Dolina Ułożonych Kamieni – Valle de Piedras Encimadas

Dolina Piedras Encimadas znajduje się w gminie Zacatlán w regionie Sierra Norte de Puebla w środkowym Meksyku. Obszar ten jest oddalony o około trzydzieści kilometrów od miasta Zacatlán i otoczony przez społeczności Camotepec, Teopancingo, Las Lajas, Rancho Nuevo, San Miguel Tenango oraz Metlaxixtla. Najbliższa miejscowość, Camotepec, leży przy głównej drodze do doliny i składa się z kilku domów, kościoła i szkoły.

Dolina obejmuje obszar od 100 do 400 hektarów choć, jej granice są wyraźnie wyznaczone.  Większość terenu to własność prywatna, zarządzana przez grupę trzydziestu wspólników i przystosowana do celów turystycznych. Charakterystyczną cechą regionu są bazaltowe formacje skalne, które powstały w wyniku erozji na przestrzeni milionów lat.

Valle de Piedras Encimadas z ciekawymi formacjami skalnymi
Valle de Piedras Encimadas z ciekawymi formacjami skalnymi, fot. AlejandroLinaresGarcia, wa

Dolina składa się z kilku mniejszych dolin o łącznej powierzchni czterech km², położonych w sosnowym lesie na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza. Obszar ten otaczają wyższe góry, a jego znaczna część pokryta jest lasami sosnowymi oraz innymi gatunkami roślin. Skalisty charakter terenu ogranicza możliwości rolnicze, co przyczyniło się do zachowania naturalnego krajobrazu doliny. Klimat w regionie jest chłodny i wilgotny przez cały rok, a mgła pojawia się prawie codziennie, szczególnie rano. Może ona być gęsta i utrzymywać się przez długi czas, zwłaszcza w najbardziej deszczowych miesiącach, jak lipiec i sierpień. Najsuchsze miesiące to kwiecień i maj. Zimowe noce bywają na tyle zimne, że mogą wystąpić przymrozki.

Kapryśne formacje skalne

Na terenie posiadłości znajduje się wiele formacji skalnych o różnych rozmiarach z których około 240 z nich udokumentowano. Formacje skalne doliny przybierają kształty przypominające budowle, kolumny, smoki, zwierzęta oraz ludzkie twarze, a ich wysokość waha się od kilku do kilkudziesięciu metrów. Z wieloma z nich związane są różnorodne legendy. Niektóre mówią, że stworzyły je olbrzymy, a znowu, że są to olbrzymy przemienione w kamień. Inne legendy twierdzą, że teren ten kiedyś znajdował się pod wodami morza lub że został ukształtowany przez istoty pozaziemskie.

  Stany Zjednoczone Ameryki
Formacje skalne w dolinie
Formacje skalne w dolinie, fot. AlejandroLinaresGarcia, wa

Z naukowego punktu formacje powstały w epoce kenozoiku, około 66 milionów lat temu, w wyniku aktywności wulkanicznej i od tego czasu ulegały erozji przez wiatr, deszcz oraz inne czynniki atmosferyczne. Obszar ten jest porośnięty roślinnością i rozciąga się na zboczach wzgórz. Przepływa przez niego niewielki strumyk, aktywny głównie w okresie deszczowym. Na otwartych terenach, porośniętych trawą, często można zobaczyć pasterzy wypasających owce i kozy.

Turystyka

Na terenie doliny znajduje się kemping „Dolina Smoków”, nazwany tak ze względu na charakterystyczne formacje skalne doliny. Kemping oferuje nocleg w domkach oraz zapewnia podstawowe usługi turystyczne, w tym restauracje i wypożyczalnię koni. Obok domków znajduje się również pole namiotowe. Przy głównym wejściu usytuowane są stoiska z lokalnym jedzeniem, gdzie można spróbować pulque, quesadillas czy tlacoyos. W weekendy można tu spotkać również sprzedawców oferujących przekąski i słodycze.

Kemping w Dolinie Kamieni
Kemping w Dolinie Kamieni fot. AlejandroLinaresGarcia, wa

Większość gości przyjeżdża z Meksyku, choć zdarzają się również zagraniczni turyści, a największy ruch turystyczny odnotowuje się w okresie Wielkiego Tygodnia. Teren doliny jest regularnie utrzymywany poprzez czyszczenie i zalesianie, a także kontrolę pozyskiwania drewna. Mimo atrakcyjnego położenia i walorów przyrodniczych kemping nie cieszy się tak dużą popularnością, jak mógłby, głównie ze względu na odległość od głównych ośrodków miejskich oraz słabą jakość dróg w regionie Sierra Norte. Dolina zlokalizowana jest 180 km od Mexico City i 170 km od Puebla.