Sandomierz

Sandomierz jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast Polski. Położony na malowniczej skarpie, najładniej prezentuje się od strony Wisły.

Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta z ponad 120 zabytkowymi budynkami. Warto tu spędzić weekend połączony nie tylko ze zwiedzaniem miasta ale także ze spacerem po okolicznych pagórkach . Wcale nie na wyrost zwanych Górami Pieprzowymi – geologiczne są to najstarsze polskie góry.

Położone na wzgórzu stare miasto otoczone było niegdyś solidnymi murami z kilkoma basztami i bramami, a nad bezpieczeństwem mieszkańców i często tu przebywających bardzo ważnych osobistości (z królami Polski na czele) czuwał sandomierski zamek. Obecnie na stare miasto wchodzi się właśnie przez jedną z takich bram zwanych Brama Opatowską. Murów obronnych już prawie nie ma, a z zamku pozostało jedno z jego skrzydeł. Jednak nie warto się spieszyć. Setki legend i tysiące faktów historycznych, którymi naszpikowane są przewodniki i o których wciąż opowiadają przewodnicy nie są wcale warte atmosfery, którą się oddycha w owych starych miasteczkach. Warto postarać się ją wyczuć i zobaczyć. Stolik jednej z licznych w rynku kawiarenek jest znakomitym miejscem nie tylko na chwile refleksji ale też dobrym punktem obserwacyjny . Stąd doskonale widać kolorowe kamieniczki i ratusz znany z kart podręczników historii architektury. Niespieszny spacer powiedzie z rynku do Domu Długosza. Słynny historyk ufundował tę budowlę w XV w. Obecnie jest to Muzeum Diecezjalne Obok wznosi się katedra. Podobno z malowideł znajdujących się w jej wnętrzu można wywróżyć sobie rodzaj śmierci jaka nas spotka. Dalej trasa wiedzie z reguły do zamku i kościoła św. Jakuba. Jednak warto zawrócić by z krawędzi nadrzecznej skarpy popatrzeć na Wisłę, Kotlinę Sandomierską i Góry Pieprzowe. Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dal turystów są podziemna trasa turystyczna oraz możliwość rejsu statkiem po Wiśle.

  Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Informacja turystyczna tel. (015) 832-23-05