Muzeum Ferrari w Modenie i Maranello

Muzeum Ferrari to niesamowita atrakcja dla miłośników motoryzacji, które znajduje się w Modenie oraz Maranello we Włoszech. Muzea te prezentują bogatą kolekcję samochodów Ferrari, uwieczniając historię legendy motoryzacji. Zwiedzając te muzea, można podziwiać zarówno najstarsze modele jak i najnowsze samochody sportowe.

Zarówno Muzeum Enzo Ferrari, jak i Muzeum Ferrari w Maranello, prezentują bogate wystawy i unikatowe eksponaty. To idealne miejsce na mapie Europy, aby zgłębić historię marki Ferrari i zobaczyć unikatowe pojazdy, które przyczyniły się do jej sławy i sukcesu. Zwiedzając te muzea, można zobaczyć różnorodne modele samochodów Ferrari, w tym legendarną kolekcję wyścigową, ekskluzywne samochody sportowe, bolidy Formuły 1 wraz z ewolucją jakie przeszły i postępem technologicznym jaki dokonany został na przestrzeni wielu lat. Wystawy te ukazują historię marki Ferrari, jej osiągnięcia i znaczenie dla świata motoryzacji.

Zwiedzając muzeum możemy doświadczyć nie tylko wielkiej pasji marki do przekraczania granic, ale również ewolucję i budowę silników produkowanych przez koncern ferrari, prototypów silników oraz karoserii samochodów. W Modenie dodatkowo możemy zajrzeć do warsztatu w którym z bliska można przyjrzeć się silnikom sportowych aut oraz zajrzeć do gabinetu w którym pracował sam Enzo Ferrari.

Silnik Ferrari F120A (1987)
Silnik Ferrari F120A (1987), fot. DSikora, UrlopOnline

Muzeum Enzo Ferrari w Modenie

Muzeum Enzo Ferrari jest położone w Modenie, w domu, gdzie w 1898 roku urodził się Enzo Ferrari . Ten wyjątkowy obiekt zachowuje oryginalne wnętrza i oferuje wystawę dedykowaną życiu i twórczości Enzo Ferrari. Znajduje się tutaj również warsztat w którym napotkamy na kilka modeli marki oraz wystawę silników m.in. zobaczymy tu pierwszy, dwurzędowy silnik V12 wyprodukowany przez Ferrari w 1947 roku. Przy samym domu znajduje się nowoczesna galeria, w której prezentowane są unikatowe kolekcje eksponatów związanych z marką Ferrari, począwszy od pierwszych samochodów, aż po najbardziej ikoniczne modele sportowe. Na miejscu znajduje się również kawiarenka oraz sklep z pamiątkami w którym można nabyć gadżety i pamiątki związane z marką Ferrari.

  Wulkany błotne w Rumunii

Przy samym muzeum w Modenie znajduje się darmowy parking przy którym można zostawić samochód, jednak sam parking jest malutki i mieści się na nim dosłownie garstka samochodów. Dużą trudność w pozostawieniu samochodu mogą tu mieć właściciele kamperów, gdyż parking przystosowany jest dla samochodów osobowych.

Muzeum Ferrari w Maranello

Muzeum Ferrari w Maranello to drugie z muzeów poświęconych legendzie motoryzacji oddalone od muzeum w Modenie o około 20km (samochodem trasę tę pokonamy w czasie około 30 minut). W Maranello znajduje się obecna fabryka Ferrari, a także nowoczesna galeria wystawowa w której znajduje się drugie muzeum, w którym można podziwiać niezwykłą, pokaźną kolekcję samochodów wyprodukowanych przez Ferrari. Niesamowite wrażenie sprawia samo miasto, przez które przetacza się niezliczona ilość supersamochodów. Choć faktycznie większość mijanych modeli to rodzime Ferrari, to nierzadko mijają nas także inne marki. Muzem prezentuje kolekcję samochodów sportowych, które przyczyniły się do sukcesu wielkiego sukcesu marki.

Wystawa samochodów w Muzeum Ferrari
Sala wystawowa w Muzeum Ferrari, fot. DSikora, UrlopOnline

Zwiedzając to muzeum, można zobaczyć nie tylko najnowsze modele Ferrari, ale także samochody wyścigowe, prototypy i edycje limitowane. Sama galeria została świetnie zaprojektowana i utrzymana w klimacie godnym supersamochodów. Znajdują się tutaj nowoczesne, klimatyczne wnętrza z oświetleniem zaprojektowanym tak, aby pokazać to co najważniejsze. Wnętrze wystawy utrzymane w ciemnej kolorystyce i wykończonej kolorowymi detalami tworzy niesamowity klimat. Mimo tłumów odwiedzających muzeum jest tu bardzo cicho. Główny spektakl grają tu supersamochody i to na nie zwrócone są tutaj światła reflektorów.

Przy samym muzeum w Maranello znajduje się znacznie większy parking niż przy muzeum w Modenie, jednak tutaj należy wnieść opłatę za postój, który uzależniony jest od czasu parkowania. Opłata nie jest zbyt wysoka, ale za to nie ma większego problemu ze znalezieniem miejsca.

Bilety wstępu

Bilety do muzeów Enzo Ferrari i Ferrari w Maranello można zakupić bezpośrednio w kasach muzeum. Oddzielnie na każdą wystawę jednak ze względu na niewielką odległość warto wybrać bilet łączony do obu muzeów, gdyż zapłacimy wówczas znacznie mniej niż gdybyśmy mieli kupować bilety do każdej wystawy z osobna. Ceny biletów są różne w zależności od rodzaju biletu i wieku zwiedzającego.

  Zamek Królewski w Warszawie

Ceny biletów:

Rodzaj biletu Muzeum Enzo Ferrari
Modena
Muzeum Enzo Ferrari
Maranello
Dorośli 22€ 22€
Dzieci do 12 lat 9€ 9€
Ferrari Pass Dorośli (19+)
Bilet łączony
30€
Ferrari Pass Młodzież
Bilet łączony
12€

W sprzedaży dostępne są również łączone bilety rodzinne (12+1) w cenie 68€. Dodatkowo jeśli chcielibyście sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze F1 lub GT wówczas taka przyjemność będzie kosztować odpowiednio 30€ (F1 w Maranello) i 25€ (GT w Modena) za 10 minut jazdy.

Istnieje także możliwość nabycia biletu łączonego do obu muzeów Ferrari oraz muzeum Pavarottiego w Maranello.

Więcej szczegółów i aktualne informacje dostępne są na stronie muzeum (link).

Oprócz wystaw i eksponatów, muzea Ferrari oferują również inne atrakcje. W obu muzeach można znaleźć kawiarnie i sklepiki z pamiątkami, gdzie można nabyć produkty związane z marką Ferrari.

Ferrari FXX K EVO. Torowy hipersamochód
Ferrari FXX K EVO, fot. DSikora, UrlopOnline

Lokalizacja

Adres Muzeum Ferrari Modena

Mieści się tu dom i warsztat Enzo Ferrari oraz obszerna sala wystawowa z różnymi modelami marki

Via Paolo Ferrari, 85, 41121 Modena, Włochy

Adres Muzeum Ferrari Maranello

Mieści się tu fabryka Ferrari oraz obszerna sala wystawowa z różnymi modelami w tym bolidy Formuły 1

Via Alfredo Dino Ferrari, 43, 41053 Maranello, Włochy

Autobus Modena – Maranello

Pomiędzy muzeami Ferrari w Modenie i Maranello dostępny jest wygodny autobus, który umożliwia łatwe przemieszczanie się między tymi dwoma miejscami oraz dworcem kolejowym w Modenie. To doskonałe rozwiązanie dla osób planujących zwiedzenie obu muzeów w ciągu jednego dnia bez korzystania z własnego samochodu choć warto zauważyć, że tych połączeń jest jak na lekarstwo. Autobus jest dostępny dla wszystkich zwiedzających i kursuje na regularnej trasie, umożliwiając szybki i wygodny transport pomiędzy muzeami Ferrari, niemniej jest to dodatkowy koszt, bowiem cena przejazdu nie jest wliczona do biletów wstępu. Ceny biletów uzależnione są od wieku i wynoszą odpowiednio 12€ za bilet normalny i 10€ za bilet ulgowy.

  Czechy w pigułce
Dworzec Kolejowy
Modena
Muzeum
Enzo Ferrari
Modena

Muzeum Ferrari Maranello
(przyjazd)

Muzeum Ferrari Maranello
(wyjazd)

Dworzec Kolejowy
Modena

 Muzeum Enzo Ferrari
Modena
10:40 10:45 11:15 14:45 15:20 15:25
15:20 15:25 16:00 18:00 18:30 18:35

Muzeum Ferrari w Modenie i Maranello to doskonałe miejsca dla wszystkich fanów motoryzacji. Oferują one możliwość zapoznania się z historią marki Ferrari, podziwiania unikatowych samochodów oraz odkrywania fascynującej kolekcji samochodów budowanych z pasją od 1947 roku. Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem Ferrari, czy po prostu interesuje Cię historia motoryzacji, muzea te zapewniają niezapomniane wrażenia.

Atrakcje w pobliżu

Tuż przy samym muzeum w Maranello znajduje się wiele punktów oferujących możliwość wynajęcia super samochodu na krótką przejażdżkę. Do wyboru są tutaj zarówno samochody marki Ferrari, jak również inne marki samochodów. Za taką przyjemność trzeba zapłacić około 50€ za 10 minut.