Znane jako zimowa stolica Polski jest położone w kotlinie – części Rowu Podtatrzańskiego, ograniczonego od południa Tatrami a od północy Pogórzem Gubałowskim. Jest to najwyżej położone miasto w Polsce [od 750 do 1120m n.p.m.]. Miejska część Zakopanego leży wprawdzie na terenie Podhala, ale w granicach administracyjnych miasta znajduje się także duża część Tatr.
Jedną z głównych funkcji Zakopanego jest sport. Sympatycy narciarstwa biegowego i śladowego mogą wędrować po Podhalu i Podtatrzu. Można także korzystać z tras biegowych – pod Reglami, na Cyrhli, na Równi Krupowej i na Antałówce. W rejonie Zakopanego usytuowanych jest kilka zjazdowych tras narciarskich. Ich wspólną cechą jest zatłoczenie nadmiarem użytkowników. Wszystkie są dostępne dla amatorów. Za najpopularniejszą uchodzi Butorowy Wierch – trasa dostępna dla niezbyt zaawansowanych narciarzy. Od Polany Sobiczkowej udajemy się wyciągiem krzesełkowym na górę i po 15 minutach możemy rozpocząć zjazdy, uważając na pniaki, krzewy i muldy. Trasa ma ok. 1600m długości przy 277 metrach różnicy wysokości. Na Gubałówkę wjeżdżamy kolejką linowo-terenową, co trwa około 5 minut. Podczas wjazdu przy dobrej pogodzie warto przyjrzeć się panoramie szczytów tatrzańskich. Trasa zjazdowa ma około 1340 metrów długości przy 300 metrach różnicy wysokości prowadzi przez polanę. Teren pokryty jest muldami, ale jazda nie przedstawia żadnych trudności. Zjeżdżamy aż do ograniczającego polanę lasu. Z kolei na Nosalu możemy pojechać mało uczęszczaną nartostradą długości 1500 metrów przy 150 metrach różnicy wzniesień. Na początek trasy udajemy się wyciągiem krzesełkowym. W rejonie Kasprowego Wierchu znajduje się natomiast trasa dostępna dla wprawnych narciarzy – Hala Gąsienicowa. Liczy ona 9700 metrów przy różnicy poziomów 940 metrów. Z reguły wjeżdża się na górę kolejka linową lub wyciągiem z Hali Goryczkowej. Teren jest zwykle oblodzony i może spowodować obsuwanie się nart po stoku. Większość wyciągów dysponuje oświetleniem elektrycznym. W Zakopanem odbywają się też liczne zawody narciarskie – niektótre o charakterze międzynarodowym.
W latach dziewięćdziesiątych Zakopane stało się prężnym ośrodkiem sportów siłowych i często organizowane są tu zawody w wyciskaniu, w leżeniu i in. Rozwijają się tutaj sporty walki.
Jeżeli zaś chodzi o obiekty ogólnodostępne, to poza sportami zimowymi można w Zakopanym korzystać z basenu odkrytego na Antałówce, korzystającego z naturalnej cieplicy, dzięki której woda w basenie osiąga 28-37 stopni. Ponadto w mieście działa kilkanaście klubów bilardowych, m.in. na Równi Krupowej i pod Skocznią.
Bardzo popularna ostatnio stała się turystyka na rowerach górskich. W tatrach jest dostępnych kilka tras rowerowych a na Podtatrzu kilkanaście. Jest też kilka wypożyczalni rowerów.
W proporcji do wielkości miasta, jest ono bardzo bogate w muzea. Najważniejsze to Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego przy Krupówkach. Pod Giewontem znajduje się Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, na Harendzie – Muzeum Jana Kasprowicza, a w „Atmie” – Muzeum Karola Szymanowskiego. Zakopane jest miejscem, gdzie odbywają się liczne koncerty. Głównym organizatorem imprez jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w „Atmie”.
Zakopane to oczywiście swoisty folklor będacy w przeszłości nadużywaną i nadmiernie eksploatowaną wizytówką naszego kraju za granicą a obecnie używany w celach reklamowych i komercyjnych. Mimo to, warto zajrzeć do najstarszych dzielnic Zakopanego – na Skibówki i na Krzeptówki czy na Harendę by zobaczyć relikty dawnego budownictwa góralskiego, rozpropagowane swego czasu przez Witkacego jako „styl zakopiański”.
W ostatnich latach radykalnie zmieniła się baza noclegowa Zakopanego. Wzrosła zwłaszcz liczba pensjonatów prywatnych i podniósł się standard oferowanych usług. Zwiększyła się też ilość kwater prywatnych. Mimo powszechnie znanego tłoku w rejonie Zakopanego, poza sezonem i w pewnym oddaleniu od głównych tras turystycznych są duże szanse na zdobycie noclegu.