztorze Benedyktynek znajduje się muzeum. Przy ul. Wybickiego barokowy kościół i klasztor Reformatów z 1751 r. [ obecnie więzienie]. Warto także zobaczyć Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika i Ogród Botaniczny im. Jana III Sobieskiego.


CHEŁMNO

Osada istniała tu już od XI w. W 1233 r. lokacja miasta na prawie tzw. Chełmińskim, które miało później określać ramy prawne organizacji wielu miast w Polsce. Do 1458 r. siedziba sądu dla miast lokowanych na tym prawie. Miasto rozplanowane na układzie szachownicowym, otoczone prawie w całości zachowanym ciągiem murów obronnych [ XIII-XIV w.] W rynku ratusz z końca XIII w. przebudowany manierystycznie w drugiej połowie XVI w. Na elewacji zachodniej żelazny wzorzec pręta chełmińskiego –, obowiązkowy w państwie krzyżackim. Kościół farny p.w. N.M.P. z l. 1280-1330. Wewnątrz fragmenty polichromii z XIV –, XVI w. Na filarach gotyckie rzeźby apostołów [ XIV w.]. Gotycka płyta nagrobna Lamberta Longusa [1319 r.] i dwie późnorenesansowe Niemojewskich z początku XVII w.

Na północno-zachodnim skraju miasta kościół i klasztor Cysterek z końca XIII w.. W dwukondygnacyjnym kościele cenne wyposażenie z XVII i XVIII w. Płyta nagrobna A. Lischovena [XIII w.] –, jeden z najstarszych zabytków rzeźby na Pomorzu.

Przy ul. Dominikańskiej –, kościół podominikański [XIII-XIV w.]. Fragmenty polichromii [XIV –, XV w.], płyta nagrobna Henryka [XIII-XIV w.] pierwszego biskupa chełmińskiego. Ratusz –, wspaniały przykład renesansu włoskiego [l. 1567-1572] –, obecnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Po wojnach szwedzkich w Chełmnie reaktywowano istniejące od XVI w. gimnazjum, które otrzymało nazwę Akademii Chełmińskiej [ w l. 1756-1779 ze statusem kolonii akademickiej Uniwersytetu Krakowskiego]

Powrót Powrót Drukuj Drukuj Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu Dodaj komentarz Dodaj komentarz
Ilość wyświetleń: 2268
WOJEWÓDZTWA

DOLNOŚLĄSKIE, KUJAWSKO-POMORSKIE, LUBELSKIE, LUBUSKIE, ŁÓDZKIE, MAŁOPOLSKIE, MAZOWIE,CKIE, OPOLSKIE, PODKARPACKIE, PODLASKIE, POMORSKIE, ŚLĄSKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, WARMIŃSKO-MAZURSKIE, WIELKOPOLSKIE, ZACHODNIOPOMORSKIE
W POLSCE DODAJ STRONĘ
NA ŚWIECIE DODAJ STRONĘ
Ciekawe miejsca( nad morzem, nad jeziorami, na nizinach, w górach ), na weekend, agroturystyka, hotele, pensjonaty, ośrodki, schroniska, biura podróży
Ciekawe miejsca, warto wiedzieć, podróże, na weekend, wyprawy, noclegi, biura podróży