Palmiarnia w Wałbrzychu to wyjątkowy obiekt, którego początki sięgają lat 1908-1911, choć niektórzy autorzy sugerują lata 1911-1914. Inicjatorem budowy był ostatni przedstawiciel rodu Hochbergów na Zamku Książ, Jan Henryk XV. Książę przeznaczył olbrzymią sumę 7 milionów ówczesnych marek w złocie na stworzenie tego niezwykłego miejsca. To wyraz miłości do jego małżonki, Marii Teresy Cornwallis-West, zwaną Daisy, pasjonatki pięknych kwiatów i unikalnych roślin.
Całe przedsięwzięcie było ogromne i zyskało nazwę zakładu ogrodniczego. Poza palmiarnią, obejmującą powierzchnię 1900 metrów kwadratowych, zbudowano cieplarnie, ogrody w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo-warzywny oraz obszar pod uprawę krzewów. Palmiarnia była miejscem unikalnym nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także dzięki nietypowemu budulcowi wnętrza. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna, którą wykorzystano do tworzenia groty, wodospadów i ścian z kieszeniami dla roślin.
Centralnym punktem był 15-metrowy budynek z metalu i szkła, pełniący funkcję palmy daktylowej. Całość otoczono jednokondygnacyjnymi oranżeriami, a na dachu umieszczono niewielką galeryjkę widokową, skąd można było podziwiać malowniczą panoramę okolicy. Niezwykłość palmiarni podkreśla również fakt, że jest to jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.
Księżna Daisy, miłośniczka róż, zadbała o wyjątkowe rosarium, w którym hodowano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, obecnie znane jako odmiana „Daisy”. Fascynacja różami była tak duża, że drugie duże rosarium powstało na zamkowych tarasach, dostępne do dzisiaj dla zwiedzających w sezonie letnim.
Ogrody zamkowe również przeszły transformację z pomocą ogrodników z Wielkiej Brytanii, sprowadzonych przez księżną. Styl francuski ustąpił miejsca naturalności i romantyzmowi ogrodów angielskich, a liczne rododendrony stały się ich charakterystycznym elementem. Palmiarnia dostarczała również świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni.
Dziś w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin reprezentujących florę różnych stref klimatycznych i kontynentów. Od bambusów i fikusów po krzewy z Azji, ekualiptusy z Australii, byliny z Afryki, kaktusy z Ameryki Środkowej i rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Niezwykłą atrakcją jest również stała Wystawa Bonsai, prezentująca miniaturowe drzewka, nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto odwiedzić to miejsce, by podziwiać bogactwo roślinności i doświadczyć unikatowej atmosfery Palmiarni w Wałbrzychu.
Ceny biletów
Palmiarnia znajduje się ok. 2 km od Zamku Książ, na ul. Wrocławskiej 158, co daje około 25 minut pieszo od głównego obiektu. Zwiedzanie Palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.
Rodzaj biletu | Normalny | Ulgowy |
---|---|---|
Zwiedzanie indywidualne | 27,00 PLN | 21,00 PLN |
- Karta Dużej Rodziny: Zniżka w wysokości 5 PLN na bilet wstępu do Palmiarni dla dzieci posiadających Kartę Dużej Rodziny, przy zakupie biletu normalnego lub ulgowego.
- Dzieci do lat 4: Mają wstęp wolny do Palmiarni.
- Bilet na zwiedzanie Palmiarni można zakupić zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Wejście można okazać ochronie w formie papierowej lub na ekranie urządzenia mobilnego.
- Bilet jest ważny przez 12 miesięcy od daty zakupu, co oznacza, że można go zrealizować w dowolnym momencie w tym okresie.
- Posiadacze biletu wstępu do Palmiarni mogą uzyskać 20% zniżki na bilety do ZOO Dvůr Králové (ważne przez 6 miesięcy). Jeśli odwiedziliście ZOO, możecie uzyskać rabat na bilet do Palmiarni
Palmiarnia Wałbrzych znajduje się pod adresem ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych