Gondolą na szczyt

Malownicze górskie panoramy bez wysiłku. Wycieczka na Jaworzynę Krynicką najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Nie będzie to z pewnością samotne spotkanie z “pięknem górskiej przyrody” ale czy wszyscy poszukują w górach samotności.

Jeżeli będziecie Państwo w Krynicy należy wybrać się do doliny Czarnego Potoku. Zlokalizowana jest tam dolna stacja gondolowej kolejki linowej. Usytuowana w niezwykle malowniczym Popradzkim Parku Krajobrazowym kolejka jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką gondolowa w Polsce. Może przewieść w ciągu godziny 1200 osób i jest to z jednej strony imponujące ale równocześnie przerażające. W obszernych sześcioosobowych kabinach w przeciągu kilkunastu minut pokonuje się wysokość 465 m.

Zimą na Jaworzynie Krynickiej królują narciarze dla których wytyczono kilka tras zjazdowych, Latem po wjechaniu na szczyt można wybrać się na jeden z rozpoczynających się tutaj odcinków górskich szlaków turystycznych –, pieszych lub rowerowych. W przyszłości kolejka ma brać swój początek z centrum Krynicy. Jest to bez wątpienia inwestycja, która szybko zmieni Jaworzynę w górę parkowo –, rekreacyjną. Sam szczyt już obrasta w kioski, sklepiki itp.

Przy okazji budowy kolejki PTTK wybudowało od podstaw nowy górski hotel, który zastąpił wysłużone schronisko. Kiedyś przed laty wczesnym rankiem wychodziliśmy z tego schroniska na szczyt jaworzyny by podziwiać słońce

  Stróżówka