Jak rezerwować tanie bilety lotnicze

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy ciepły wiosenny dzień obwieszcza radośnie, że do wakacyjnego urlopu pozostaje coraz mniej czasu. Wiele osób, na miejsce wypoczynku decyduje się dotrzeć samolotem. Poniższy artykuł jest próbą stworzenia swoistego poradnika, zawierającego podstawowe zasady i wskazówki, które pomogą w minimalizacji kosztów związanych z lotem oraz podpowiedzą na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji.

Cena biletu lotniczego nie jest stała. Podlega ona ciągłym zmianom ze względu na koszty działalności przewoźników czy też liczbę chętnych do latania. Nie tylko przewoźnik i klasa przelotu ma wpływ na jej wysokość. Cena biletu może się różnić z dnia na dzień nawet o kilkanaście procent.

Im wcześniej tym taniej
Po pierwsze, przy rezerwacji biletu należy pamiętać, że im wcześniej kupujesz bilet, tym taniej lecisz. Naprawdę atrakcyjne oferty można znaleźć 6 miesięcy przed wylotem, dlatego warto dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, gdyż cena biletu zaczyna gwałtownie rosnąć już 3 miesiące przed podróżą.

Sprawdź kilka dat wylotu
Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to fakt, że ceny biletów mogą się od siebie bardzo różnić w zależności od dat wylotu i powrotu, a nawet pory dnia. Czasami warto przesunąć datę swojej podróży o 1-2 dni lub wybrać lot poranny, żeby zarezerwować tańszy bilet.

Linie lotnicze
Ceny biletów różnią się ponadto ze względu na linię lotniczą, którą wybierzesz jak i lotnisko wylotu/powrotu (np. na trasie Warszawa-Londyn, inna może być cena, gdy lecisz do London Gatwick, a inna do London Heathrow). Najatrakcyjniejsze ceny mogą dotyczyć, tylko wybranych lotnisk, w których opłaty są najniższe. Trzeba zatem rozsądnie wybierać miejsce wylotu i przylotu. Najwięcej tanich taryf dotyczy dużych lotnisk przesiadkowych (tzw. hubów). Nie należy także wykluczać lotów z przesiadką, które mogą być tańsze od lotów bezpośrednich.

Zobacz także  Madera wprowadza opłaty za górskie szlaki. Ile zapłacimy?

Reguła niedzieli
W przypadku wyjazdów za granicę, należy pomyśleć o tym, aby planowana przez nas podróż zawierała w sobie noc z soboty na niedzielę. Jest to tzw. Sunday Rule, dzięki której przelot zazwyczaj jest tańszy.

Wcześniej zaplanuj podróż
Ważne jest także, aby kupić bilet w obie strony. Często bilet w jedną stronę jest droższy niż bilet tam i z powrotem, warto jest więc zaplanować wcześniej powrotną podróż.

Zapłać od razu
Istotne jest również, aby jak najszybciej po rezerwacji w Internecie dokonać płatności. Dopiero wystawienie biletu lotniczego, które odbywa się po zarejestrowaniu płatności, gwarantuje, że cena się nie zmieni. Istotne jest więc, aby klient opłacił swój bilet możliwie prędko, gdyż to zapewni taryfę znalezioną w serwisie.

Specjalne zniżki
Gdy podróżujesz z dziećmi lub osobami starszymi zadbaj o to, aby przewoźnik nie zapomniał o przysługującej im zniżce. Dzieci do 2 lat płacą przeważnie 10% ceny biletu (połączenia krajowe z LOT gratis, jeśli podróżują na kolanach osoby dorosłej), dzieci w przedziale wiekowym 2-12 lat są objęte zniżką 25-35%, a osoby powyżej 60 roku życia zazwyczaj otrzymują zniżkę w wysokości 10% ceny biletu. Młodzież do 26 lat na części połączeń może także liczyć na specjalna taryfę.

Nie daj się nabrać
Nigdy nie czytaj promocji billboardowych dosłownie i nie traktuj zawartych tam informacji jako odnośnik ceny na danej trasie. Pasażer, przed zawarciem umowy przewozu z tanimi liniami lotniczymi, powinien dokładnie zapoznać się z jej treścią. Należy sprawdzić, czy nie zawiera niedozwolonych klauzul umownych, które naruszają prawa klienta. Szczególnie istotne są postanowienia dotyczące rezerwacji, zakupu, ceny biletów i składania reklamacji. Jeżeli chcesz zobaczyć ile bilet będzie naprawdę kosztował (łącznie z opłatami lotniskowymi i podatkami), dokonaj próbnej rezerwacji w Internecie. Istnieją serwisy, gdzie można sprawdzić w ten sposób prawie wszystkie linie lotnicze (np. www.fru.pl). Próbne rezerwowanie lotów nic nie kosztuje. Zakup dokonuje się tylko i wyłącznie po podaniu numeru karty kredytowej i nazwiska pasażera.

Zobacz także  Łańcuch geodezyjny Georga Wilhelma Struve'a

Porównuj oferty przy poszukiwaniu najtańszych połączeń, nie należy koncentrować się wyłącznie na usługach tanich przewoźników. Zdarza się, że regularni przewoźnicy oferują na określonych trasach promocyjne ceny, które mogą być nawet niższe od tych proponowanych przez tanie linie lotnicze.

Podstawy taniego latania:

• Im wcześniej kupisz, tym taniej polecisz
• Porównuj ceny w różnych terminach
• Wybieraj rozsądnie lotniska
• Postaraj się, aby pobyt w miejscu docelowym zawierał nocleg z soboty na niedzielę
• Kup bilet w dwie strony
• Płać zaraz po rezerwacji
• Pilnuj zniżek
• Rezerwuj próbnie bilety
• Nie koncentruj się wyłącznie na tanich liniach
• Rezerwuj bilety przez Internet porównując jak najwięcej ofert