Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde

Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde posiada bezcenne zabytki szkutnictwa z czasów wikingów i średniowiecza, w tym słynne statki Skuldelev. Muzeum prowadzi działalnością badawczą i edukacyjną, a na przylegającej do muzeum wyspie Museumsøen działa historyczna stocznia, gdzie rekonstruowane są dawne jednostki pływające z wykorzystaniem tradycyjnych technik.

Muzeum Wikingów (Vikingeskibsmuseet) zlokalizowane jest w malowniczym duńskim mieście Roskilde tuż nad brzegiem fiordu. Jest to jedno z najważniejszych muzeów morskich w Skandynawii, które zabiera odwiedzających w fascynującą podróż do epoki wikingów oraz historii żeglugi od czasów prehistorycznych po średniowiecze. Położenie muzeum nad fiordem Roskilde nie jest przypadkowe – to właśnie tędy wiodły najważniejsze średniowieczne szlaki handlowe i wojenne skandynawskich żeglarzy.

Kolekcja współczesnych rekonstrukcji i historycznych łodzi stanowiąca kolekcję muzeum liczy obecnie ponad 40 jednostek. Każdego lata część zrekonstruowanych statków wypływa w morze na ekspedycje, które mają na celu praktyczne poznanie dawnych technik żeglarskich i warunków życia na morzu w czasach wikingów. Załogi, ubrane w historyczne stroje i wykorzystujące repliki oryginalnych narzędzi nawigacyjnych, doskonalą swoje umiejętności i zbierają cenne doświadczenia, które pomagają lepiej zrozumieć codzienne życie ówczesnych żeglarzy.

Muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, które uzupełniają stałą ekspozycję i pozwalają spojrzeć na historię żeglugi z różnych perspektyw. Oprócz głównej wystawy statków Skuldelev, zwiedzający mogą również obejrzeć ekspozycję poświęconą statkom z Roskilde oraz różnorodne wystawy tematyczne. Placówka prowadzi także szeroko zakrojony program edukacyjny, oferując warsztaty, lekcje muzealne i specjalne programy dla szkół.

Budynek muzeum
Budynek muzeum, fot. Werner Karrasch© Vikingeskibsmuseet i Roskilde

Placówka prowadzi intensywną działalność badawczą i edukacyjną w dziedzinie historii morskiej, archeologii morskiej oraz archeologii eksperymentalnej. Na terenie placówki znajduje się specjalistyczna biblioteka, gromadząca unikatowe zbiory dotyczące historii żeglugi i kultury morskiej. Muzeum regularnie organizuje konferencje naukowe, przyciągające badaczy z całego świata, stając się tym samym międzynarodowym centrum wymiany wiedzy o morskiej historii Skandynawii.

Zobacz także  Legoland Billund. Rodzinny park rozrywki

Statki Skuldelev

Najcenniejsze zbiory muzeum to stała ekspozycja statków Skuldelev. Jest to pięć oryginalnych łodzi wikingów, które w około 1070 roku zostały celowo zatopione w fiordzie Roskilde, tworząc swoistą barierę chroniącą miasto przed atakami wrogów od strony morza. Zatopione łodzie, doskonale zakonserwowane przez pokrywający je muł spoczywały na dnie fiordu przez niemal 900 lat. Archeologom udało się wydobyć te bezcenne zabytki dopiero w 1962 roku. Każdy z pięciu statków reprezentuje inny typ jednostki pływającej – od masywnych statków handlowych po smukłe okręty wojenne, co pozwala lepiej zobrazować różnorodność ówczesnej floty.

Muzeum Łodzi zostało otwarte w 1969 roku i zostało specjalnie zaprojektowane, by w odpowiedni sposób wyeksponować te wyjątkowe znaleziska. Nowoczesny budynek z panoramicznymi oknami pozwala podziwiać nie tylko same eksponaty, ale również malowniczy fiord Roskilde, po którym przed wiekami pływały te wspaniałe jednostki. Architektura muzeum w mistrzowski sposób łączy funkcjonalność z estetyką, tworząc przestrzeń, która sama w sobie stanowi dzieło sztuki.

Statki Roskilde

Kolejne sensacyjne odkrycie nastąpiło pod koniec lat 90. XX wieku, podczas prac związanych z rozbudową muzealnej stoczni. Archeolodzy natrafili wówczas na pozostałości kolejnych dziewięciu średniowiecznych statków, znanych dziś jako statki Roskilde. To największe tego typu znalezisko w Europie Północnej. Większość jednostek pochodzi z okresu 1060-1350, czyli z czasów tuż po epoce wikingów. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich Roskilde 6, którego budowa datowana jest na rok 1025. Jest to najdłuższy znany statek wikingów mierzący 37 metrów długości.

Muzealna Stocznia

Jednym z ciekawych aspektów działalności muzeum jest tradycyjna stocznia zlokalizowana na niewielkiej wyspie Museumsøen (Wyspa Muzeów), połączonej z głównym kompleksem muzealnym mostem zwodzonym. W muzealnej stoczni rzemieślnicy rekonstruują dawne jednostki pływające wykorzystując do tego celu tradycyjne metody i narzędzia. Proces ten stanowi nieocenione źródło wiedzy o dawnych technikach szkutniczych i jest elementem archeologii eksperymentalnej. Zwiedzający mogą obserwować cały proces budowy statków, od pierwszych cięć drewna po wodowanie gotowej jednostki.

Zobacz także  Rømø. Największa plaża północnej Europy
Rejs łodziami wikingów po wodach fiordu Roskilde
Rejs łodziami wikingów po wodach fiordu Roskilde fot. Werner Karrasch© Vikingeskibsmuseet i Roskilde

Cenny biletów

Na zwiedzanie muzeum nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja biletu. W sezonie letnim trwającym od 21 października do 30 kwietnia istnieje dodatkowo możliwość żeglowania po fiordzie tradycyjną łodzią wikingów oraz wejście na statek wikingów dokujących w porcie.

Rodzaj biletu Lato Zima
Dorośli (+18 lat) 160 DKK
91 PLN
125 DKK
71 PLN
Dzieci (0-17 lat) Wstęp bezpłatny Wstęp bezpłatny
Bilet rodzinny 300 DKK
171 PLN
230 DKK
131 PLN
Student 105 DKK
60 PLN
80 DKK
46 PLN
Grupy (min. 25 os.) 130 DKK
74 PLN
100 DKK
57 PLN

Uwagi:

  • Dzieci poniżej 14. roku życia mogą zwiedzać muzeum w towarzystwie osoby dorosłej.
  • Bilet rodzinny: 2 osoby dorosłe + dzieci 0-17 lat.
  • Grupy: Minimalna liczba uczestników to 25 osób dorosłych.
  • Studenci: Muszą posiadać ważną legitymację studencką.

Godziny otwarcia

Muzeum Wikingów jest czynne codziennie od poniedziałku do niedzieli, przez cały rok.

Sezon Godziny Otwarcia
1 maja – 20 października 10:00 – 17:00
21 października – 30 kwietnia 10:00 – 16:00

Adres muzeum

Muzeum Łodzi Wikingów
Vindeboder 12, 4000 Roskilde, Dania
www.vikingeskibsmuseet.dk

Muzeum dysponuje dużym, bezpłatnym parkingiem na Wyspie Muzeów. Znajdują się tu także stacje ładowania samochodów elektrycznych. W sezonie letnim wielu gości przyjeżdża do muzeum samochodem i może się zdarzyć, że na parkingu nie będzie już wolnych miejsc. W takim przypadku warto zapoznać się z innymi możliwościami parkowania w okolicy.