Muzeum BMW w Monachium

Muzeum BMW położone jest w pobliżu parku olimpijskiego w Monachium, w Bawarii. W jego sąsiedztwie znajduje się wieżowiec BMW, gdzie mieści się siedziba firmy oraz wielofunkcyjne centrum wystawowe BMW Welt. Muzeum prezentuje historię rozwoju BMW od początku istnienia firmy do czasów obecnych.

W muzeum wystawione są kluczowe pojazdy, motocykle, silniki i silniki lotnicze wyprodukowane w ciągu ponad 100-letniej historii BMW. Kolekcja obejmuje około 125 eksponatów. Średnio rocznie przyciąga ponad 500 tysięcy zwiedzających i jest drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Monachium. Muzeum BMW wraz z Muzeum Niemieckim, rezydencją królów Bawarii, pałacem Nymphenburg i Pinakoteką Nowoczesną należy do najpopularniejszych muzeów w Monachium.

W 1922 roku zaczęto przechowywać pierwsze produkty firmy w pomieszczeniach przyfabrycznych jako pamiątki. W 1966 roku otwarto muzeum zakładowe, gdzie umieszczono wszystkie zgromadzone dotąd eksponaty. Pod koniec lat 60. XX wieku zarząd koncernu postanowił zbudować nową siedzibę firmy. Wraz z nią powstał nowy okrągły budynek, połączony rampą z niskim budynkiem, w którym znajdowały się dotychczasowe zbiory muzealne.Zostało otwarte 18 maja 1973 roku.

Ekspozycja w muzeum BMW
Ekspozycja w muzeum BMW, fot. DSikora, ucp

Budynek muzeum ma formę rotundy z płaskim dachem, w połowie obniżonym, na którego całej powierzchni umieszczono logo BMW. Srebrny, okrągły budynek o futurystycznym wyglądzie nazywany jest potocznie „salaterką” lub „kociołkiem na białą kiełbasę”. Zaprojektował go wiedeński profesor Karl Schwanzer, który stworzył również wieżowiec – obecną siedzibę koncernu BMW. Okrągła podstawa budynku ma około 20 metrów średnicy, a dach około 40 metrów średnicy. Okrągły budynek jest połączony z pierwszym, niskim budynkiem muzeum, przeznaczonym na stałą ekspozycję, podzieloną na siedem tematycznych obszarów wystawowych: wzornictwo, przedsiębiorstwo, motocykle, technologię, sporty motorowe, markę oraz rozwój poszczególnych serii modelowych.

  Tarnów - przewodnik po tarnowskich zabytkach
Zabytkowe motocykle w muzeum BMW
Zabytkowe motocykle w muzeum BMW, fot. DSikora, ucp

Około 1000-metrowa trasa zwiedzania prowadzi centralną rampą przez 25 wystaw, rozmieszczonych w poszczególnych obszarach tematycznych. W okrągłym budynku trasa zwiedzania biegnie spiralną rampą z dołu do góry. Przy rampie umieszczono platformy wystawowe na czterech poziomach, gdzie prezentowane są eksponaty w ramach ekspozycji czasowych. W budynku znajduje się mała sala kinowa, a interaktywne eksponaty ułatwiają zapoznanie się z technologią używaną przy produkcji.

Wystawa prezentująca osiągnięcia BMW w motorsporcie
Wystawa prezentująca osiągnięcia BMW w motorsporcie, fot. DSikora, ucp

Zwiedzający wracają na parter budynku schodami ruchomymi umieszczonymi centralnie. Forma ekspozycji, hol budynku i spiralna trasa zwiedzania są inspirowane nowoczesnym Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, zaprojektowanym przez Franka Lloyda Wrighta. Wielkoformatowe logo BMW na płaskim dachu podkreśla wyjątkowy charakter budynku. Muzeum stało się jedną z atrakcji Monachium, podobnie jak pobliski wieżowiec BMW oraz park olimpijski wybudowany w 1972 roku na Letnie Igrzyska Olimpijskie.

BMW Welt – świat BMW

BMW Welt (Świat BMW) to wielofunkcyjne centrum wystawowe, które łączy ekspozycję pojazdów marki BMW, muzeum, miejsce rozrywki, organizację imprez i odbiór nowych samochodów. Znajduje się w pobliżu parku olimpijskiego tuż obok muzeum BMW i siedziby koncernu BMW. Centrum zbudowano między sierpniem 2003 a latem 2007 roku. BMW Welt jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Bawarii. Prezentowane są tu także samochody marek Mini, Rolls-Royce Motor Cars oraz motocykle produkowane przez BMW. Ciekawostką jest, że BMW Welt odwiedza rocznie ponad 3 miliony gości – jest to dwa razy więcej gości niż zamek Neuschwanstein.

BMW Welt z licznymi wystawami, salonami samochodowymi i restauracjami
BMW Welt z licznymi wystawami, salonami samochodowymi i restauracjami, fot. DSikora, ucp

W kampusie BMW w każdy weekend organizowane są warsztaty programowania pod hasłem „Prawo jazdy na kodowanie” dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Informacje praktyczne

Przed zakupem biletu warto wiedzieć, że dzieci poniżej 14 lat mogą zwiedzać muzeum tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Zakupiony bilet jest ważny przez pięć godzin. Wycieczka z przewodnikiem zawiera bilet wstępu do muzeum. Sprzedaż biletów na wycieczki grupowe odbywa się wyłącznie w kasie. Bilety nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

  Skansen etnograficzny w Ochli
Kasy biletowe do muzeum BMW
Kasy biletowe do muzeum BMW, fot. DSikora, ucp

Ceny biletów

W Muzeum BMW nie można płacić gotówką za bilety wstępu, wycieczki z przewodnikiem i warsztaty. Akceptowane są płatności kartą kredytową, debetową, Apple Pay, Google Pay oraz zakupy biletów online.

Rodzaj biletu Cena (EUR) Cena (PLN)
Bilet normalny 10,00 EUR 43,00 PLN
Bilet ulgowy* 7,00 EUR 30,10 PLN
Bilet grupowy (min. 5 osób) za osobę 9,00 EUR 38,70 PLN
Bilet rodzinny (max. 2 dorosłych i 3 dzieci poniżej 18 lat) 24,00 EUR 103,20 PLN

Zniżki przysługują praktykantom, studentom (od 7 do 27 lat, dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie), seniorom (powyżej 65 lat lub z zaświadczeniem o przejściu na emeryturę), osobom niepełnosprawnym (zarejestrowana osoba towarzysząca wchodzi bezpłatnie), osobom w trakcie roku przerwy w pracy społecznej lub środowiskowej, osobom poszukującym pracy, posiadaczom BMW Card i BMW Premium Card oraz członkom oficjalnych klubów BMW. Zniżki są również dostępne po okazaniu biletu dziennego z Wieży Olimpijskiej lub autobusu szarej linii. Na miejscu dostępne są dodatkowe zniżki dla członków MGV, BVGD oraz dziennikarzy z przepustką prasową. Do muzeum nie wolno wprowadzać zwierząt.

Parking i opłaty parkingowe

Muzeum zlokalizowane jest na granicy strefy ekologicznej Monachium, a sam dojazd może wymagać przejechania przez tę strefę dlatego warto zapatrzyć się w naklejkę ekologiczną przed zaplanowaniem trasy. Przy samym muzeum zlokalizowany jest podziemny parking (Olimpiapark) w którym można pozostawić samochód na czas zwiedzania. W podziemnym parkingu zlokalizowane są stacje ładowania samochodów elektrycznych pozwalające na 15 minut darmowego ładowania.

Czas parkowania Cena (EUR) Cena (PLN)
Do 15 minut Bez opłat Bez opłat
Do 1 godziny 2,50 EUR 10,75 PLN
Do 2 godzin 5,00 EUR 21,50 PLN
Do 3 godzin 7,50 EUR 32,25 PLN
Do 4 godzin 10,00 EUR 43,00 PLN
Do 8 godzin i więcej 19,00 EUR 81,70 PLN
  Tirana - stolica Albanii

Ceny w PLN wyliczono dla średniego kursu 1 EUR = 4,30 PLN

Parkowanie samochodu jest też możliwe na parkingu Parkharp w Parku Olimpijskim.

Dojazd pociągiem

Z głównego dworca kolejowego do muzeum można dotrzeć w 15-20 minut linią metra U2 w kierunku Feldmoching do przystanku Scheidplatz z przesiadką na linię U3 w kierunku Moosach lub centrum handlowego Olympia do stacji Olympiazentrum. Stąd już tylko kilka kroków do wejścia do BMW Welt.

Dojazd z lotniska

Podróż wypożyczonym samochodem lub taksówką z lotniska w Monachium (MUC) zajmuje od 30 do 40 minut.

Godziny otwarcia muzeum i centrum BMW Welt

Muzeum BMW

Muzeum, sklep muzealny, Bistro M1

Godziny otwarcia:

  • Wtorek – Niedziela: 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:30)

Informacje dodatkowe:

  • W Muzeum BMW nie jest możliwa płatność gotówką za bilety wstępu, wycieczki z przewodnikiem i warsztaty.
  • Możliwe formy płatności: karta kredytowa, debetowa, Apple Pay, Google Pay, bilety online.

BMW Welt

Godziny otwarcia budynku i garażu:

  • Poniedziałek – Sobota: 7:30 – 00:00
  • Niedziele i święta: 9:00 – 00:00

Informacje dodatkowe:

  • Darmowe ładowanie elektryka (do 15 min)