Schronisko na Magurze Małastowskiej

Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej, otwarte w 1955 roku, przez dekady stanowiło ważny punkt na turystycznej mapie Beskidu Niskiego. Ten wyjątkowy obiekt, usytuowany na wysokości 740 metrów nad poziomem morza, pełnił rolę najwyżej położonego schroniska w całym paśmie górskim.

Powstanie obiektu zawdzięczamy Stanisławowi Gabryelowi, gorlickiemu bibliotekarzowi i działaczowi turystycznemu, którego imię schronisko nosi do dziś. Budowa rozpoczęła się w 1954 roku, a do jego budowy wykorzystano materiały konstrukcyjne pozyskane z rozbieranych domów łemkowskich w pobliskich miejscowościach Gładyszów i Zdynia. To rozwiązanie pozwoliło zachować architektoniczne dziedzictwo regionu w nowej formie.

Doświadczona brygada cieśli z Zakopanego pod kierownictwem Franciszka Giewonta ukończyła budowę schroniska w rekordowym czasie wynoszącym zaledwie cztery miesięca. Oficjalne otwarcie schroniska nastąpiło 6 marca 1955 roku, rozpoczynając nowy rozdział w historii turystyki Beskidu Niskiego. W następnych latach obiekt przeszedł szereg modernizacji. Wprowadzono nowoczesny węzeł sanitarny oraz doprowadzono energię elektryczną, co znacząco podniosło standard obiektu. Plany rozbudowy schroniska z lat osiemdziesiątych XX wieku, mimo ambitnych założeń PTTK, nie doczekały się realizacji.

Schronisko w okresie świetności swojej działalności dysponowało trzydziestoma miejscami noclegowymi i prowadziło bufet dla turystów. Infrastrukturę uzupełniało pole namiotowe z zapleczem sanitarnym, zwiększając możliwości zakwaterowania w sezonie letnim. W okresie zimowym lokalizacja obiektu szczególnie sprzyjała miłośnikom narciarstwa, bowiem schronisko znajduje się przy nartostradzie ośrodka SkiPark Magura, w odległości 300 metrów od górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Usytuowanie obiektu zapewniało również dogodny dostęp do szlaków turystycznych Beskidu Niskiego.

Od 2021 roku obiekt pozostaje zamknięty, co obnaża problemy z jakimi zmaga się infrastruktura turystyczna w mniej uczęszczanych pasmach górskich Polski. Historia tego obiektu pokazuje jednak jego istotną rolę w rozwoju lokalnej turystyki i zachowaniu górskiego dziedzictwa kulturowego regionu.

Szlaki turystyczne

Kolor szlaku Przebieg szlaku oraz pozostałe informacje
Niebieski Siary – Magura Małastowska – Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej – Banica – Bacówka PTTK w Bartnem
Zielony Szymbark – Magura Małastowska – Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej – Smerekowiec – Skwirtne (Szlak Wincentego Pola)
Żółty Uście Gorlickie – Schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej