Austria

Austria to fascynujący kraj leżący w samym sercu Europy Środkowej. Corocznie przyciąga miliony turystów. Kraj o bogatej kulturze historycznej i licznych atrakcjach turystycznych. Malownicze tereny położone na granicy Alp zapewniają zapierają dech w piersi, a zimą stanowią raj dla miłośników narciarstwa.

Austria graniczy z ośmioma krajami: Niemcami na zachodzie, Czechami, Słowacją i Węgrami na wschodzie, Słowenią  i Włochami na południu, Liechtensteinem i Szwajcarią na zachodzie. Jest to kraj o powierzchni około 83 879 km², co czyni go jednym z mniejszych państw w Europie. Stolicą Austrii jest Wiedeń, która jest jednym z ważniejszych punktów na mapie turystycznej Austrii. W skali kraju, miasto pełni rolę kluczowego węzła komunikacyjnego. Według raportu amerykańskiego Mercer, oceniającego 221 najważniejszych metropolii na świecie, Wiedeń może poszczycić się niezwykle wysoką jakością życia – zajmuje pierwsze miejsce w tym raporcie. Może warto jeszcze dodać, że  w rankingu oceniano m.in. sytuację ekonomiczną, stan środowiska naturalnego, wskaźnik przestępczości, dostęp do edukacji i kultury oraz jakość służby zdrowia

Turystyka odgrywa ogromną rolę w gospodarce Austrii. Kraj ten jest znany ze swojej gościnności, dbałości o turystów oraz rozbudowanej bazy noclegowej. Austria oferuje wiele atrakcji dla każdego rodzaju turystyki, od kultury po przyrodę. Sezon turystyczny trwa przez cały rok, przyciągając zarówno miłośników kultury i sztuki, letnich wędrówek po górach oraz sportów zimowych.

Kultura i Muzyka

Austria to niezaprzeczalnie jedno z najważniejszych centrów kultury muzycznej na świecie, jest ojczyzną wielu wielkich dzieł muzycznych światowej klasy kompozytorów. To właśnie w Austrii urodzili się Mozart, Ludwig van Beethoven i Johann Strauss. W Salzburgu, mieście narodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta, odbywają się liczne koncerty i opery, które przyciąga miłośników muzyki z całego świata. Będąc w Salzburgu warto odwiedzić Teatr Narodowy oraz Dom Mozarta, w którym kompozytor przyszedł na świat i komponował pierwsze utwory.

Opera Wiedeńska
Opera Wiedeńska, fot. Mike_68, pixabay

Wiedeń stanowi z kolei prawdziwą mekkę dla miłośników muzyki klasycznej, odbywają się tu liczne koncerty, a wśród najbardziej rozpoznawalnych miejsc nalezy wymienić Operę Wiedeńską, Wiedeński Dom koncertowy czy letni pałac Habsburgów Schönbrunn. W wielu wiedeńskich kościołach można – często bezpłatnie – zanurzyć się w muzyce sakralnej. W stolicy Austrii urodzili się i komponowali Ludwig van Beethoven oraz Johann Strauss II. Warto również wspomnieć, że w Wiedniu odbywają się liczne festiwale muzyczne, takie jak Salzburger Festspiele, opery w Wiedniu i festiwal w Grafenegg, które przyciągają artystów i miłośników muzyki z całego świata. Nie można zapomnieć o Koncertach Noworocznych w Wiedniu które stanowią wieloletnią tradycję, wpisaną na stałe w muzyczną historię miasta.

  Podróż po Hiszpańskich winnicach

Wiedeń

Wiedeń leży w północno-wschodniej części Austrii, nad rzeką Dunaj, i jest największym miastem tego kraju. Jest to ważne centrum kulturalne, polityczne i ekonomiczne Europy Środkowej. Miasto (dawniej Vindobona) może poszczycić się bogatą historię, która sięga czasów rzymskich. W okresie panowania Habsburgów, Wiedeń była stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i potem Austro-Węgier. Miasto było miejscem, gdzie odbywały się liczne ważne wydarzenia historyczne, w tym kongres wiedeński w 1814 roku, który miał na celu ustalenie nowego porządku politycznego w Europie po upadku Napoleona.

Ikoną Wiednia jest Zamek Schönbrunn, który był rezydencją letnią Habsburgów i jest znany z pięknych pałacowych wnętrz i okalających rezydencję ogrodów. W centrum miasta natrafimy na Pałac Hofburg, który był główną siedzibą Habsburgów i obecnie pełni rolę muzeum. W bliskim sąsiedztwie Pałacu znajduje się Katedra św. Szczepana to imponująca – budowla gotycka, która jest symbolem miasta. Belweder to pałac barokowy, który pełnił rolę letniej rezydencji księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Pałac okala pięknym ogród botaniczny, mieści się tu wystawa prac Gustava Klimta.

Pałac Schönbrunn
Pałac Schönbrunn, fot. Franzpix, pixabay

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu przechowuje imponującą kolekcję dzieł sztuki, w tym prace takich mistrzów jak Rafael i Rembrandt. Palais Augarten to barokowy pałac otoczony uroczym ogrodem i słynie z porcelanowej manufaktury. Ratusz Wiedeński to efektowny budynek w stylu gotycko-renesansowym, który jest siedzibą władz miejskich. W Wiedniu można również odwiedzić Kościół Karola Boromeusza, który reprezentuje styl secesji wiedeńskiej.

Salzburg

Salzburg, miasto urodzenia Mozarta, jest innym ważnym miejscem turystycznym. Goście mogą zwiedzać dom Mozarta, spacerować po malowniczym Starym Mieście i cieszyć się widowiskowym widokiem na twierdzę Hohensalzburg.

Salzburg
Salzburg, fot. keywi, pixabay

Alpy Austriackie

Alpy Austriackie będące częścią Alp Środkowych są jednym z najważniejszych regionów górskich w Europie i stanowią popularny cel turystyczny zarówno dla letnich, jak i zimowych aktywności. Ten masyw górski znany jest ze swojej pięknej scenerii, malowniczych dolin, jezior, oraz licznych szlaków turystycznych i tras narciarskich. Najwyższym szczytem Alp Austriackich (w tym również Austrii) jest Großglockner, który osiąga wysokość 3 798 metrów nad poziomem morza. Inne znaczące szczyty w regionie to Wildspitze (3 768 m n.p.m.) i Weisskugel (3 738 m n.p.m.).

  Norwegia – Kraina Fiordów

Alpy Austriackie oferują szeroki zakres aktywności na świeżym powietrzu, takie jak wspinaczka, turystyka piesza, jazda na rowerze górskim, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe i snowboard. Są również znane z malowniczych miasteczek górskich, takich jak Innsbruck, Zell am See, czy St. Anton am Arlberg, które przyciągają turystów przez cały rok. Alpy stanowią ważny element krajobrazu Austrii i mają duże znaczenie zarówno dla turystyki, jak i dla lokalnej kultury i gospodarki.

Tyrol, Finkenberg, Zillertal
Tyrol, Finkenberg, fot photosforyou, pixabay

Innsbruck

Innsbruck – stolica Tyrolu – to malownicze miasto w zachodniej Austrii, położone w dolinie Alp austriackich jest popularnym miejscem dla miłośników sportów zimowych, zwłaszcza narciarzy i snowboardzistów. Słynie przede wszystkim z pięknego otoczenia alpejskiego ma do zaoferowania oprócz rozbudowanej bazy noclegowej wiele zabytków, w tym Złoty Dach (Goldenes Dachl), katedrę, zamek Ambras i pałac Hofburg. To również ważny ośrodek kulturalny, z wieloma muzeami, teatrami i festiwalami muzycznymi. Miasto przyciąga turystów przez cały rok dzięki swojej naturalnej urodzie, zabytkowemu Staremu Miastu, górskim wędrówkom i sportom zimowym.

Zell am See

Malownicze miasto powiatowe, usytuowane w kraju związkowym Salzburg nad malowniczym jeziorem Zeller See. Otoczone przez majestatyczne pasma górskie, miasto Zell am See jest wciśnięte pomiędzy Alpy Kitzbühelskie na zachodzie, Alpy Salzburskie na północnym wschodzie, oraz Wysokie Taury na południu. Miasto to odgrywa istotną rolę jako ośrodek sportów zimowych. W jego okolicach odbywały się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim oraz Pucharu Świata w snowboardzie, przyciągając miłośników sportów zimowych z całego świata.

Warto również wspomnieć o historycznym znaczeniu tego regionu. Kilka kilometrów na południowy wschód od Zell am See znajduje się zamek Fischhorn, w którym to w 1945 roku Bohdan Urbanowicz odkrył kilkanaście tysięcy dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez Niemców z Polski podczas II wojny światowej. To odkrycie stanowi ważny element historii i przypomina o tragicznych wydarzeniach przeszłości.

  Park Narodowy Tara

Hallstatt

Hallstatt to urokliwa, alpejska miejscowość położona nad jeziorem o tej samej nazwie. To bajkowe miasto wybudowane na stromych, alpejskich zboczach oprócz zapierających dech w piersiach widoków daje możliwość zwiedzania zabytkowej kopalni soli której historia sięga epoki brązu. Hallstatt jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miasteczek w Austrii, przyciągającym turystów swoją przyrodą, historią i kulturą. To miejsce, które warto odwiedzić, aby doświadczyć uroku alpejskiego krajobrazu i zanurzyć się w historii tego regionu.

Hallstatt, Austria
Hallstatt, fot. Julius_Silver, pixabay

O atrakcyjności tego miejsca może świadczyć fakt, że chińczycy wydali niebagatelną kwotę 940 mln dolarów, aby na terenie Chin stworzyć kopię austriackiej gminy, co – zresztą całkiem słusznie – spotkało się z wielkim oburzeniem Austriaków.

Dolina Wachau

Dolina Wachau, znana również jako Dolina Wełtawy (niem. Wachau, czes. Valticko), to malownicza dolina rzeki Dunaj w Austrii, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położona w Dolnej Austrii jest jednym z najpiękniejszych regionów kraju. Charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami z licznymi winnicami, wzgórzami, zamkami oraz pełnymi uroku miasteczkami i wioskami. Dolina słynie z uprawy winogron z których następnie produkowane są wina, zwłaszcza odmiany Grüner Veltliner i Riesling.