Topiło – serce Puszczy Białowieskiej

Topiło to malownicza wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, gminie Hajnówka, to prawdziwa perła Puszczy Białowieskiej. Choć jest to niewielka miejscowość, licząca zaledwie około 20 mieszkańców, to stanowi prawdziwą atrakcję dla miłośników natury, ciszy i spokoju.

Jezioro w Topile
fot. Dariusz BIegacz, wikipedia, CC BY-SA 3.0

Topiło ma swoje korzenie sięgające XIX wieku, kiedy to powstała jako osada pracowników leśnych, którzy trudnili się pozyskiwaniem drewna z okolicznych lasów. Pozyskiwane drewno transportowane było następnie przez wybudowaną w  podczas I wojny światowej kolejką wąskotorową. W okresie zimy pobliskie jezioro służyło do składowania drewna w okresie zimowym.

Jednym z ważniejszych punktów kulturowych Topiła jest drewniany kościół pw. św. Mikołaja, wzniesiony w 1930 roku. Ten urokliwy sakralny obiekt jest świadkiem czasów i miejscem modlitwy dla miejscowej społeczności. Przyciąga również turystów, którzy doceniają jego architekturę i klimatyczne otoczenie. Mogiła poległych, upamiętniająca partyzantów, którzy zginęli w walce z NKWD w 1945 roku, to kolejne ważne miejsce na historycznej mapie Topiła. To miejsce przypomina o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce podczas II wojny światowej, i jest ważnym elementem lokalnego dziedzictwa.

Kolejka wąskotorowa
fot. Dariusz Biegacz, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Topiło stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników przyrody. Wieś jest otoczona Puszczą Białowieską, jednym z ostatnich nienaruszonych lasów pierwotnych w Europie, znanym ze swojego unikalnego ekosystemu i bogactwa fauny i flory. Wypoczynek zapewnia bliskość puszczy oraz sztuczny zbiornik wodny przy którym znajdują się wiaty turystyczne zapewniające miejsce do odpoczynku oraz miejsca na ognisko. W pobliżu zbiornika utworzona została ścieżka edukacyjna. Z Hajnówki dotrzeć można do Topiła kolejką wąskotorową, rowerem lub samochodem. Ścieżka rowerowa prowadząca z Hajnówki do Topiła to jedna z propozycji tras rowerowych zapewniająca aktywności na świeżym powietrzu w tym regionie. Niebieski szlak rowerowy o długości 42 km przebiega przez malownicze doliny rzek Chwiszcznej i Leśnej oraz cztery rezerwaty przyrody.

Rezerwat przyrody jakim jest Puszcza Białowieska bez cienia wątpliwości jest główną atrakcją regionu, która od 1979 roku wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W lasach tych zamieszkują między innymi żubry, wilki oraz rysie. Od 2010 roku puszcza należy również do spisu ostoi ptaków IBA prowadzonego przez BirdLife International. W tym miejscu koniecznie należy wspomnieć o najstarszym muzeum w polskich parkach krajobrazowych w Białowieży. Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży na ekspozycji stałej przybliża charakterystyczne dla regionu zbiorowiska leśne, zachodzące tu procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. Wystawy muzeum pozwalają zapoznać się z historycznymi sposobami użytkowania puszczy na przestrzeni wieków, a szczególne miejsce znajduje tutaj bartnictwo oraz przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny. Muzeum organizuje ponadto wystawy czasowe.

 

  Monaster w Supraślu