Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich to prawosławny męski skit, założony w 2009 roku. Należy do diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Skit znajduje się na obrzeżach wsi Odrynki, w uroczysku Kudak. Skit w Odrynkach jest pierwszym skitem powstałym po II wojnie światowej w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.
Skit to odosobniona pustelnia mnichów, którzy pragną prowadzić surowsze życie niż w monastyrach. Nazwa pochodzi od koptyjskiego miasta Σκήτις, egipskiej kolebki życia monastycznego, znanej obecnie jako Wadi an-Natrun. Grecka wersja tej nazwy to σκήτη (skete) lub od ἀσκητής (askētḗs, “asceta”). W skicie w Odrynkach znajduje się Cerkiew Opieki Matki Bożej. Niektórzy mnisi, aby się umartwiać, mieszkali w jaskiniach lub szałasach w pobliżu skitów. Większe monastery często miały własne skity. Na przykład, ławra Poczajowska miała skit św. Jerzego na Kozackich Mogiłach, a ławra Peczerska – skit Teofania. Istniały również samodzielne skity, z których najsłynniejszy był Skit Maniawski.
W Polsce istnieją dwa skity: męski skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach-Kudak oraz żeński skit św. Mikołaja Cudotwórcy w Holeszowie, podlegający monasterowi w Turkowicach.
Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich
Za utworzenie skitu odpowiada archimandryta Gabriel (Giba), który w kwietniu 2008 roku odmówił przyjęcia wyboru na biskupa pomocniczego diecezji przemysko-nowosądeckiej i został pozbawiony funkcji przełożonego monasteru w Supraślu, a sam plan utworzenia skitu poparł zwierzchnik PAKP metropolita Sawa.
Skit powstał w pobliżu wsi Odrynki na terenach bagien narwiańskich, a przez bagna prowadzi do niego 800-metrowa, drewniana kładka. Wybór Odrynek na miejsce budowy skitu wiązał się z istnieniem w tej miejscowości prawosławnego klasztoru Wniebowstąpienia Pańskiego, założonego przypuszczalnie w pierwszej połowie XVII wieku i rozwiązanego w 1824 roku. Monaster ten podlegał klasztorowi Świętego Ducha w Wilnie. Według Antoniego Mironowicza klasztor ten kontynuował wcześniejsze tradycje monastyczne istniejące w rejonie Odrynek już w XVI wieku. Badacz uważa, że działały tam wtedy skity, a jednym z ich patronów był św. Antoni Pieczerski.
Uroczyste poświęcenie skitu odbyło się 15 września 2009 roku, a przewodniczył mu metropolita Polski Sawa, który nazwał powstanie pustelni „cudem XXI wieku”, choć abożeństwa w budowanej pustelni odbywały się już wcześniej. 19 maja 2013 roku na terenie skitu konsekrowano nowo wybudowaną drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej. Wyposażenie cerkwi, w tym ikonostas, ołtarz, kiot i analogiony, powstały w pracowni braci Amanatidis w Salonikach. W 2016 roku w cerkwi wybuchł pożar, który zniszczył niemal całe jej wyposażenie. W 2018 roku zmarł założyciel, gospodarz i jedyny mieszkaniec skitu, ojciec Gabriel, który został pochowany na miejscu. Po jego śmierci skit pozostał niezamieszkany, a nabożeństwa odbywały się tu w niedziele i główne święta, celebrowane przez duchowieństwo monasteru w Zwierkach. W 2022 roku w skicie przebywało trzech mnichów. Nabożeństwa są celebrowane codziennie, a Boskie Liturgie odbywają się w soboty i niedziele. Skit został uznany za Cud Polski 2024.
W grudniu 2011 roku skit został zdewastowany przez nieznanych sprawców, którzy zerwali krzyż z kopuły na bramie wjazdowej, zniszczyli ule i przecięli kabel agregatu prądotwórczego.