Chełmskie podziemia kredowe

Pozostałość wybierzysk górniczych kredy piszącej eksploatowanych od XVI w. bezpośrednio z piwnic domów. Jedyna w Europie, podziemna kopalnia kredy. Wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstały w wyniku łączenia się w ciągu setek lat pojedynczych wyrobisk na głębokości od kilku do ponad 20 metrów pod powierzchnią.

Podziemna, bezpieczna, ponad kilometrowa trasa turystyczna położona jest pod centralną częścią starego miasta. Wielką atrakcją dla zwiedzających są spotkania z legendarnym władcą podziemi – dobrotliwym Duchem Bieluchem.

Obiekt wpisany do rejestru dóbr kultury jako unikatowa pozostałość górnictwa kredowego w Europie.

Organizator zwiedzania

Organizatorem zwiedzania są:
Chełmskie Podziemia Kredowe „LABIRYNT”
22-100 Chełm, ul. Lubelska 55a, tel. 565-25-30
Biuro czynne :
poniedziałek – piątek 9 oo – 17 oo;
sobota – niedziela 10 oo – 16 oo

Długość trasy około 1,5 km.
Wariant Nr 1 (standardowa) – 1 godzina
Wariant Nr 2 (z wyjściem do restauracji) – 45 minut.
Zwiedzanie z programami artystycznymi do 1,5 godziny.
Obiekt niedostępny dla niepełnosprawnych (schody).
Trasa posiada oświetlenie elektryczne.
Stała temperatura w podziemiach wynosi + 9  OC  (ważle latem – jest zimno!!!).

Trasa dostępna przez cały rok. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem
– grupy zorganizowane – akwizycja bez ograniczeń – pisemna lub telefoniczna – minimalna liczna turystów w grupie 20 osób,
– turyści indywidualni – codziennie w stałych godzinach wejść to jest: 11oo, 13oo, 16oo. W okresie 1 lipiec – 31 sierpień dodatkowe wejścia o pełnych godzinach.
– turyści zagraniczni – z własnym tłumaczem

Stałe wystawy w podziemiach – archeologia i górnictwo kredy, wystawy okresowe w pawilonie wejściowym. Programy artystyczne, teatr dla dzieci, kameralne koncerty z poczęstunkiem dla dorosłych. Możliwość zakończenia zwiedzania wyjściem poprzez oryginalną XVIII-wieczną ceglaną obudowę górniczą do stylowej restauracji (także odwrotnie), również z posiłkami i bankietami dla grup. W pawilonie wejściowym sprzedaż, pamiątek, upominków, wydawnictw o regionie, widokówek itp. Firma posiada ustawowe zezwolenie organizatora turystyki i specjalizuje się w obsłudze turystów zwiedzających miasto Chełm oraz niezwykle atrakcyjne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny międzyrzecza Wieprza i Bugu.

  Kopalnia soli Salina Turda - turystyczna perła Transylwanii

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.– turyści indywidualni – w stałych godzinach wejść; 11:00, 13:00, 16:00,
– grupy zorganizowane – w zasadzie bez ograniczeń, obowiązuje rezerwacja (pisemna lub telefoniczna), godziny wejść do uzgodnienia – minimalna liczna turystów w grupie 20 osób,
– turyści zagraniczni – z własnym tłumaczem.
– bilet wstępu normalny – 9,00 zł,
– bilet wstępu ulgowy – 6,00 zł (zniżka przysługuje: dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia, polskim emerytom i rencistom, posiadaczom Karty EURO<26 i Zielonej Karty).
– dla biur podróży ceny hurtowe

Informacje dodatkowe:
Chełm to 70-tysięczne miasto posiadające możliwości zabezpieczenia potrzeb turystów indywidualnych i grup wycieczkowych. Doskonała baza dla wycieczek w Dolinę Bugu, na Roztocze, na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i do Lublina.