Żelazowa Wola – muzeum Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola to niewielka wieś położona ok. 50 km od Warszawy. Jednak przez cały rok odwiedzają ją miłośnicy muzyki z całego świata. I nic w tym dziwnego. W małym dworku, stojącym wśród wspaniałego parku w 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin.

 

Wprawdzie kilka miesięcy potem rodzina Chopinów wyprowadziła się do Warszawy, ale później Fryderyk jeszcze kilka razy odwiedzał Żelazową Wolę. Obecnie w dworku mieści się muzeum poświęcone słynnemu kompozytorowi. Jego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny obrazy i rysunki oraz instrumenty muzyczne pochodzące z czasów, w których żył Fryderyk Chopin. Jest to także miejsce, w którym nieustannie brzmi muzyka, najwspanialsza pamiątka po kompozytorze. Latem, od maja do końca września, w każda niedzielę o godzinie 12 i 15 odbywają się koncerty, w których uczestniczą wybitni artyści, między innymi laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.

Ponadto, na terenie obiektu działa sklep muzealny, który otwarty jest w godzinach funkcjonowania muzeum. Jest to idealne miejsce do zakupu pamiątek i literatury związanej z Fryderykiem Chopinem.

Park w Żelazowej Woli jest miejscem wpisanym do Rejestru zabytków i jako taki podlega szczególnej ochronie prawnej. Przed zaplanowaniem wizyty, organizatorzy zachęcają do zapoznania się z regulaminem, który zawiera informacje pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa oraz ochronie  tego wyjątkowego miejsca.

Zbiór pamiątek i przedmiotów związanych z Fryderykiem Chopinem

Muzeum Fryderyka Chopina posiada największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcję pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora, obejmującej ponad 7500 unikatowych przedmiotów. Ta wyjątkowa kolekcja zawiera w sobie rękopisy muzyczne, pierwsze wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, zarówno ikonografię historyczną, jak i współczesną, cenne osobiste przedmioty, a także dokumenty biograficzne, komentarze krytyczne do jego utworów oraz szeroko pojętą recepcję twórczości i postaci kompozytora. W roku 1999 część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World”, co podkreśla jej nieocenioną wartość kulturową.

Zobacz także  Dworki i pałace na mazowszu

Historia kolekcji chopinianów jest pełna burzliwych wydarzeń. Wiele cennych artefaktów zaginęło na zawsze, a losy części dziedzictwa artystycznego Chopina były nieustannie zagrożone – począwszy od licytacji ruchomości pozostawionych w ostatnim miejscu zamieszkania kompozytora, a skończywszy na spustoszeniach i grabieżach w czasie wojen. Niemniej jednak, dzięki uporowi i oddaniu wielu osób, część dziedzictwa chopinowskiego przetrwała.

Rozpoczęcie gromadzenia kolekcji można przypisać rodzinie kompozytora. W szczególności, Ludwika, najstarsza siostra Fryderyka, odegrała kluczową rolę w zachowaniu pamiątek związanych z bratem, będąc obecną przy jego śmierci. Kolekcje chopinowskie rozwijały się naturalnie także wśród przyjaciół i uczniów Chopina, którzy wymieniali się listami, autografami muzycznymi i prezentami.

Od 1899 roku kolekcję wzbogacało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w ramach Sekcji Chopinowskiej założonej przez Jana Karłowicza, a później obowiązki te przejęło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Od 2005 roku pieczę nad kolekcją sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Najcenniejszymi eksponatami w kolekcji są rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina – kluczowe źródła dokumentujące proces jego twórczości. Niezwykle ważnymi dokumentami są także kopie utworów sporządzone własnoręcznie przez przyjaciół lub uczniów, takich jak Julian Fontana, Auguste Franchomme i Thomas Tellefsen. Kolekcja zawiera również wiele listów napisanych przez Chopina oraz adresowanych do niego, różnego rodzaju notatki, w tym te z lat młodzieńczych, zeszyt do kaligrafii, rysunki, dedykacje, paszport, bilety wizytowe. Wiele z tych artefaktów świadczy o wielkiej tradycji pianistycznej, włączając w to historię Międzynarodowych Konkursów im. Fryderyka Chopina oraz wydania dzieł kompozytora przygotowywane przez słynnych redaktorów, takich jak Ignacy Jan Paderewski i Edouard Ganche. W kolekcji znajdują się również liczne dokumenty związane z Paderewskim. Fortepiany z epoki, takie jak firmy Pleyel, Erard i Buchholtz, wykorzystywane podczas koncertów i nagrań, przywracają historyczne brzmienie dzieł Chopinowskich.

Do najcenniejszych eksponatów ikonograficznych należą portrety kompozytora wykonane za jego życia, zarówno te oficjalne, jak i te, które rzucają światło na jego prywatne życie. Odrębną grupę stanowią odlewy dłoni Chopina oraz jego maski pośmiertnej.

Zobacz także  Ogród Saski. Pierwszy publiczny park w Polsce

W grupie najcenniejszych pamiątek, obok książek z biblioteki ojca kompozytora, znajdują się: ostatni fortepian Fryderyka Chopina, złoty zegarek podarowany przez Angelikę Catalani w 1820 roku na pamiątkę jego koncertu, osobisty kalendarzyk Fryderyka Chopina na rok 1848, kopertka z inicjałami GF (George Frédéric) zawierająca pukiel włosów George Sand wraz z etykietką „Cheveux de George Sand”, rysunek ołówkiem i czarną kredką z 1899 roku autorstwa Wojciecha Weissa, a także rękopis autograficzny pierwszych 12 taktów Mazurka G-dur op. 50 nr 1 z 1842 roku.

Warto również podkreślić znaczenie w kolekcji przedmiotów ilustrujących recepcję osoby i dzieła Chopina. Te eksponaty stanowią świadectwo różnorodnych działań artystycznych prowadzonych na całym świecie, włączając w to Konkursy Chopinowskie, festiwale, koncerty i wystawy poświęcone twórczości kompozytora.

Ograniczenia na terenie parku

  • wprowadzania (w tym wnoszenia) zwierząt, bez względu na ich rozmiary (nie dotyczy psa przewodnika),
  • wprowadzania i poruszania się po Parku wszelkimi pojazdami (w tym rowerami), jeżdżenia na wrotkach, deskorolkach, hulajnogach itp.,
  • cumowania, wynoszenia sprzętu wodnego na brzeg, wychodzenia na pomost oraz wejścia na teren Parku bez biletu wstępu.

Żelazowa Wola – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
96-503 Sochaczew
tel. (+48 46) 863 33 00
fax (+48 46) 863 40 76