Drawa to rzeka w północno-zachodniej Polsce o długości 185,9 km i powierzchni zlewni 3296,4 km². Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Zdroje, w gminie Połczyn-Zdrój, położonej w Drawskim Parku Krajobrazowym. Drawa przepływa przez wiele ciekawych miejsc, takich jak rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior, zawierający jeziora Krzywe, Krąg, Długie Jezioro, Jezioro Głębokie i Jezioro Małe, a także przez Żerdno i najgłębsze jezioro w województwie zachodniopomorskim – Drawsko.
Następnie, rzeka przemierza Wilczkowo, miasta Złocieniec i Drawsko Pomorskie, gdzie tworzy dwie odnogi, przepływa przez jezioro Lubie, Wielkie i Małe Dębno, a także przez Poligon Drawski i wieś Prostynię w gminie Kalisz Pomorski. W Drawnie rzeka wchodzi w obszar Drawieńskiego Parku Narodowego, płynąc obok jezior Adamowo i Grażyna, aż w końcu opuszcza park w okolicach wsi Stare Osieczno. W dalszej części swojej drogi Drawa wyznacza granicę między województwami wielkopolskim i lubuskim, aż wreszcie wpada do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego (Bielice Nowe).
W górnej części swojego biegu Drawa płynie przez liczne jeziora, meandrując wśród lasów i łąk. Jej nurt jest spokojny, a nawet leniwy. Po opuszczeniu jeziora Lubie rzeka zmienia swój charakter, stając się płytsza i szybsza, przypominając rzeki górskie. W Drawieńskim Parku Narodowym Drawa jest szeroka i głęboka, jednak jej nurt jest wartki i pełen przeszkód w postaci powalonych drzew. Brzegi są wysokie i porośnięte drzewostanem. Na ostatnim odcinku, od parku narodowego do ujścia do Noteci, nurt rzeki się uspokaja, a sama rzeka nabiera charakteru typowej rzeki nizinnej.
Drawa stanowi atrakcyjne miejsce zarówno pod względem historycznym, jak i turystycznym. Charakterystycznym elementem tej rzeki są dwie elektrownie wodne z przełomu XIX i XX wieku – elektrownia w Borowie oraz elektrownia Kamienna w Głusku.
Jednakże, Drawa nie jest tylko zbiorem starych budowli. Na jednym z jej odcinków, pomiędzy jeziorem Dąbie Wielkie a elektrownią wodną Borowo, rzeka przebiega przez Poligon Drawski, który jest zamkniętym obszarem wojskowym. Z tego powodu, spływ kajakowy na tym odcinku jest zakazany. Jest to związane z bezpieczeństwem, ponieważ rzeka ta przepływa przez centralny punkt upadku pocisków, a teren nie jest oczyszczany z niewybuchów i innych niebezpiecznych materiałów.
Ciekawostką dotyczącą rzeki Drawy jest fakt, że w 2016 roku w gminie Drawsko Pomorskie odbyła się szósta edycja Mistrzostw w chodzeniu po Drawie. To amatorski rajd przeprawowy, który cieszy się popularnością wśród miłośników aktywności na świeżym powietrzu.
Szlak kajakowy na Drawie
Drawa oferuje również atrakcyjny szlak kajakowy imienia Ks. Kard. Karola Wojtyły. Jego początek znajduje się w Czaplinku nad jeziorem Drawsko, a kończy się w miejscowości Krzyż. Szlak jest podzielony przez Poligon Drawski na dwie części: północną, która obejmuje Drawski Park Krajobrazowy i Pojezierze Drawskie, oraz południową, w której znajduje się Drawieński Park Narodowy i Puszcza Drawska. Szlak kajakowy na Drawie jest przeważnie wygodny, jednak miejscami napotkać można na trudności, szczególnie w parku narodowym, gdzie szlak nabiera charakteru podgórskiego. Dodatkowym wyzwaniem na jeziorach Drawsko i Lubie może być boczny wiatr i fale.