Piękno Krutyni odkrywali m. in. Igor Newerly, Konstanty Ildefons Gałczyński, Melchior Wańkowicz. Spływ kajakowy Krutynią to niezapomniane spotkanie z dziewiczą przyrodą okolicznych jezior (Lampasz, Dłużec, Białe, Zyzdrój, Zdrużno, Mokre, Bełdany i Nidzkie) i nieprzebytymi ostępami Puszczy Piskiej. Na pobliskich terenach znajduje się wiele ciekawych zabytków.
Tak więc zarezerwujmy sobie dziewięć dni, spakujmy plecak, zwodujmy kajak w Stanicy Wodnej PTTK w Sorkwitach i… w drogę.
Dzień pierwszy
Do pokonania najdłuższy etap spływu – 16 km. Płyniemy na południowy wschód i w połowie długości jeziora Lampackiego przedostajemy się na jego lewą stronę, po czym wpływamy na rzekę Sobiepankę. Spływamy nią na jezioro Dłużec połączone z jeziorem Białym. Na nocleg zatrzymujemy się w Stanicy Wodnej PTTK Bieńki.
Dzień drugi
Przed nami odcinek o długości 10 km. Wypływamy z jeziora Białego na rzekę Dąbrówkę uchodzącą do Jez. Gant. Po jego pokonaniu jesteśmy na rzece Babiecka Struga. W lesie Stanica Wodna PTTK Babięta. Tu obiad, kolacja, nocleg i śniadanie.
Dzień trzeci
Odcinek o długości 13,5 km. Płyniemy dalej Babięcką Strugą. Na tamie młyńskiej przenosimy kajak na drugą stronę młyna. Po wpłynięciu na Jez. Zyzdrój Wielki i Zyzdrój Mały docieramy do nieczynnej śluzy i znów przenosimy kajak. Dalej płyniemy Spychowską Strugą. Przed wpłynięciem na Jez. Spychowskie na lewym brzegu leży Stanica Wodna PTTK Spychowo – kolejne miejsce noclegu.
Dzień czwarty
Dziś do pokonania etap 11,5 km. Z Jez. Spychowskiego skręcamy w lewo na Spychowską Strugę, którą docieramy do malowniczego Jez. Zdrużno, a następnie do Jez. Uplik. Mijamy rezerwat czapli siwej “Ławny Lasek” i wpływamy do małej zatoki Jez. Mokrego. Po dopłynięciu do Stanicy Wodnej PTTK w Zgonie zatrzymujemy się na nocleg.
Dzień piąty
Przed nami 12,5 km. Płyniemy Jez. Mokrym. Na brzegu rezerwaty “Królewska Sosna” i “Zakręt”. W odległości ok. 1 km. od płn. krańca jeziora jest mała zatoczka. Przenosimy kajaki i wpływamy na Jez. Krutyńskie. Na lewym brzegu Krutyń i Stanica Wodna PTTK. Tu nocujemy.
Dzień szósty
Odcinek od długości 13,5 km.Płyniemy Krutynią. Na tamie młyńskiej przenosimy kajak prawym brzegiem. Tuż przed wsią Wojnowo możemy zboczyć na Jez. Duś, nad którym znajduje się stary żeński klasztor filiponów. Krutynią dopływamy do mostu w Ukcie. Zatrzymujemy się o kilometr dalej w Stanicy Wodnej PTTK Ukta.
Dzień siódmy
Przed nami tylko 6 km. Nadal Krutynia. Czasem roślinność wodna utrudnia płynięcie kajakiem. Dopływamy do mostu drogowego we wsi Nowy Most. Tuż za nim znajduje się miejsce naszego kolejnego postoju – Stanica Wodna PTTK Nowy Most.
Dzień ósmy
Dziś pokonamy 10,5 km. Krutynią wpływamy do Jez. Gardyńskiego. Stąd przez krótką cieśninę dostajemy się na Jez. Malinówko. Na brzegach widzimy ogromne ilości ptactwa wodnego. Wpływamy na Jez. Jerzewko, a następnie na Bełdany, jedno z najpiękniejszych jezior mazurskich. Po 1,5 km. na prawym cyplu widać Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu. Tu kolacja i nocleg.
Dzień dziewiąty
To już ostatni etap spływu – 12,5 km. Z Jez. Bełdany skręcamy na śluzę w Guziance. Po jej przepłynięciu z Jez. Guzianka Mała wpływamy na Jez. Guzianka Wielka. Po prawej stronie przystań w Rucianem – Nidzie, 200 m dalej kanał łączący Guziankę Wielką z Jez. Nidzkim. Dopływamy do dużego Ośrodka Turystyki Wodnej PTTK w Rucianem – Nidzie. Tu podróż dobiega końca. Pozostaje tylko zwiedzić miasteczko, udać się do leśniczówki “Pranie” i powrócić tu za rok.