Muzeum motoryzacji Wena w Oławie

Muzeum motoryzacji Wena to największe muzeum motoryzacyjne w Polsce i z pewnością przyciągnie wielu fanów motoryzacji. Z wielkim sentymentem można tu podziwiać wiele modeli samochodów, które jeszcze nie tak dawno można było spotkać na drogach.

Muzeum Wena w Oławie zostało otwarte 19 czerwca 2024 przez Tomasza Jurczaka, który swojej pasji poświęcił 30 lat kolekcjonując samochody przesiąknięte ciekawymi historiami. Jak sam twierdzi otwarcie muzeum było spełnieniem jego marzeń. Na powierzchni 7000 metrów kwadratowych znajduje się prawie 300 zabytkowych samochodów, 150 motocykli oraz 100 rowerów. Dodatkowo, zwiedzający mogą podziwiać setki eksponatów związanych z czasami PRL-u, co wspaniale komponuje się z kawałkiem dobrej motoryzacji, jakiej możemy doświadczyć odwiedzając muzeum.

Kolekcja Fiatów 126 w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie
Kolekcja Fiatów 126, fot. DSikora, ucp

„Moja pasja do motoryzacji zaczęła się od małego. Kiedy miałem kilkanaście lat, kupiłem swoje pierwsze auto i zajmowałem się jego remontem” – wspomina Tomasz Jurczak.

Klasyki polskiej motoryzacji

Muzeum może pochwalić się wieloma rzadkimi pojazdami – zarówno klasykami polskiej motoryzacji, ale także pojazdami wyprodukowanymi poza granicami polski. Najstarszym samochodem w kolekcji jest Daimler z 1895 roku. Wśród eksponatów znajduje się także ostatni wyprodukowany Fiat 126 których wyprodukowano łącznie blisko 4,5 miliona egzemplarzy oraz ostatni wyprodukowany Polonez który na siedzeniach ma jeszcze fabrycznie założoną folię na siedzeniach. Jednym z najciekawszych samochodów jest najmniejszy polski pojazd, mierzący zaledwie półtora metra długości oraz pierwszy polski quad, który można jednocześnie uznać za pierwszy tego typu pojazd na świecie. Niektóre z samochodów w kolekcji są fabrycznie nowe i nigdy nie były używane.

„Mamy Fiata 126, którego wyciągaliśmy z mieszkania na pierwszym piętrze, rozbierając ścianę” – opowiada Jurczak.

Muzeum posiada również dwa prototypowe egzemplarze Fiata 126 oraz unikatową Syrenę 607, którą udało się zdobyć niedawno. Wśród ciekawostek związanych z popularnymi w Polsce maluszkami jest również egzemplarz, który został wyprodukowany w 1988 r i do dnia dzisiejszego ani razu nie był myty, a jedyna trasa jaką pokonał to droga pomiędzy fabryką a remizą strażacką.

Zobacz także  Duszniki Zdrój
Doświadczona znakiem czasu Syrena
Doświadczona znakiem czasu Syrena, fot. DSikora, ucp

Bogata kolekcja motocykli

Kolekcja motocykli i motorowerów jest równie imponująca.

„Polska była szóstym największym producentem jednośladów na świecie w latach sześćdziesiątych” – podkreśla Tomasz Jurczak, założyciel muzeum.

W muzeum znajdują się prawie wszystkie modele produkowane w tamtych latach, co świadczy o potędze polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Interaktywne i edukacyjne doświadczenie

Muzeum w Oławie to nie tylko statyczna ekspozycja. Zwiedzający mogą korzystać z licznych multimediów i interaktywnych obiektów, co czyni wizytę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Kolekcja pięknych Volkswagenów T1
Kolekcja pięknych Volkswagenów T1, fot. DSikora, ucp

„Moim marzeniem jest prowadzenie lekcji muzealnych dla młodzieży i przekazanie im trochę wiedzy” mówi Jurczak.

Jego celem jest nie tylko pokazanie historii motoryzacji, ale także edukacja młodego pokolenia.

Informacje praktyczne

Muzeum zlokalizowane jest na obrzeżach Oławy, a dojazd odbywa się momentami wąskimi ulicami. Przy samym muzeum znajduje się duży parking więc nie ma najmniejszego problemu z pozostawieniem samochodu. Do muzeum można się także dostać pociągiem z Wrocławia do Oławy, jednak w tym przypadku z dworca czeka nas 25 minutowy spacer z Dworca w Oławie. W samym muzeum znajduje się sklep z pamiątkami oraz zaplecze gastronomiczne.

Kolekcja zabytkowych ciągników
Kolekcja zabytkowych ciągników, fot. DSikora, ucp

Adres muzeum

Muzeum Motoryzacji WENA

ul. Zielna 1B
55-200 Oława, Polska

Muzeum jest czynne codziennie:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00
  • w soboty i niedziele w godz. 10:00 do 20:00

Ceny biletów do Muzeum motoryzacji Wena

Rodzaj Biletu Cena
Normalny 50 zł
Ulgowy 40 zł
Szkolny 30 zł
Grupowy (min. 15 osób) 40 zł od osoby
Rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci lub 1 dorosły + 3 dzieci) 150 zł

Zakupu biletów można dokonać na miejscu w kasie muzeum, a także nabyć online na stronie internetowej muzeum.