Palmiarnia w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu to wyjątkowy obiekt, którego początki sięgają lat 1908-1911, choć niektórzy autorzy sugerują lata 1911-1914. Inicjatorem budowy był ostatni przedstawiciel rodu Hochbergów na Zamku Książ, Jan Henryk XV. Książę przeznaczył olbrzymią sumę 7 milionów ówczesnych marek w złocie na stworzenie tego niezwykłego miejsca. To wyraz miłości do jego małżonki, Marii Teresy Cornwallis-West, zwaną Daisy, pasjonatki pięknych kwiatów i unikalnych roślin.

Całe przedsięwzięcie było ogromne i zyskało nazwę zakładu ogrodniczego. Poza palmiarnią, obejmującą powierzchnię 1900 metrów kwadratowych, zbudowano cieplarnie, ogrody w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo-warzywny oraz obszar pod uprawę krzewów. Palmiarnia była miejscem unikalnym nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także dzięki nietypowemu budulcowi wnętrza. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna, którą wykorzystano do tworzenia groty, wodospadów i ścian z kieszeniami dla roślin.

Centralnym punktem był 15-metrowy budynek z metalu i szkła, pełniący funkcję palmy daktylowej. Całość otoczono jednokondygnacyjnymi oranżeriami, a na dachu umieszczono niewielką galeryjkę widokową, skąd można było podziwiać malowniczą panoramę okolicy. Niezwykłość palmiarni podkreśla również fakt, że jest to jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.

Księżna Daisy, miłośniczka róż, zadbała o wyjątkowe rosarium, w którym hodowano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, obecnie znane jako odmiana „Daisy”. Fascynacja różami była tak duża, że drugie duże rosarium powstało na zamkowych tarasach, dostępne do dzisiaj dla zwiedzających w sezonie letnim.

Ogrody zamkowe również przeszły transformację z pomocą ogrodników z Wielkiej Brytanii, sprowadzonych przez księżną. Styl francuski ustąpił miejsca naturalności i romantyzmowi ogrodów angielskich, a liczne rododendrony stały się ich charakterystycznym elementem. Palmiarnia dostarczała również świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni.

Dziś w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin reprezentujących florę różnych stref klimatycznych i kontynentów. Od bambusów i fikusów po krzewy z Azji, ekualiptusy z Australii, byliny z Afryki, kaktusy z Ameryki Środkowej i rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Niezwykłą atrakcją jest również stała Wystawa Bonsai, prezentująca miniaturowe drzewka, nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto odwiedzić to miejsce, by podziwiać bogactwo roślinności i doświadczyć unikatowej atmosfery Palmiarni w Wałbrzychu.

Zobacz także  Festiwal Kwiatów w Zamku Książ

Ceny biletów

Palmiarnia znajduje się ok. 2 km od Zamku Książ, na ul. Wrocławskiej 158, co daje około 25 minut pieszo od głównego obiektu. Zwiedzanie Palmiarni odbywa się wyłącznie bez przewodnika.

Rodzaj biletu Normalny Ulgowy
Zwiedzanie indywidualne 27,00 PLN 21,00 PLN
  • Karta Dużej Rodziny: Zniżka w wysokości 5 PLN na bilet wstępu do Palmiarni dla dzieci posiadających Kartę Dużej Rodziny, przy zakupie biletu normalnego lub ulgowego.
  • Dzieci do lat 4: Mają wstęp wolny do Palmiarni.
  • Bilet na zwiedzanie Palmiarni można zakupić zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Wejście można okazać ochronie w formie papierowej lub na ekranie urządzenia mobilnego.
  • Bilet jest ważny przez 12 miesięcy od daty zakupu, co oznacza, że można go zrealizować w dowolnym momencie w tym okresie.
  • Posiadacze biletu wstępu do Palmiarni mogą uzyskać 20% zniżki na bilety do ZOO Dvůr Králové (ważne przez 6 miesięcy). Jeśli odwiedziliście ZOO, możecie uzyskać rabat na bilet do Palmiarni

Palmiarnia Wałbrzych znajduje się pod adresem ul. Wrocławska 158, 58-306 Wałbrzych