Weekend w Tallinnie

Tallinn łączy średniowieczną architekturę z nowoczesną zabudową miejską. Starówka, wpisana na listę UNESCO w 1997 roku, należy do najlepiej zachowanych w Europie. Otaczają ją XIII-wieczne mury obronne o długości dwóch kilometrów. Zabytkowe centrum przylega do nowoczesnych dzielnic artystycznych i kulturalnych. W mieście znajdują się liczne muzea, galerie sztuki i centra kultury. Tallinn oferuje również rozbudowaną bazę gastronomiczną, od tradycyjnych restauracji po nowoczesne lokale. Infrastruktura turystyczna obejmuje hotele różnych kategorii, transport publiczny oraz oznakowane trasy turystyczne.

Stolica Estonii jest znaczącym portem bałtyckim i największym miastem kraju, zlokalizowanym nad Zatoką Tallińską. Historyczne centrum miasta należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie. Centrum miasta ze średniowieczną starówkąę z charakterystycznymi wąskimi, brukowanymi uliczkami otaczają XIII-wieczne mury obronne o długości dwóch kilometrów, z 26 basztami obronnymi. Dalej od centrum napotkać można nowoczesne dzielnice z centrami biznesowymi i kulturalnymi.

Tallinn wyróżnia się bogatą ofertą kulturalną. Działa tu ponad 20 muzeów i galerii sztuki, a w mieście organizowane są międzynarodowe festiwale muzyczne, teatralne i filmowe. Nowoczesne centra kultury powstają w zrewitalizowanych obiektach poprzemysłowych, czego przykładem jest kompleks Telliskivi Creative City. Istotną rolę dla gospodarki kraju odgrywa port w Tallinnie, który jest jednym z największych portów pasażerskich na Bałtyku. Port obsługuje regularne połączenia z Helsinkami i Sztokholmem.

Miasto oferuje rozwiniętą infrastrukturę turystyczną z hotelami, restauracjami serwującymi tradycyjną kuchnię estońską i międzynarodową oraz sprawnie działającym transportem publicznym. Oznakowane trasy turystyczne ułatwiają zwiedzanie najważniejszych zabytków. Tallinn jest popularnym celem wycieczek przez cały rok,  jednak szczególne natężenie ruchu turystycznego przypada na okres letni oraz w czasie trwania jarmarku bożonarodzeniowego – jednego z najstarszych tego typu jarmarków w Europie.

Co warto zobaczyć w Talinie?

Plac Ratuszowy

Na Placu Ratuszowym znajduje się gotycki ratusz z XIV wieku – jedyny zachowany tego typu obiekt w Europie Północnej. Budynek wyróżnia się precyzyjnym wykonaniem detali architektonicznych, w tym ozdobnymi gargulcami i wysoką wieżą zegarową. W historycznych salach ratusza przez wieki odbywały się posiedzenia rady miejskiej. Obecnie ratusz jest udostępniany do zwiedzania i można tu obejrzeć reprezentacyjne pomieszczenia, w tym Salę Mieszczańską z XV-wiecznymi freskami i kolekcją historycznych mebli.

Przy placu ratuszowym działa najstarsza apteka w Europie (Raeapteek ), założona w 1422 roku. Ekspozycja apteki prezentuje kolekcję dawnych receptur, medycznych eksponatów i przyrządów farmaceutycznych. Można tu zobaczyć historyczne naczynia apteczne, wagi oraz dokumenty związane z dawną medycyną. Plac otaczają kamienice kupieckie z charakterystycznymi fasadami. Latem na placu ratuszowym uwagę przyciągają liczne ogródki restauracyjne, a zimą organizowany jest tu Jarmark Bożonarodzeniowy.

System fortyfikacji

Fortyfikacje Tallinna stanowią jeden z najlepiej zachowanych systemów obronnych średniowiecznej Europy. Grubość murów dochodzi do 3 metrów, a wysokość do 15 metrów. Mury obronne o długości dwóch kilometrów wzmacnia 26 baszt. Na szczególną uwagę zasługuje baszta Kiek in de Kök o średnicy 17 metrów i ścianami, których grubość wynosi aż 4 metry. W jej wnętrzu znajduje się ekspozycja broni i wyposażenia wojskowego od średniowiecza do XX wieku, a pod basztą znajduje się system podziemnych tuneli o długości 470 metrów.

Mury obronne - średniowieczny system fortyfikacji w Tallinnie
Mury obronne – średniowieczny system fortyfikacji w Tallinnie, fot. Makalu, px

Na cały system obronny Tallina składa się również wieża Gruba Małgorzata wzniesiona w XVI wieku. Wieża ma 25 metrów wysokości i 20 metrów średnicy, a w jej wnętrzu zostało urządzone Muzeum Morskie, które prezentuje eksponaty związane z żeglugą, rybołówstwem i handlem morskim. Na wystawach stałych można zobaczyć modele statków, mapy nawigacyjne i przyrządy żeglarskie.

Wzgórze Toompea

Na wzgórzu Toompea znajduje się Zamek Toompea będący dawną siedzibą kawalerów mieczowych, a obecnie pełniący funkcję parlamentu Estonii. Budowla łączy elementy architektury średniowiecznej i barokowej. Zamkowa Wieża nosząca nazwę Długi Herman ma wysokość 45,6 metra, a na jej szczycie codziennie odbywa się ceremonia wciągnięcia flagi państwowej. Tuż obok zamku zlokalizowany jest Sobór Aleksandra Newskiego z pięcioma charakterystycznymi kopułami. Świątynia została zbudowana w latach 1894-1900, a jej wnętrze zdobią freski i ikony reprezentujące rosyjską sztukę sakralną. W soborze znajduje się dziewięć dzwonów, w tym największy o wadze 15 ton. Ze wzgórza rozciągają się przepiękne widoki na Stare Miasto i port.

Ogrody Pałacu Kadriorg
Ogrody Pałacu Kadriorg fot. Elireallife, px

Wartym uwagi podczas wizyty w Tallinnie jest Pałac Kadriorg zbudowany w 1718 roku przez cara Piotra I. Budynek reprezentuje styl barokowy z charakterystyczną symetryczną fasadą i bogato zdobionymi wnętrzami. Obecnie na terenie pałacu mieści się Muzeum Sztuki Zagranicznej z kolekcją europejskiego i rosyjskiego malarstwa od XVI do XX wieku. Powierzchnia ekspozycyjna wynosi 2000 metrów kwadratowych.

W tej samej dzielnicy znajduje się również muzeum Kumu zlokalizowane w nowoczesnym budynku o powierzchni 24 000 metrów kwadratowych. Ekspozycja prezentuje rozwój estońskiej sztuki od średniowiecza do współczesności na siedmiu poziomach wystawienniczych. Pałac otacza park o powierzchni 70 hektarów z regularnymi alejami, stawami i fontannami.

Muzem Lennusadam

Muzeum Lennusadam mieści się w trzech hangarach hydroplanów z 1916 roku wzniesione na bazie żelbetowych konstrukcji o rozpiętości 36,4 metra. W momencie powstania należały one do największych na świecie. Powierzchnia ekspozycyjna muzeum wynosi 6500 metrów kwadratowych, a jego najcenniejszym eksponatem jest łódź podwodna Lembit z 1936 roku, o długości 60,5 metra i wyporności 665 ton. Okręt służył w czasie II wojny światowej w trakcie jej trwania wykonał 26 patroli bojowych. Obecnie można wejść do wnętrza jednostki i zobaczyć oryginalny układ pomieszczeń.

Muzem Lennusadam
Muzem Lennusadam, fot. Jecqan, px

Muzeum prezentuje ponadto 200 eksponatów statków wielkogabarytowych, w tym lodołamacz Suur Tõll z 1914 roku i wodnosamolot Short 184. Ekspozycja obejmuje również 1500 modeli statków i okrętów. Na wyposażeniu znajduje się 8 symulatorów lotów i nawigacji morskiej.

Dzielnica Pirita

Dzielnica Pirita posiada plażę o długości 1,5 kilometra i szerokości 40 metrów. Marina może pomieścić 185 jednostek pływających, oferuje również szkółkę żeglarską i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Na terenie dzielnicy znajdują się ruiny gotyckiego klasztoru św. Brygidy z 1407 roku o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Zachowane mury sięgają wysokości 35 metrów. Nadmorska promenada ma długość 2 kilometrów i szerokość 4 metrów. Jest wyposażona w ścieżkę rowerową i 12 punktów widokowych. W sezonie letnim plaża przyjmuje dziennie do 10 000 odwiedzających. Infrastruktura sportowa obejmuje 4 korty tenisowe, boisko do siatkówki plażowej i wypożyczalnię rowerów z 50 jednośladami.

Co warto zjeść w Talinie

Kuchnia estońska bazuje na lokalnych produktach sezonowych, łącząc wpływy skandynawskie, niemieckie i rosyjskie. W Tallinnie działa 350 lokali gastronomicznych, z czego 85 znajduje się w obrębie Starego Miasta. Restauracje wykorzystują głównie lokalne składniki: mięso, ryby bałtyckie, ziemniaki, kapustę oraz dary lasu.

Tradycyjne restauracje oferują szereg charakterystycznych dań estońskich. Do najpopularniejszych należy verivorst, tradycyjna kaszanka z kaszą jęczmienną, serwowana z kiszoną kapustą i żurawiną. Równie ceniony jest mulgipuder, kremowe puree ziemniaczane wymieszane z kaszą jęczmienną, podawane z chrupiącym boczkiem. Na przystawkę warto zamówić kiluvõileib, kanapkę na ciemnym chlebie żytnim ze śledziem i jajkiem, lub sült, czyli tradycyjną galaretę mięsną z dodatkiem musztardy. W chłodniejsze dni popularność zyskuje hernesupp, gęsta zupa grochowa z wędzonym mięsem. Szczególnym uznaniem cieszy się również rosolje, sałatka łącząca buraki, ziemniaki i śledzie w harmonijną całość.

Położenie nad Bałtykiem znajduje odzwierciedlenie w bogatej ofercie dań rybnych. Lokale nadmorskie specjalizują się w przyrządzaniu räim, czyli marynowanych szprotów podawanych z jajkiem i koperkiem. Na uwagę zasługuje także sült kala, delikatna galaretka rybna, oraz świeża flądra z grilla, tradycyjnie serwowana z młodymi ziemniakami i sosem koperkowym.

Restauracja, posiłek
Restauracja, posiłek, fot. Life-Of-Pix, px

Estońska kuchnia słynie również z deserów i wypieków. W cukierniach można spróbować kohuke, popularnych batoników z masy twarogowej oblanych czekoladą, oraz vastlakukkel, puszystych drożdżówek z bitą śmietaną. Na specjalne okazje piekarnie przygotowują kringle, wieńce drożdżowe z nadzieniem cynamonowym lub marcepanowym. Wyjątkowym deserem jest kama, przygotowywana z mieszanki mąki zbożowej i podawana z jogurtem.

Do posiłku warto zamówić tradycyjne napoje. Kali, estoński wariant kwasu chlebowego, oferuje orzeźwiający, lekko słodki smak. Miłośnicy piwa docenią lokalne piwa rzemieślnicze z browarów Põhjala i Tanker. Na zakończenie posiłku polecany jest likier Vana Tallinn o charakterystycznym korzennym aromacie.

Wśród rekomendowanych restauracji na pierwszym miejscu znajduje się Rataskaevu 16 w Starym Mieście, serwująca nowoczesne interpretacje tradycyjnych dań estońskich. Restauracja Farm przy ulicy Müürivahe 27 wyróżnia się sezonowym menu opartym na lokalnych produktach. Średniowieczną atmosferę i tradycyjne przepisy oferuje III Draakon przy Raekoja plats 1, specjalizujący się w zupach i pasztecikach. Restauracja Leib Resto ja Aed przy ulicy Uus 31 wykorzystuje w swojej kuchni warzywa i zioła z własnego ogrodu.

Ceny w restauracjach są zróżnicowane. Za tradycyjne dania główne należy zapłacić od 12 do 25 euro, przystawki kosztują od 8 do 15 euro, a desery od 4 do 8 euro. Większość lokali jest czynna od południa do późnego wieczora. W sezonie letnim zaleca się wcześniejszą rezerwację stolików, szczególnie w restauracjach na Starym Mieście. Lokale oferują menu w języku estońskim, angielskim i rosyjskim. Napiwki, zwyczajowo wynoszące 10%, nie są wliczane w rachunek.

Noclegi w Talinie

Tallinn oferuje zróżnicowaną bazę noclegową. W historycznym centrum miasta znajdują się hotele butikowe urządzone w średniowiecznych kamienicach. Dzielnica Rotermann dysponuje nowoczesnymi hotelami biznesowymi. W centrum działają również hostele i pensjonaty o różnym standardzie. Obiekty noclegowe są dostępne w różnych kategoriach cenowych, od luksusowych hoteli po przystępne cenowo hostele. Większość obiektów zapewnia śniadanie w cenie noclegu. W sezonie letnim zaleca się wcześniejszą rezerwację zakwaterowania.