W tym artykule
Szczyrk to miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym położonym w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie oraz doskonała baza turystyczna, która zapewnia komfortowy wypoczynek
Szczyrk znajduje się na południe od Bielska-Białej na północny wschód od Wisły i na północny zachód od Żywca i rozciąga się na wysokości od 470 do 1257 m n.p.m. Najniższy punkt znajduje się przy granicy z Buczkowicami, a najwyższy to szczyt Skrzycznego. Otoczenie gór i łagodnie opadające stoki górskie stanowią doskonałe warunki do pieszych wycieczek latem, jazdy na rowerze i uprawiania sportów zimowych. Naturalne warunki oraz świetna infrastruktura turystyczna powodują, że Szczyrk stał się szczególnie chętnie wybieranym miejscem na zimowy wypoczynek.
Rozwój turystyki zimowej
Rozwój turystyki w Szczyrku rozpoczął się po I wojnie światowej. Miasto zaczęło przekształcać się w atrakcyjny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, a pierwsze obiekty noclegowe powstały w wyniku przekształcenia opuszczonych koszar i lazaretów austriackich. Już w 1924 roku na Skrzycznem powstał schron turystyczny dla narciarzy, wybudowany przez Beskidenverein, a w 1933 roku rozpoczęło działalność pierwsze schronisko turystyczne, a w 1927 roku do Szczyrku włączono wieś Salmopol położonej w wąskiej dolinie Potoku Malinów.
Po zakończeniu wojny II wojny światowej, Szczyrk zaczął się dynamicznie rozwijać jako ośrodek turystyczny i sportowy, korzystając z bliskości aglomeracji górnośląskiej. Pod koniec lat 60. XX wieku, Fundusz Wczasów Pracowniczych (FWP) prowadził w Szczyrku cztery domy wczasowe („Halka”, „Maria”, „Skalite” i „Zakopianka”), które łącznie dysponowały 255 miejscami noclegowymi w których oferowano 14-dniowe wczasy. W tym samym czasie w mieście następował dynamiczny rozwój kwater prywatnych.
Wczasowicze mieli do dyspozycji 5 restauracji, 3 kawiarnie, bar mleczny oraz kawiarnię w ośrodku FWP z dancingiem. Latem działał otwarty basen kąpielowy, a przez cały rok funkcjonowała kolej krzesełkowa na Skrzyczne, zbudowana w 1958 roku. Zimą dostępne były 4 wyciągi narciarskie (2 zaczepowe i 2 orczykowe), tor saneczkowy oraz lodowisko. Z czasem w ośrodku Funduszu Wczasów Pracowniczych utworzono wypożyczalnię zimowego sprzętu sportowego.
Obok starych obiektów noclegowych powstawały nowe, finansowane głównie przez duże zakłady pracy z Górnego Śląska. Od 1965 roku działał Dom Turysty PTTK oferujący 296 miejsc noclegowych. Do najnowocześniejszych obiektów tamtych czasów należał dom wypoczynkowy „Zagroń” Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego – obecnie „Halo Hotel Szczyrk” zdolny pomieścić 360 gości z własnym krytym basenem.
W 1958 roku Szczyrk uzyskał prawa osiedla, a w 1973 roku prawa miejskie. Na początku lat 80. w mieście działało ponad 80 różnego rodzaju domów wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów, dysponujących łącznie około 9 tysiącami miejsc noclegowych.
Obecnie Szczyrk posiada różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową, obejmującą ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy gościnne, kwatery prywatne i apartamenty, co czyni go jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Beskidzie Śląskim.
Ośrodki narciarskie w Szczyrku
Szczyrk jest ważnym ośrodkiem sportowym, szczególnie popularnym wśród miłośników sportów zimowych. Oferuje szeroki wybór obiektów sportowych, które przyciągają zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.
Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu
Ośrodek Narciarski (Ośrodek Przygotowań Olimpijskich) położony jest na zboczach Skrzycznego – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Jest jednym z najważniejszych punktów na mapie narciarskiej Polski z uwagi na dostępność tras zjazdowych posiadających homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej co stwarza doskonałe warunki do treningów narciarzy wyczynowych oraz organizację zawodów na poziomie międzynarodowym.
Ośrodek oferuje 12,5 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności oraz rozbudowany kompleks tras biegowych o długościach od 2,5 km do 7,5 km. Trasy te są wyposażone w strzelnicę biathlonową oraz zaplecze socjalne dla zawodników, co czyni ośrodek idealnym miejscem treningów dla biathlonistów. Trasy przygotowywane są specjalną maszyną śnieżną, co zapewnia doskonałe warunki zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego.
Ośrodek dysponuje czterema wyciągami, które umożliwiają wygodny i szybki dostęp do licznych tras zjazdowych. Wyciągi są nowoczesne i zapewniają komfortowy transport narciarzy na stoki. Na terenie ośrodka dostępne są liczne udogodnienia: bezpłatny parking, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska prowadząca kursy dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania oraz usługi gastronomiczne. Kioski z lokalnymi wyrobami umożliwiają zakup regionalnych pamiątek i produktów.
Szczyrk Mountain Resort. Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko
Szczyrk Mountain Resort (dawniej Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko) jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Położony w paśmie Baraniej Góry na północnych zboczach Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) oraz Wierchu Pośredniego (1000 m n.p.m.). Ośrodek dysponuje trzema dolnymi stacjami: północną – Czyrną, która jest bliżej centrum Szczyrku, środkową – Szczyrk Gondola, znajdującą się przy dolnej stacji gondoli „Hala Skrzyczeńska” oraz południową – Solisko, zlokalizowaną bliżej Przełęczy Salmopolskiej. Wyciągi zapewniają wygodny dostęp do różnych części ośrodka oraz szybkie dotarcie do preferowanych tras.
Ośrodek oferuje szeroki zakres infrastruktury narciarskiej, w tym nowoczesne wyciągi, które zapewniają wygodny i szybki dostęp do tras. Ciągłe inwestycje w rozwój i modernizację obiektów oraz infrastruktury pozwalają utrzymać najwyższą jakość usług. Znajduje się tu 18 tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym dwie kultowe: Bieńkulę i Golgotę. Obie trasy posiadały homologacje FIS na rozgrywanie międzynarodowych zawodów narciarskich (Bieńkula na slalom gigant, a Golgota na slalom). W ośrodku działa wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, szkoły narciarskie oraz zaplecze gastronomiczne.
Ośrodek Narciarski Beskid Sport Arena
Ośrodek znajduje się w Szczyrku-Biłej na północno-wschodnim zboczu Beskidu. Beskid Sport Arena to nowoczesny kompleks narciarski, który oferuje znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych.Główną atrakcją ośrodka jest nowoczesna 6-osobowa kolej krzesełkowa „Beskid” („KL”) o długości 750 metrów, przewyższeniu 240 metrów i przepustowości wynoszącej 2200 osób na godzinę. Dzięki temu narciarze mogą szybko i wygodnie dostać się na szczyt stoku, ciesząc się płynnym i komfortowym przejazdem. Na górnej stacji wyciągu swój początek mają 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 3 kilometrów.
Dla osób preferujących krótsze trasy ośrodek oferuje dwa wyciągi talerzykowe. Wyciąg „Sportowy” („WN1”) to wyprzęgany wyciąg talerzykowy o długości 270 metrów, przewyższeniu 90 metrów i przepustowości 900 osób na godzinę. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają krótszych, ale równie ekscytujących tras. Drugi wyciąg talerzykowy, „Widokowy” („WN2”), o długości 200 metrów, przewyższeniu 20 metrów i przepustowości 800 osób na godzinę, oferuje nieco łagodniejsze trasy, które są idealne dla początkujących narciarzy oraz dzieci.
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Beskidek
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Beskidek” to doskonałe miejsce wypoczynkowe położone w sercu Szczyrku, u podnóża malowniczej góry Beskidek. Goście mają do dyspozycji 20 komfortowych pokoi, które mogą pomieścić od dwóch do czterech osób. Większość z nich posiada tarasy widokowe, umożliwiające podziwianie pięknych krajobrazów. Ośrodek oferuje bezpłatny, niestrzeżony parking, a także dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz wiele udogodnień. Na terenie ośrodka znajduje się drewniana chata góralska z paleniskiem, idealna do organizacji spotkań integracyjnych, biesiad góralskich oraz kolacji regionalnych.
W sezonie zimowym na terenie ośrodka dostępny jest stok narciarski Beskidek, idealny dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Stok jest naśnieżany i oświetlony oraz wyposażony w 80-metrowy wyciąg talerzykowy, co zapewnia komfortowe warunki do nauki i rekreacji. Na miejscu działa także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkółka narciarska.
Ośrodek jest doskonale przystosowany do organizacji „zielonych” i „białych” szkół, oferując szeroką gamę atrakcji zarówno latem, jak i zimą. Bliskość szlaków turystycznych oraz wyciągów narciarskich pozwala na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Stoki dla początkujących
W rejonie Czyrnej, w pobliżu dolnej stacji znajduje się kilka parkingów przy których znajdują się stoki z trzema wyciągami. Tak zwane wyrwirączki działające na oślich łączkach są idealną propozycją dla początkujących narciarzy i snoboardzistów. Dodatkowo w pobliżu dolnej stacji ośrodka narciarskiego znajdują się liczne stoki dla początkujących oraz wyciągi „Kaimówka”.
Kompleks Narciarski „Biały Krzyż”
Kompleks narciarski „Biały Krzyż” usytuowany jest na Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku na wysokości 934 m n.p.m w jednym z najpiękniejszych zakątków w Beskidach i długo utrzymującą się pokrywą śnieżną. Na terenie kompleksu znajdują się dwa wyciągi narciarskie: wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” o długości trasy około 300 m oraz wyciąg talerzykowy „Bartuś” o długości trasy około 200 m. Oba wyciągi są regularnie ratrakowane, oświetlone i dośnieżane, co zapewnia doskonałe warunki do jazdy.
Trasy zjazdowe w „Białym Krzyżu” są idealne zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem i snowboardem, jak i dla tych, którzy już posiadają pewne umiejętności. Dla turystów dostępni są wykwalifikowani instruktorzy, którzy pomagają w doskonaleniu techniki jazdy. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, pokoje gościnne oraz baza gastronomiczna, która zapewnia ciepłe posiłki po dniu spędzonym na stoku.
Kompleks jest przyjazny dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych, oferując różnorodne atrakcje zimowe. Obok tras narciarskich znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce do zjazdów na sankach oraz do lepienia bałwanów, co czyni to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym dla najmłodszych.
Skocznie narciarskie Skalite
Kompleks narciarski Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków położony jest na północnym stoku szczytu Skalite w Szczyrku. Usytuowany na wysokości 620 m n.p.m. kompleks składa się z trzech skoczni narciarskich, które zapewniają możliwość prowadzenia treningów oraz organizacji zawodów sportowych. Z uwagi na różną wysokość skoczni kompleks dostosowany jest do różnego poziomu zaawansowania. Kompleks skoczni narciarskich w Szczyrku jest jednym z najważniejszych obiektów tego typu w Polsce.
Kompleks Skalite gościł zawody w skokach narciarskich podczas IX Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży „Śląsk-Beskidy 2009”.
Piesze szlaki turystyczne
Przez Szczyrk przechodzi kilka pieszych szlaków turystycznych:
Szlak | Trasa szlaku |
---|---|
Niebieski | Ostre – Skrzyczne – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice |
Zielony | Wilkowice – Bystra – Przełęcz Kołowrót – Siodło pod Klimczokiem – Szczyrk Biła – Szczyrk Centrum – Skrzyczne – Malinowska Skała – Barania Góra |
Żółty | Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa |
Czerwony | Szyndzielnia – Siodło pod Klimczokiem – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Węgierski – Grabowa – Szczyrk Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała |
Zielony | Szczyrk Solisko – Malinów (dojście do Szlaku Czerwonego; Malinów) |
Czarny | Szczyrk Górka – Chata na Groniu – Bystra |
Jaskinie
W okolicach Szczyrku znajdują się również liczne jaskinie, takie jak Lodowa, Salmopolska, Malinowska i Klimczok, które stanowią dodatkową atrakcję turystyczną i przyciągają miłośników speleologii.