Krzywy Las – fenomen na skalę światową

Krzywy Las to pomnik przyrody o powierzchni w przybliżeniu 0,33 hektara, położony w pobliżu nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, leżący w powiecie gryfińskim w województwie zachodniopomorskim.

Obszar ten jest znany dzięki ponad 50 niezwykłym sosnom zwyczajnym, które rosną na tym terenie. Te niezwykłe drzewa charakteryzują się tym, że są wygięte pod ostrym kątem, zaczynając się wyginać już około 20 centymetrów nad poziomem ziemi, przy czym u niektórych egzemplarzy krzywizna sięga do 3 metrów wysokości. Drzewa te osiągają całkowitą wysokość między 11 a 12 metrów i zostały posadzone w latach trzydziestych XX wieku, najprawdopodobniej w roku 1934. Przez ten fascynujący obszar przebiega również czerwony szlak turystyczny prowadzący ze Szczecina do Mieszkowic.

Najbardziej rozpowszechniona teoria głosi, że unikalny kształt drzew został uformowany przez ludzi, którzy celowo hodowali je do produkcji krzywulców, wykorzystywanych w stolarstwie lub szkutnictwie do tworzenia mebli, łodzi, sań i innych przedmiotów. Profesor Kremer występujący w programie Galileo, zasugerował, że przyczyną nietypowego zagięcia pni było podcinanie młodych drzew (w wieku od sześciu do dziesięciu lat) w celu pozyskania choinek na bożonarodzeniowe święta. Zostawiano na nich jedną dolną gałąź, która nadal rosła w kierunku pionowym, co w rezultacie przyczyniło się do tak charakterystycznego, zagiętego kształtowi.

Sosny w Krzywym Lesie
Sosny w Krzywym Lesie fot. Kalasancjusz, px

Rewitalizacja Krzywego Lasu

W roku 2020 Gmina Gryfino, wraz z Nadleśnictwem Gryfino i Polską Grupą Energetyczną, zainicjowała projekt mający na celu odnowienie Krzywego Lasu, w tym przyznanie przez zarząd Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej środków w wysokości 250 tysięcy złotych na prace renowacyjne i udostępnienie lasu turystom, przy zachowaniu jego naturalnej formy. W 2021 roku Nadleśnictwo Gryfino stworzyło obszar zastępczy dla Krzywego Lasu, sadząc na nim tysiąc młodych drzew. Te drzewa mają być później poddane procesowi kontrolowanego zginania. W tym samym czasie gmina wydała pierwszy ilustrowany przewodnik po Krzywym Lesie, przedstawiający najczęściej omawiane teorie dotyczące jego pochodzenia.

  Drawieński Park Narodowy

Jak dotrzeć do Krzywego Lasu?

Dojazd do Krzywego Lasu jest możliwy drogą S-3. Na węźle Gardno należy skręcić w kierunku Gryfina, a następnie kierować się do Nowego Czarnowa, w stronę Elektrowni Dolna Odra, znanej też jako „Dolna Odra”. Trudno się tu zgubić, gdyż drogę do celu wskazują wysokie kominy elektrowni. Podróżując autostradą z Berlina do Polski, należy zjechać na węźle Penkun, kierując się do przejścia granicznego w Mescherin.

W pobliżu Krzywego Lasu znajdują się przystanki kolejowe (PKP Dolna Odra) i autobusowe (PKS Nowe Czarnowo, Krzywy Las NŻ, w kierunku „Dolna Odra”), które kursują ze Szczecina.

Z Nowego Czarnowa do Krzywego Lasu wiedzie czerwony szlak turystyczny.