Bogactwem turystycznym województwa podkarpackiego są góry. Najbardziej znane są Bieszczady przez lata noszące miano najdzikszego polskiego pasam górskiego. Najcenniejszy fragment tego pasma jest chroniony przez Bieszczadzki Park Narodowy.
Obecnie Bieszczady dysponujące bazą turystyczną o dobrym poziomie stają się miejscem licznie odwiedzanym przez turystów. Niewątpliwą atrakcją Bieszczadów jest Jezioro Solińskie otoczone wieloma ośrodkami wypoczynkowymi. Jednak specyficzne walory mają także: Beskid Niski i okolice Lubaczowa. W Beskidzie Niskim, od Komańczy po Magurski Park Narodowy, można uprawiać to, co w Bieszczadach 20 lat temu – wędrowanie po dzikiej okolicy, bez schronisk, hoteli, sklepów i ludzkich osad.
Wśród zabytkowych miast Podkarpacia wyróżniają się: Przemyśl jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, Biecz ze średniowiecznym układem urbanistycznym i… legendarną szkołą katów, Krosno z zabytkowym zespołem architektonicznym, Jarosław, Przeworsk i Leżajsk.
Wiele pośród zabytków Podkarpacia położonych jest przy międzynarodowej trasie E 40 przecinającej województwo ze wschodu na zachód. Jest nim między innymi Łańcut z zespołem pałacowo – parkowym i muzeum powozów. Pięknie prezentuje się pałac w Krasiczynie, podobnie jak ruiny zamku w Odrzykoniu. Uzdrowiska Podkarpacia – Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój i Polańczyk proponują lecznicze pobyty w doskonale wyposażonych sanatoriach i pensjonatach.
Do Leżajska, do grobu czczonego na całym świecie cadyka Elimelecha. Co roku przybywają Żydzi z całego świata inne ciekawe zabytki kultury Żydowskiej znajdują się m.in. w Lesku (synagoga i cmentarz żydowski). Do atrakcji turystycznych Podkarpacia można zaliczyć Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie dokumentujące historię dawnej Fabryki Wódek i Likierów hr. Alfreda Potockiego, Muzeum Lamp Naftowych w Krośnie, Muzeum Kopalnictwa Naftowego w Bóbrce, Muzeum Archidiecezjalne i Okręgowe w Przemyślu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Kolbuszowej i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – gdzie można obejrzeć unikatową, dawną drewnianą architekturę wiejską.
Na terenie Beskidu Niskiego pozostało wiele drewnianych cerkwi łemkowskich pięknie wtopionych w górski krajobraz. W Sanoku znajdują się największe w Polsce zbiory ikon.