Muzeum Miedzi w Legnicy jest placówką, która skupia się na dokumentowaniu historii związanej z miedzią, prezentując szeroki zakres eksponatów odnoszących się do jej wydobycia, przetwarzania i zastosowania.
Wśród zbiorów znajdują się minerały miedziowe z różnych stron świata, przykłady dawnej i współczesnej sztuki miedziorytniczej, zabytki techniczne związane z górnictwem i hutnictwem miedzi, a także rzeźby kameralne i przedmioty z brązu z różnych epok. Ponadto muzeum posiada kolekcję dzieł związanych z polskim złotnictwem, w tym prace artystów z okresu międzywojennego oraz te, które powstały na legnickie konkursy srebra. Muzeum dokumentuje również historię Legnicy i jej regionu.
Przez 60 lat działalności, placówka zgromadziła około 30 tysięcy eksponatów i posiada bogatą bibliotekę, w której znajduje się 8200 woluminów oraz 1700 tomów czasopism, przy czym liczba ta wciąż wzrasta.
Historia Muzeum Miedzi sięga roku 1962, kiedy to zostało ono założone z inicjatywy Tadeusza Gumińskiego. Główna siedziba Muzeum Miedzi znajduje się w Legnicy, w zabytkowym barokowym budynku, który pierwotnie pełnił funkcję kurii opatów z Lubiąża. Budynek ten, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic św. Jana i Partyzantów, został wzniesiony w 1728 roku i jest jednym z najbardziej wartościowych obiektów architektury barokowej na Dolnym Śląsku. W ramach muzeum funkcjonuje również część historycznej Akademii Rycerskiej, gdzie organizowana jest działalność wystawiennicza.
Zwiedzanie Zamku Piastowskiego
Wycieczka z przewodnikiem po Zamku Piastowskim w obejmuje pawilon z pozostałościami kaplicy romańskiej, wieżę św. Piotra z tarasem widokowym, bramę zamkową oraz wieży św. Jadwigi, gdzie znajduje się zielona komnata.
Trasa turystyczna dostępna jest dla zwiedzających od 3 maja do 29 października, od środy do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Wejście na teren zamku jest bezpłatne i odbywa się w towarzystwie przewodnika.
Zwiedzanie rozpoczyna się o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:00, przy czym w tych dniach ostatnia grupa wyrusza o 16:00.
Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 798 654 247 w godzinach 12:00-16:00 od poniedziałku do soboty, najlepiej w dniu poprzedzającym planowaną wizytę. Rezerwacja jest obowiązkowa zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Punkt zbiórki znajduje się w pawilonie z relikatami kaplicy romańskiej, na dziedzińcu zamku, przy głównej bramie wjazdowej.
Muzeum Bitwy Legnickiej zlokalizowane w Legnickim Polu
Muzeum Bitwy Legnickiej zostało otwarte w 1961 roku w kościele poświęconym świętej Trójcy i Najświętszej Marii Pannie, znajdującym się w Legnickim Polu. Celem założenia muzeum było szerzenie wiedzy o bitwie pod Legnicą z 1241 roku, jednej z kluczowych bitew w średniowiecznej historii Polski.
Kościół, w którym prezentowana jest główna wystawa pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku i zbudowano go na miejscu, gdzie znaleziono ciało księcia Henryka II Pobożnego. Wiele osób, które walczyły w bitwie zostało tam pochowanych, co przyczyniło się do jego roli jako centrum pielgrzymkowe do czasów reformacji. W 1991 roku, z okazji 750. rocznicy bitwy otwarto w muzeum nową wystawę stałą opartą na wynikach nowoczesnych badań naukowych. Obok muzeum ulokowane są niemieckie pomniki żołnierskie.
Ekspozycja zawiera przedmioty takie jak broń używana przez Polaków i Mongołów, w tym łuki, kusze, miecze, tarcze, hełmy, topory i kolczugi, a także stare ryciny przedstawiające bitwę i kopię nagrobka Henryka II Pobożnego. Z bitwą legnicką wiąże się także galeria współczesnych rzeźb z lipowego drewna, które znajdują się w okolicy muzeum.
Lapidarium
Lapidarium przy muzeum to plenerowa ekspozycja zabytkowych elementów architektonicznych, która została ulokowana w ogrodzie muzealnym na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Rycerskiej w Legnicy. Inicjatorem powstania Lapidarium w 1975 roku byli pracownicy Politechniki Wrocławskiej – Wojciech Brzezowski i Stanisław Medeksza.Fragmenty architektonicznych dekoracji eksponowane są na specjalnie przygotowanych ścianach i postumentach. Lapidarium to kontynuacja tradycji opieki nad zabytkami, które w XIX wieku rozpoczęto przez umieszczenie fragmentów dawnej architektury na zewnętrznych murach kościoła św. Maurycego i murów obronnych przy klasztorze benedyktynek w Legnicy.
W XX wieku, w obrębie ogrodu przy Muzeum Dolnośląskim, powstało pierwsze lapidarium, a jego relikty po zniszczeniu muzeum podczas wojny przeniesiono do nowej lokalizacji. Ekspozycja lapidarium organizowana jest tematycznie i chronologicznie, rozpoczynając od okresów romanizmu i gotyku. Szczególnie cenne są fragmenty dekoracji renesansowych kamienic i portale, z naciskiem na portal z „kamienicy Bitschena”.
Lapidarium prezentuje także bogatą kolekcję epitafiów i rzeźb, w tym barokowe ozdoby i inskrypcje odzwierciedlające historię miejscowych rodów. Wiele z eksponatów pochodzi z piaskowca, choć występują również elementy z marmuru strzegomskiego.
Lapidarium jest dostępne dla zwiedzających od kwietnia do października w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp jest darmowy.