Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka położony jest w środkowej Dalmacji nieopodal Szybenika i jest jednym z najważniejszych przyrodniczych klejnotów Chorwacji. Park Krka obejmuje środkowy i dolny bieg malowniczej rzeki Krka, słynącej z zapierających dech w piersiach wodospadów Roški Slap i Skradinski Buk oraz licznych kaskad i bystrzyn. Centralnym punktem parku jest jezioro Visovac, gdzie na maleńkiej wyspie usytuowany jest franciszkański klasztor z połowy XV wieku.

Na południu parku znajdują się zabytkowe młyny wodne z XIX wieku oraz inne budowle z tego okresu, które napędzane były energią wodną. Obecnie obiekty te mają charakter muzealny i pozwalają zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem oraz oferują wgląd w dawne życie regionu. Na terenie parku znajdują się ruiny jednej z pierwszych elektrowni wodnych w Chorwacji wybudowanej pod koniec XIX wieku. Park Narodowy Krka został utworzony w 1985 roku w celu ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa tego obszaru.

Wodospady Krka

Tuf (inaczej Trawertyn) to węglan wapnia, który formuje się w rzekach poprzez osadzanie się minerałów zawartych w wodzie. Jest to efekt złożonej interakcji między czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi działającymi w środowisku wodnym. Formacje tufowe pojawiają się w wodach bogatych w rozpuszczony wodorowęglan wapnia. Proces ten rozpoczyna się w miejscach, gdzie woda jest intensywnie napowietrzana, co prowadzi do uwalniania się dwutlenku węgla i zmiany równowagi chemicznej. W rezultacie następuje wytrącanie węglanu wapnia w formie drobnych kryształów kalcytu.

Wodospady Krka w Chorwacji
Wodospady Krka w Chorwacji, fot. KrkaNP

Wzrost formacji tufowych jest możliwy w środowisku wodnym, gdzie woda jest przesycona węglanami wapnia, ma niskie stężenie materii organicznej i wysokie pH. Do tych czynników dochodzą jeszcze takie warunki jak wyższa temperatura oraz odpowiednia prędkość przepływu wody. W procesie osadzania się kalcytu istotną rolę odgrywają mikroorganizmy, które kolonizują rośliny wodne, tworząc warunki dla rozwoju glonów i innych organizmów. Proces osadzania zaczyna się na powierzchni mchów i innych zanurzonych roślin, gdzie mikrokryształy kalcytu zaczynają się formować na organicznych wydzielinach. W ten sposób tworzy się jądro, które następnie przyciąga inne cząsteczki, zarówno organiczne jak i nieorganiczne, wspomagając wzrost kryształów kalcytu i rozwój struktury tufowej.

Naturalne warunki jakie panują w na rzece Krka przyczyniły się do powstania, aż 7 spektakularnych wodospadów Krka na odcinku około 50km od źródła rzeki. Na tym odcinku rzeka przepływa przez stosunkowo wąski i głęboki kanion, co w połączeniu z procesem osadzania się związków mineralnych niesionych przez rzekę przyczyniło się do utworzenia tak spektakularnych struktur.

Wodospad Skradinski Buk
Wodospad Skradinski Buk, fot. KrkaNP

Wodospad Skradinski buk stanowi siódmą i zarazem ostatnią barierę, a jednocześnie najdłuższą zaporę na rzece. Unikatowa formacja trawertynowych barier w Skradinskim buku doprowadziła do tego, że wody rzeki Krka utworzyły jezioro, które rozciąga się, aż po wodospad Roški slap oddalony o 13 km w górę rzeki. Wodospad jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Parku Narodowego Krka. Zbiegające się przy wodospadzie wody rzek Krka i Čikola przepływają przez serię siedemnastu kaskad na odcinku 800 metrów. Szerokość poszczególnych kaskad jest zmienna i wynosi od 200 do nawet 400 metrów, a łączna różnica wysokości osiąga 45,7 metra. W górnej części kaskad występują malownicze małe jeziora, strumienie i wyspy bogate w zieloną roślinność, podczas gdy dolna część charakteryzuje się wysokimi trawertynowymi barierami, które są w ciągłym procesie ewolucji, tworząc kolejne formacje skalne, jaskinie i przewieszenia.

  Parki Narodowe w Polsce

Jaskinia Ozidana

Jaskinia Ozidana (Oziđana pećina) zlokalizowana jest przy wierzchołku kanionu ponad wodospadem Roški slap, stanowi wyjątkowy obiekt o bogatych wartościach przyrodniczych i kulturowych. W jaskini odkryto ślady obecności ludzkiej, z których najstarsze datowane są na epokę wczesnego neolitu. W centrum jaskini znaleziono miejsce, które służyło jako palenisko.

Prace archeologiczne w jaskini przyczyniły się do odkrycia szczątków dwojga dzieci pochowanych w pozycji embrionalnej, co świadczy o głęboko zakorzenionych praktykach religijnych, które odzwierciedlają złożoność duchowej strony życia ówczesnych społeczności. We wnętrzu jaskini odnaleziono liczne artefakty z różnych epok, od neolitu po środkową epokę brązu, w tym ceramikę, narzędzia kamienne oraz kości zwierząt, co wskazuje na intensywną obecność i działalność człowieka w tym miejscu przez tysiąclecia.

Jaskinia jest częścią edukacyjnego szlaku Stinice – Roški slap – Oziđana pećina.

Klasztor Świętego Archanioła w Krka

Klasztor Święty Archanioła to duchowe serce wspólnoty prawosławnej w Dalmacji. Klasztor położony jest nad prawym brzegiem rzeki Krka w pobliżu miejscowości Kristanje. Dokładna data powstania klasztoru nie jest znana, aczkolwiek przypuszcza się, że jego początki sięgają XV wieku i że powstał na resztkach starszego eremu.

Klasztor Św. Archanioła
Klasztor Św. Archanioła, fot. KrkaNP

Obecnie klasztor uznawany jest za kluczowe centrum duchowości dla ortodoksyjnej eparchii dalmatyńskiej, z centrum administracyjnym w Szybeniku. Tuż obok klasztoru wznosi się kościół, zbudowany w stylu bizantyjskim, z dzwonnicą z roku 1790. Pod klasztorem znajdują się katakumby, częściowo udostępnione zwiedzającym. W klasztorze znajduje się także obszerna biblioteka zawierająca cenne, zabytkowe manuskrypty oraz inkunabuły.

Twierdza Kamičak

W malowniczej scenerii na lewym brzegu Krki, nieopodal wioski Miljevci Brištane znajdują się ruiny średniowiecznej warowni, będąca najmniejszą twierdzą w rejonie Krki i Čikoli. Warownia została wzniesiona na niedostępnym klifie, a dostęp do niej możliwy jest jedynie przez wąską ścieżkę wyrzeźbioną w skale. Jak podają legendy, w twierdzy Kamičak miał przyjść na świat ostatni chorwacki król, Petar Svačić.

Pierwsze wzmianki o twierdzy pojawiają się w annałach z 1345 roku. Za sprawą aktu króla Ludwika z dynastii chorwacko-węgierskiej, w którym twierdza jest wymieniona jako posiadłość Ivaniša Nelipicia, uhonorowanego przez króla Belę IV Ivaniš. W roku 1445 roku twierdza Kamičak przeszedł pod opiekę Grgura Utješinovicia, który ofiarował wyspę Visovac franciszkanom. Kamičak jest też znany jako miejsce narodzin kardynała Juraja Utješinovicia w 1482 roku, stąd czasem nazywa się go zamkiem Utješinović. Z biegiem lat, gdy tureckie armie opanowały region, Kamičak utracił swój strategiczny i mieszkalny charakter, stając się symbolem dawnych czasów.

Punkty widokowe

Punkt widokowy Krnići Gornji

Z punktu widokowego rozciąga się przepiękny widok na ujście dwóch rzek Krka i Čikola. Utworzenie bariery trawertynowej na Skradinskim buku przyczyniło się do spiętrzenia wód przepływających przez kanion tworząc w ten sposób jezioro rozciągające się na długości 13 km. Z punktu widokowego widoczna jest bariera trawertynowa o długości 700m i szerokości zaledwie 10 metrów, która oddziela Čikolę od Krka. Čikola łączy się w tym miejscu z Krka tworząc widowiskowy wodospad tufowy. Miejsce to określane jest jako najbardziej spektakularny zbieg rzek w Chorwacji.

  Drawieński Park Narodowy

Punkt widokowy Čikola

Z punktu widokowego Čikola otwiera się panorama pełna niezwykłych widoków, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Podróżując wzdłuż lewego brzegu Čikola w kierunku Visovac lub Roški slap należy spodziewać się zapierających dech w piersiach krajobrazów. Oplatające kanion serpentynowe drogi prowadzą przez wyjątkowy, kamienisty teren, skrywający w sobie prawdziwe perły chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego. Znajdują się tu wysokie klify kanionu, które zapraszają do zatrzymania się i kontemplacji, a z punktu widokowego przy drodze z Šibenika do Pakovo Selo roztacza się widok na niezwykłą rzekę krasową, otoczoną przez surowe wapienne formacje.

Ponad 14-kilometrowy kanion miejscami osiąga głębokość 170 metrów. Zbocza kanionu pokryte są bujną roślinnością i starodrzewem, tworząc malowniczy krajobraz, który w okresie suszy uzupełniają spektakularne, wygładzone przez wodę skały. Dzika przyroda kanionu, w tym różnorodne ptactwo wodne, stanowi doskonałe tło dla każdego, kto chce doświadczyć i docenić naturalne piękno Chorwacji.

Punkt widokowy Visovac

Punkt widokowy z którego roztacza się widok na kanion rzeki Krka oraz wyspę Visovac na której wzniosiono klasztor. Z tego punktu, kręta droga wiedzie do Stinice, przystani od której odpływają statki zabierające podróżnych i pielgrzymów na wyspę Visovac. Miejsce to stanowi początek mistycznego środkowego biegu rzeki Krka, gdzie na „białej skale”, pośrodku jeziora od XV wieku zamieszkują i modlą się franciszkanie.

Punkt widokowy z widokiem na jezioro Visovac
Punkt widokowy z widokiem na jezioro Visovac, fot. KrkaNP

Punkt widokowy stanowi idealne miejsce do chwili refleksji i kontemplacji otaczającej natury. Okoliczne, starodawne lasy, w których rosną omszone dęby i orientalne grabie zachęcają do spacerów. Jest to również dobry punkt startowy do pieszej wędrówki po szlaku Stinice – Roški slap, przy której znajduje się jaskinia Oziđana pećina. Wędrując tym szlakiem po drodze natrafimy na ruiny zamku Kamičak, w którym według legend urodził się Petar Svačić, ostatni król chorwackiej krwi. W 2002 roku z okazji 900. rocznicy jego śmierci na szczycie klifu Visovac wzniesiono na jego cześć pomnik.

Informacje praktyczne

 • Wszystkie wjazdy do parku są odpowiednio oznaczone.
 • W pobliżu wjazdów do parku znajdują się punkty informacyjne, kasy oraz parkingi.
 • Mieszkańcy oraz odwiedzający mogą wjechać do parku samochodem z miejscowości Lozovac, jednak ta możliwość jest dostępna wyłącznie poza sezonem letnim – w czasie letnich miesięcy, do przewozu turystów z parkingu do parku wykorzystywane są autokary.
 • Możliwe jest zwiedzanie parku ze statkuNa obszarze parku dostępna jest również alternatywna forma transportu w postaci statków.
 • Z miejscowości Skradin organizowany jest transport turystów do jednego z wejść parku, które znajduje się w pobliżu kąpieliska, zaś inny oferuje przeprawę na wyspę położoną na jeziorze Visovac.
 • Odwiedzający Park z psami zobowiązani są trzymać je na smyczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkim gościom.
 • Bilet wstępu umożliwia zwiedzanie różnych atrakcji lądowych Parku tego samego dnia
 • kąpiele w Skradinskim buku są zabronione.
 • Do wodospadu Skradinski Buk można dostać się korzystając z wejść Lozovac i Skradin
 • Z Skradinskiego buka organizowane są wycieczki łodzią do malowniczych miejsc jak wyspa Visovac, Roški slap czy Torak, oferujące unikalne perspektywy i wrażenia.
 • Dla zainteresowanych lokalną kulturą, etno wieś oferuje sklepy z pamiątkami, a osobliwością jest dotykowa mapa wodospadu umieszczona na cesarskim punkcie widokowym.
 • Strona internetowa parku znajduje się pod adresem https://www.npkrka.hr/
  Roztoczański Park Narodowy

Bilety do parku Narodowy Krka

Kategoria biletu Sezon
niski
Sezon
średni
Sezon
wysoki
Bilet normalny
Wszystkie dostępne tereny
7,00 €
(30 zł)
20,00 €
(86 zł)
40,00 €
(172 zł)
Bilet normalny
Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus
7,00 €
(30 zł)
12,00 €
(52 zł)
20,00 €
(86 zł)
Bilet ulgowy (dzieci w wieku 7-18 lat)
Wszystkie dostępne tereny
4,00 €
(17 zł)
12,00 €
(52 zł)
15,00 €
(65 zł)
Bilet ulgowy (dzieci w wieku 7-18 lat)
Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus
4,00 €
(17 zł)
8,00 €
(34 zł)
12,00 €
(52 zł)
Bilety normalny (grupowy)
Wszystkie dostępne tereny
5,00 €
(22 zł)
16,00 €
(69 zł)
30,00 €
(129 zł)
Bilety normalny (grupowy)
Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus
5,00 €
(22 zł)
10,00 €
(43 zł)
15,00 €
(65 zł)
Bilet ulgowy (grupowy, dzieci w wieku 7-18 lat)
Wszystkie dostępne tereny
4,00 €
(17 zł)
10,00 €
(43 zł)
15,00 €
(65 zł)
Bilet ulgowy (grupowy, dzieci w wieku 7-18 lat)
Roški slap, Kistanje, Manojlovac, Burnum, Krka Eco Campus
4,00 €
(17 zł)
7,00 €
(30 zł)
10,00 €
(43 zł)
 • Sezon niski: styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień
 • Sezon średni: kwiecień, maj, październik.
 • Sezon wysoki: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.
 • Ceny w PLN wyliczono dla średniego kursu EURO na poziomie 4.3o PLN
 • Ceny biletów są niższe o 25% po godz. 15:00
 • Dzieci w wieku do lat 7 wchodzą bezpłatnie

Cennik zawiera:

 • Przejazd łodzią z Skradina do Skradinski Buk i z powrotem do Skradina (od 1 kwietnia do 31 października),
 • Przejazd autobusem z Lozovac do Skradinski Buk i z powrotem do Lozovac (od 1 kwietnia do 31 października),
 • Przejazd autobusem z Laškovicy do Roški Slap przez Bogatići i powrót do Roški Slap (od 1 czerwca do 30 września).

Cennik wycieczek łodziami

Wycieczka łodzią Czas Bilet normalny Bilet ulgowy
Skradinski buk – Visovac – Skradinski buk
Wodospad Visovac ok. 30 min
2 h 15.00 €
64 zł
10.00 €
43 zł
Skradinski buk – Čikola (bez postojów) – Skradinski buk
Wodospad Čikola (bez postoju przy wodospadzie)
45 min 10.00 €
43 zł
7.00 €
30 zł
Skradinski buk – Visovac – Roški slap – Skradinski buk
Wodospad Visovac (30 min), Wodospad Roški (90 min)
4 h 20.00 €
86 zł
15.00 €
64 zł
Roški slap – Klasztor Krka – Twierdze Trošenj i Nečven – Roški slap
Klasztor Krka (30 min), średniowieczna twierdza Trošenj and Nečven (odglądane z łodzi)
2,5 h 15.00 €
64 zł
10.00 €
43 zł
Roški slap – Visovac – Roški slap
Visovac (30 min)
2 h 15.00 €
64 zł
10.00 €
43 zł
Stinice – Visovac – Stinice
Visovac (30 min)
35 min 10.00 €
43 zł
7.00 €
30 zł
Remetić – Visovac – Remetić
Visovac (30 min)
35 min 10.00 €
43 zł
7.00 €
30 zł