Jaskinia Dziurawy Kamień w Sobieszowie

Jaskinia Dziurawy Kamień, położona jest w dzielnicy Sobieszów w Jeleniej Górze i jest jedną z najciekawszych jaskiń szczelinowych w Polsce. Znajdująca się na wysokości 530 m n.p.m. na zboczu góry Chojnik, stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną w regionie Karkonoszy. Ta niewielka jaskinia ma długość 20 metrów i powstała dzięki naturalnym procesom erozyjnym granitowego masywu skalnego.

Pierwsze 15 metrów od dolnego otworu to prosty korytarz o wysokości około 2 metrów, szerokości 60-100 cm i nachyleniu 10-20%. Znajdują się tam dwa progi o wysokości do 40 cm, o które można się potknąć bez latarki. Nie ma bocznych odgałęzień. Dalej znajduje się pionowy komin o wysokości 4 metrów, który wyprowadza poza grotę. W kominie są miejsca, na których można postawić całą podeszwę buta, więc wychodzi się jak po drabinie. Trudności w pokonaniu tego odcinka mogą wzrosnąć podczas deszczu, ale poza tym ta część jaskini jest sucha i oświetlona światłem dziennym. Jedynie okolica dolnego otworu może być wilgotna i śliska nawet przy długotrwałej słonecznej pogodzie.

Nazywana jest Podziemnym Tunelem, choć tunele i sztolnie to obiekty sztuczne, a jaskinie powstają naturalnie. Znajduje się na północnym zboczu góry Chojnik, w jednej z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego. Leży 10-20 metrów od czarnego szlaku prowadzącego z Jeleniej Góry – Sobieszowa na zamek Chojnik.

Jaskinia stanowi ciekawy przykład jaskini szczelinowej, powstałej w wyniku erozji granitowego masywu skalnego, jego popękania i specyficznego ustawienia bloków skalnych. Ma około 20 metrów długości, przy różnicy wysokości otworów około 6 metrów, i jest najdłuższą tego typu jaskinią w Karkonoszach. Do jej przejścia w dzień latarka nie jest konieczna, ale trzeba mieć wolne ręce i lepiej robić to bez bagażu. W grupie wycieczkowej można zorganizować to tak, że przy dolnym otworze jaskini zdejmuje się plecaki i zostawia je pod opieką 1-2 osób, które zwiedzą grotę jako ostatnie, po powrocie pozostałych. Zalecany kierunek zwiedzania to od dolnego otworu ku górze ze względu na wewnętrzną wspinaczkę. Trudności są niewielkie, w skali taternickiej oceniane na 0+, najwyżej 1 (w skali 0-6). Czas potrzebny na przejście jaskini i powrót szlakiem w dół to maksymalnie 5 minut.

  Pałace i ogrody w Kotlinie Jeleniogórskiej

Jak dotrzeć do jaskini Dziurawy Kamień?

Z centrum Sobieszowa ruszamy trzema szlakami, które prowadzą na zamek Chojnik. Dwa z nich to szlaki turystyczne: czerwony i czarny, a trzeci to ścieżka naukowa oznaczona zielonym paskiem na białym tle. Wytyczono ją w połowie lat 80., a towarzyszyła jej książeczka opisująca szlak, której jednak już nie można nabyć. Każdy znak ścieżki naukowej ma numer opisujący przyrodniczy obiekt. Ścieżka pokrywa się z czarnym szlakiem prowadzącym na zamek oraz częściowo z zielonym szlakiem przez Piekielną Dolinę, jednak jej znaki są niezależne od innych szlaków, co może mylić turystów. Znaki ścieżki są mało czytelne, więc lepiej kierować się szlakami czerwonym i czarnym.

Przechodzimy drogę wylotową z Sobieszowa do Karpacza, idąc w stronę góry Chojnik i zamku na jej szczycie. W oddalonym o 150 metrów od szlaku muzeum KPN można zrobić przystanek. Po około 8 minutach docieramy do granicy parku narodowego i kasy, gdzie trzeba kupić bilet. Wchodzimy do lasu, po 2 minutach szlaki rozdzielają się: czerwony w prawo, czarny w lewo. Czeka nas strome podejście, a potem 10-minutowy płaski odcinek. Idziemy na wschód nową ścieżką z drewnianymi kładkami, mijając po lewej ogrodzenia KPN. Trawersujemy północne zbocze góry Chojnik, docierając do dolnej części Zbójeckich Skał po 20-25 minutach od Sobieszowa.

Zbójeckie Skały to największy masyw skalny w okolicy, częściowo widoczny z naszego miejsca. Szlak czarny omija masyw od lewej, po czym skręca w prawo do góry. Jaskinia znajduje się po prawej stronie szlaku, więc opuszczamy szlak na 6 metrów przed zakrętem, skręcamy w prawo i wchodzimy na wąską ścieżkę prowadzącą do jaskini. Ścieżka zaczyna się czterema skalnymi stopniami i prowadzi do zachodniej ściany masywu i dolnego otworu jaskini. Otwór jest duży, ale trudny do zauważenia. Przed nim jest płaski teren na odpoczynek.

  Śląskie warownie i twierdze

Obok ścieżki rośnie duży świerk z ledwo widocznym znakiem ścieżki naukowej z numerem 11. Jeśli chcemy dojść szlakiem czarnym do górnego otworu jaskini, idziemy nim jeszcze 2-3 minuty. Po ominięciu dolnej części Zbójeckich Skał, skręcamy w prawo i wspinamy się stromo do góry. Otwór wyjściowy jaskini znajduje się na północnej krawędzi masywu, ma kształt trójkąta i znajduje się 1-2 metry od krawędzi. Obok namalowany jest znak ścieżki naukowej z numerem 12. Idąc dalej czarnym szlakiem, mijamy trzy kociołki wietrzeniowe w najwyższej części masywu i docieramy do Zbójeckiej Groty, dużego skalnego okapu, gdzie można schronić się przed deszczem. Jest ona dobrze znana i łatwo dostępna. Jaskinia Dziurawy Kamień jest mniej znana, ale ciekawsza i warto ją odwiedzić. Nadaje się na wycieczki szkolne dla dzieci powyżej 10 lat, pod warunkiem zachowania dyscypliny i obecności dwóch opiekunów.

Jaskinia znajduje się na koordynatach: 50°50′20″N 15°38′46″E