Spośród wszystkich zabytków w regionie kujawsko-pomorskim najciekawsze jest średniowieczne dobrze zachowane Stare Miasto Torunia . Zwolenników aktywnego wypoczynku przyciągają Park Narodowy Bory Tucholskie, jeden z największych obszarów leśnych w kraju oraz liczne jeziora pojezierzy. Miłośników kuchni przyciągają słynne w Europie toruńskie pierniki.
W Toruniu warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, mury obronne miasta wraz z bramami oraz basztami i Krzywą Wieżę z XIV wieku. Powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się najstarsza na ziemi chełmińskiej pochodzący z XIII w. kościół p.w. św. Jana oraz gotycki kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny, miejsce pochówku Anny Wazówny, siostry polskiego króla Zygmunta III Wazy i ratusz na Starym Rynku. Na szlaku turystycznym w Toruniu znajduje się też Dom Kopernika – gotycka kamienica i Dom pod Gwiazdą – jedna z niewielu w Europie kamienic o barokowej fasadzie. Wycieczki nie omijają toruńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w pobliskich Piwnicach.
W Chełmży , niedaleko Torunia turyści podziwiają zabytkowe kamienice, ratusz oraz kościół gotycki p.w. Najświętszej Marii Panny z renesansowo -barokowym wnętrzem. W Radzyniu Chełmińskim zwiedzają ruiny zamku krzyżackiego, w Golubiu – Dobrzyniu zamek Anny Wazówny. W Chełmży kościół pokatedralny p.w. świętej Trójcy z zespołem nagrobków oraz grobowiec Zawiszów herbu Sulima, sławnego polskiego rodu rycerskiego. W Brodnicy w murach zamku krzyżackiego, gotycki kościół p.w. św. Katarzyny oraz pałac Anny Wazówny. W Grudziądzu średniowieczny system fortyfikacyjny, stare spichrze i zabytkowe kamienice.
W Bydgoszczy warto zobaczyć: gotycki kościół farny (od 1993 roku kolegiata), XIX wieczną Wenecję Bydgoską, tj. zespół architektoniczny Starego Miasta przylegający do odnogi Brdy, gotycko-renesansowy kościół Klarysek, Kolegium Jezuickie wzniesione w 1696 roku: Piękny jest krajobraz nad Kanałem Bydgoskim z zabytkowymi śluzami oraz spichrze nad Brdą (z XVIII i XIX wieku), pozostałość po magazynach zbożowych. Natomiast na ziemi bydgoskiej warto m.in. zwiedzić zespół zabytków barokowych w założonej w 1628 roku Kalwarii Pakoskiej, XVIII-wieczny rokokowy kościół i klasztor Bernardynów w Zamartem, w Strzelnie dwie świątynie romańskie, w Świeciu ruiny XIII-wiecznego zamku krzyżackiego. Zainteresowaniem, nie tylko turystów krajowych, cieszy się odkryty w 1933 roku prasłowiański gród w Biskupinie (sprzed 2, 7 tys. lat), część szlaku piastowskiego przebiegającego przez Kruszwicę nad jeziorem Gopło, z legendarną Mysią Wieżą i romańską kolegiatą.
We Włocławku spośród wielu zabytkowych obiektów sakralnych można podziwiać kościół św. Witalisa, najstarszy zachowany, bo z 1330 roku, obiekt oraz gotycką bazylikę katedralną pw Wniebowzięcia NMP z nagrobkiem Piotra Bnina dłuta Wita Stwosza, , z 1329 roku. Skępe słynie z zabytkowego klasztoru Bernardynów. Liczne wycieczki, główni szkolne, udają się do Kopca Łokietka w Płowcach, gdzie w 1331 roku król Władysław Łokietek pokonał Krzyżaków. W Ciechocinku kuracjusze leczą się pod tężniami, unikatową w Europie budowlą drewnianą z lat 1824-1859.
Lasy, jeziora i trasy
Na obszarze Borów Tucholskich jest pięć parków krajobrazowych-Tucholski, Wdecki, Zaborski, Zespół Parków Nadwiślańskich, Nadgoplańskich i park Krajeński. Blisko 50 rezerwatów i ponad 1,2 tys. pomników przyrody. Bory są atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki wodnej – rzeki Brda, Wda, jeziora, a także pieszej Wędkarzy przyciągają najbardziej jeziora Krajny i Pałuk (regiony te zachowały tradycyjną kulturę ludową). Bory mają własną bazę turystyczną – domy wycieczkowe, stanice wodne i pola namiotowe. Większość obecnego woj. toruńskiego obejmują trzy pojezierza- Chełmińskie, Brodnickie i Dobrzyńskie. Na terenie samego Pojezierza Brodnickiego jest ponad sto jezior, które łącząc się, tworzą atrakcyjne szlaki kajakowe. Są też szlaki motorowe, kolarskie m.in. „Towarzystwa Jaszczurczego” z Torunia do Grudziądza lub „Zamków” z Torunia przez Golub-Dobrzyń i Brodnicy. Uprawianie sportów wodnych, łowienie ryb umożliwia włocławski Zalew Wiślany. Z myślą o rekreacji zagospodarowywane są tereny nad jeziorami Skępskim, Orłowskim i Urszulewskim (woj. włocławskie). Turystów przyciąga także Gostynińsko-Wlocławski Park Krajobrazowy (215 gatunków ptaków i blisko 60 gatunków zwierząt). Typowym rejonem rekreacyjno – wypoczynkowym są okolice Chodcza. Na wszystkich obszarach zielonych w regionie spotkać można łosie, jelenie, samy, dziki i daniele. Z ptaków- orła bielika, rybołowa, żurawia, łabędzia niemego i bociana czarnego.