Zamek krzyżacki w Toruniu

Zamek krzyżacki w Toruniu to jedna z najważniejszych i najstarszych budowli tego typu na ziemiach polskich. Wzniesiony przez Zakon Krzyżacki około połowy XIII wieku zamek stanowi doskonały przykład wczesnych form architektury obronnej, które później ewoluowały w bardziej typowe konstrukcje konwentualne. Zamek w Toruniu jest wyjątkowy z uwagi na plan założenia w kształcie podkowy. W większości, zamki krzyżackie budowano w regularnym, czworobocznym układzie.

Historia zamku

Budowę zamku rozpoczęto na fundamentach starszego, zniszczonego wcześniej grodu. Początkowo drewniana konstrukcja z czasem została zastąpiona przez bardziej trwałe budynki z kamienia i cegły. Proces rozbudowy trwał aż do połowy XV wieku. Zamek wraz z przedzamczem, na którym znajdowały się liczne budynki gospodarcze, zajmował obszar pomiędzy Starym a Nowym Miastem Toruniem.

Ze względu na swoje strategiczne położenie blisko granicy polsko-krzyżackiej, zamek w Toruniu był silne u fortyfikowany. Za głównym murem znajdował się kilkupiętrowy budynek z kaplicą, refektarzem oraz dormitorium, zamieszkiwane przez krzyżackich rycerzy. Podziemia zamku służyły jako magazyny żywności niezbędnej w przypadku oblężenia. Na dziedzińcu znajdowała się wysoka, wolnostojąca wieża wykorzystywana jako punkt obserwacyjny pełniła również rolę miejsca ostatniej obrony. Zaopatrzenie w wodę zapewniała zamkowa studnia, chroniona przed zanieczyszczeniem dzięki gdanisku – wieży pełniącej funkcję toalety oraz baszty obronnej.

Mimo strategicznego znaczenia w regionie zamek nigdy nie padł ofiarą najeźdźców. Jego losy zmieniły się jednak w 1454 roku, kiedy to mieszczanie Starego Miasta oblegli warownię. Był to początek ogólnokrajowego powstania kierowanego przez Związek Pruski. Ówczesna ludność Torunia zdobyła fortyfikacje i przystąpiła do niemal całkowitej rozbiórki zamku. Na dziedzińcu zamku utworzono miejskie śmietnisko, które funkcjonowało przez kolejne wieki.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu od strony południowej
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu od strony południowej, fot; Kapitel, wa

Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku po likwidacji wysypiska przeprowadzono prace archeologiczne, które odsłoniły ruiny zamku. Do dziś zachowały się zewnętrzne mury, resztki wysadzonej wieży oraz fragmenty mieszkalnej części zamku. W najlepszym stanie przetrwało gdanisko, które oprócz funkcji sanitarnych wykorzystywane było jako składnica prochu strzelniczego.

Zobacz także  Zamek Książ w Wałbrzychu

Na przedzamczu zamku znajdowały się liczne budynki gospodarcze, w tym piekarnia, browar, spichlerz, stajnie, kuźnia oraz warsztat płatnerski. Od północy przylegał do zamku właściwego, gdzie znajdował się budynek komtura z kaplicą i zbrojownią. Przedzamcze mieściło również infirmarnię – szpital dla chorych braci zakonnych oraz łaźnię. W XIV wieku wzniesiono na przedzamczu „nowy gmach” z nowym refektarzem. W pobliżu zamku znajduje się również młyn napędzany wodami Strugi Toruńskiej.

Zamek był otoczony murami, które zabezpieczały także teren wschodni, gdzie znajdowały się obory i magazyny drewna. Obszar ten, zwany wolą zamkową, pozostawał pod bezpośrednim zwierzchnictwem Zakonu. Komturstwo toruńskie, związane z budową zamku, obejmowało szeroki pas terenów wzdłuż Drwęcy i Wisły, a także Stare i Nowe Miasto Toruń, zamek w Starym Toruniu, młyny w Lubiczu oraz dwory w Mlewcu i Jedwabnie.

Budowa zamku rozpoczęła się prawdopodobnie w 1233 roku, a jego rozbudowa trwała aż do roku 1454. Była to pierwsza murowana warownia na ziemi chełmińskiej, a jej unikalny kształt i historia przyciągają dziś wielu turystów i badaczy zainteresowanych średniowieczną architekturą oraz dziejami Zakonu Krzyżackiego.

Do atrakcji turystycznych związanych z zamkiem należą także gotyckie bramy, mur przedzamcza oraz nadbrzeże z XIX-wiecznym murem fortyfikacyjnym. Ruiny zamku, pełne tajemnic i historii, stanowią niezwykłe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy krzyżackiej potęgi i średniowiecznych konfliktów.

Ceny biletów

Ceny biletów zwiedzania Zamku Krzyżackiego

Rodzaj biletu Cena
Bilet normalny (osoby indywidualne) 20 zł
Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, emeryci, renciści) 10 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 50 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem + cena biletów 200 zł
Audio przewodnik 10 zł

Cennik biletów zwiedzania Krzywej Wieży

Rodzaj biletu Cena
Bilet normalny (osoby indywidualne) 20 zł
Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, emeryci, renciści) 10 zł

Dodatkowe informacje

  • Bilety ulgowe przysługują dzieciom powyżej 3. roku życia, młodzieży do lat 18, emerytom, rencistom oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny.
  • Bilet rodzinny obejmuje dwóch dorosłych oraz dwoje dzieci.
  • Dzieci do 3. roku życia wchodzą bezpłatnie.
  • Zniżki nie łączą się.