Żelazowa Wola – muzeum Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola to niewielka wieś położona ok. 50 km od Warszawy. Jednak przez cały rok odwiedzają ją miłośnicy muzyki z całego świata. I nic w tym dziwnego. W małym dworku, stojącym wśród wspaniałego parku w 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin.

 

Wprawdzie kilka miesięcy potem rodzina Chopinów wyprowadziła się do Warszawy, ale później Fryderyk jeszcze kilka razy odwiedzał Żelazową Wolę. Obecnie w dworku mieści się muzeum poświęcone słynnemu kompozytorowi. Jego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny obrazy i rysunki oraz instrumenty muzyczne pochodzące z czasów, w których żył Fryderyk Chopin. Jest to także miejsce, w którym nieustannie brzmi muzyka, najwspanialsza pamiątka po kompozytorze. Latem, od maja do końca września, w każda niedzielę o godzinie 12 i 15 odbywają się koncerty, w których uczestniczą wybitni artyści, między innymi laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.

Ponadto, na terenie obiektu działa sklep muzealny, który otwarty jest w godzinach funkcjonowania muzeum. Jest to idealne miejsce do zakupu pamiątek i literatury związanej z Fryderykiem Chopinem.

Park w Żelazowej Woli jest miejscem wpisanym do Rejestru zabytków i jako taki podlega szczególnej ochronie prawnej. Przed zaplanowaniem wizyty, organizatorzy zachęcają do zapoznania się z regulaminem, który zawiera informacje pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa oraz ochronie  tego wyjątkowego miejsca.

Zbiór pamiątek i przedmiotów związanych z Fryderykiem Chopinem

Muzeum Fryderyka Chopina posiada największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcję pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora, obejmującej ponad 7500 unikatowych przedmiotów. Ta wyjątkowa kolekcja zawiera w sobie rękopisy muzyczne, pierwsze wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, zarówno ikonografię historyczną, jak i współczesną, cenne osobiste przedmioty, a także dokumenty biograficzne, komentarze krytyczne do jego utworów oraz szeroko pojętą recepcję twórczości i postaci kompozytora. W roku 1999 część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World”, co podkreśla jej nieocenioną wartość kulturową.

  Puszcza Bolimowska

Historia kolekcji chopinianów jest pełna burzliwych wydarzeń. Wiele cennych artefaktów zaginęło na zawsze, a losy części dziedzictwa artystycznego Chopina były nieustannie zagrożone – począwszy od licytacji ruchomości pozostawionych w ostatnim miejscu zamieszkania kompozytora, a skończywszy na spustoszeniach i grabieżach w czasie wojen. Niemniej jednak, dzięki uporowi i oddaniu wielu osób, część dziedzictwa chopinowskiego przetrwała.

Rozpoczęcie gromadzenia kolekcji można przypisać rodzinie kompozytora. W szczególności, Ludwika, najstarsza siostra Fryderyka, odegrała kluczową rolę w zachowaniu pamiątek związanych z bratem, będąc obecną przy jego śmierci. Kolekcje chopinowskie rozwijały się naturalnie także wśród przyjaciół i uczniów Chopina, którzy wymieniali się listami, autografami muzycznymi i prezentami.

Od 1899 roku kolekcję wzbogacało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w ramach Sekcji Chopinowskiej założonej przez Jana Karłowicza, a później obowiązki te przejęło Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Od 2005 roku pieczę nad kolekcją sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Najcenniejszymi eksponatami w kolekcji są rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina – kluczowe źródła dokumentujące proces jego twórczości. Niezwykle ważnymi dokumentami są także kopie utworów sporządzone własnoręcznie przez przyjaciół lub uczniów, takich jak Julian Fontana, Auguste Franchomme i Thomas Tellefsen. Kolekcja zawiera również wiele listów napisanych przez Chopina oraz adresowanych do niego, różnego rodzaju notatki, w tym te z lat młodzieńczych, zeszyt do kaligrafii, rysunki, dedykacje, paszport, bilety wizytowe. Wiele z tych artefaktów świadczy o wielkiej tradycji pianistycznej, włączając w to historię Międzynarodowych Konkursów im. Fryderyka Chopina oraz wydania dzieł kompozytora przygotowywane przez słynnych redaktorów, takich jak Ignacy Jan Paderewski i Edouard Ganche. W kolekcji znajdują się również liczne dokumenty związane z Paderewskim. Fortepiany z epoki, takie jak firmy Pleyel, Erard i Buchholtz, wykorzystywane podczas koncertów i nagrań, przywracają historyczne brzmienie dzieł Chopinowskich.

Do najcenniejszych eksponatów ikonograficznych należą portrety kompozytora wykonane za jego życia, zarówno te oficjalne, jak i te, które rzucają światło na jego prywatne życie. Odrębną grupę stanowią odlewy dłoni Chopina oraz jego maski pośmiertnej.

  Łazienki Królewskie w Warszawie

W grupie najcenniejszych pamiątek, obok książek z biblioteki ojca kompozytora, znajdują się: ostatni fortepian Fryderyka Chopina, złoty zegarek podarowany przez Angelikę Catalani w 1820 roku na pamiątkę jego koncertu, osobisty kalendarzyk Fryderyka Chopina na rok 1848, kopertka z inicjałami GF (George Frédéric) zawierająca pukiel włosów George Sand wraz z etykietką „Cheveux de George Sand”, rysunek ołówkiem i czarną kredką z 1899 roku autorstwa Wojciecha Weissa, a także rękopis autograficzny pierwszych 12 taktów Mazurka G-dur op. 50 nr 1 z 1842 roku.

Warto również podkreślić znaczenie w kolekcji przedmiotów ilustrujących recepcję osoby i dzieła Chopina. Te eksponaty stanowią świadectwo różnorodnych działań artystycznych prowadzonych na całym świecie, włączając w to Konkursy Chopinowskie, festiwale, koncerty i wystawy poświęcone twórczości kompozytora.

Ograniczenia na terenie parku

  • wprowadzania (w tym wnoszenia) zwierząt, bez względu na ich rozmiary (nie dotyczy psa przewodnika),
  • wprowadzania i poruszania się po Parku wszelkimi pojazdami (w tym rowerami), jeżdżenia na wrotkach, deskorolkach, hulajnogach itp.,
  • cumowania, wynoszenia sprzętu wodnego na brzeg, wychodzenia na pomost oraz wejścia na teren Parku bez biletu wstępu.

Żelazowa Wola – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
96-503 Sochaczew
tel. (+48 46) 863 33 00
fax (+48 46) 863 40 76