Statek Żeglugi Augustowskiej wpływa do śluzy. Widzowie stojący na moście zastanawiają się, jak to możliwe, że nadbudówka, której dach jest niemal w zasięgu ręki, przejdzie za chwilę pod nimi. Jeden z członków załogi demontuje maszt. Statek zapada się w głąb śluzy. Kilka minut później jest już po wszystkim. O tym co się stało przypomina jedynie lustro wody jeziora, znajdujące się kilka metrów powyżej poziomu kanału. A wszystko to konstruktorzy wymyślili ponad 180 lat temu.
Kanał Augustowski jest prawdziwą perłą europejskiej inżynierii wodnej. Na długości 102 kilometrów pokonuje 55 metrów różnicy poziomów. Wszystko dzięki 18 śluzom komorowym. Warto obejrzeć to nie tylko z perspektywy mostu w Augustowie, ale także z pokładu statku lub żaglówki.
Ten zabytkowy obiekt, powstał między 1825 i 1839 rokiem. Za głównego jego twórcę uważa się generała Ignacego Prądzyńskiego, ale przez czternaście lat pracowało przy nim wielu znakomitych polskich i zagranicznych inżynierów. Dwuletnią przerwę w pracach wywołało powstanie listopadowe.
Kanał łączy dorzecze Wisły z Niemnem. Miał umożliwić spławianie zboża do Bałtyku z pominięciem Prus. Z ambitnych planów wiele nie wyszło, za to imponująca droga wodna pozostała. Przetrwała liczne wojny i obecnie jest jednym z najcenniejszcyh zabytków północno-wschodniej Polski. Jest żeglowny i przyzwoicie utrzymany po stronie polskiej, gdzie liczy 80 kilometrów długości. Pozostałe 22 kilometry znajdują się po stronie białoruskiej i są obecnie intensywnie odbudowywane. Cały otworzony szlak Kanału Augustowskiego może stanowić bardzo atrakcyjny szlak turystyczny.
Obsługa śluz jest niezwykle prosta. Najpierw wyrównuje się poziom wody w śluzie z lustrem zbiornika od strony nadpływającej jednostki. Potem dwie osoby muszą otworzyć grodzie śluzy pchając je ręczne i zamknąć, kiedy jednostka znajdzie się w śluzie. Potem na podobnej zasadzie odbywa się wyrównanie poziomu wody z drugiej strony i już można kontynuować żeglugę. Wszystko trwa kilka minut.
Informacje praktyczne:
Od 26.04 do 27.06 i od dnia 1.09 do 30.09.2003 odbywają się dwa rejsy statków Żeglugi Augustowskiej.
Od 28.06 do 31.08 Żegluga Augustowska proponuje 12 stałych rejsów (od 10.00 do 17.00), kórych ceny wahają się od 15 do 35 złotych za bilet (dla grup powyżej 30 osób zniżki). Dzieci do lat 6 – 5 zł/każdy rejs. Rejsy trwają od około jednej godziny do trzech godzin. Uwaga: nie wszystkie rejsy mają w programie śluzowanie.