Zamek Borsh to średniowieczna forteca będąca w stanie ruiny położona w pobliżu wioski Borsh w Albanii, niedaleko wybrzeża Morza Jońskiego. Jego strategiczne położenie na wzgórzu o wysokości 270-290 m n.p.m. zapewniało dobre warunki obronne, a obecnie zapewnia wspaniałe widoki na Morze Jońskie oraz otaczające góry. Budowla ta, będąca świadkiem wielu epok historycznych, przyciąga turystów nie tylko swoją malowniczością, ale także bogatą historią.
Początki zamku sięgają IV wieku p.n.e., kiedy w miejscu założenia obronnego powstały pierwsze fortyfikacje. W kolejnych wiekach, od wczesnego okresu bizantyjskiego, aż po późne średniowiecze, zamek był wielokrotnie przebudowywany. Najlepiej zachowane mury zamku to istniejące rekonstrukcje z czasów średniowiecznych. Wewnątrz twierdzy znajduje się XVII-wieczny Meczet Hajji Bendo, pochodzący jeszcze z czasów osmańskich.
Historia zamku jest bogata i skomplikowana. Pierwsze wzmianki o miejscu pochodzą z początku XIII wieku, kiedy arcybiskup Demetrios Chomatenos napisał o „archontologii Sopotos”. W 1258 roku zamek wraz z Buthrotumem i wyspą Korfu został podarowany królowi Sycylii przez despota Epiru Michała II Komnena Dukasa jako posag dla jego córki Heleny. W 1279 roku zamek przeszedł pod kontrolę Karola I Andegaweńskiego, a w kolejnych dekadach powrócił do rąk Epirotu. Podczas rebelii przeciwko bizantyjskim rządom Paleologa w latach 1338-1339, zamek pozostał lojalny wobec cesarza Andronika III Paleologa.
Pod panowaniem osmańskim zamek pełnił ważną rolę administracyjną. W 1431 roku wymieniano zamek Borsh jako stolicę nahiye, a w 1456 roku wojska króla Alfonsa V Aragońskiego prowadziły działania przeciwko Osmanom w tej okolicy. W 1470 roku zamek znajdował się pod kontrolą Wenecji, a po zakończeniu wojny turecko-weneckiej w 1479 roku Osmanowie przejęli nad nim kontrolę. W 1481 roku, podczas najazdu Gjona Kastriotiego II, Albańczycy zdobyli zamek, ale wycofali się w 1484 roku.
Wewnątrz zamku do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny różnych budynków i cystern, a także pozostałości muru dzielącego średniowieczną twierdzę na dwie części. Trójkątne wieże, które zostały dodane później, prawdopodobnie pochodzą z okresu środkowego Bizancjum. Najlepiej zachowanym budynkiem na terenie zamku jest stary meczet. Choć stan budynku jest kiepski i obowiązuje zakaz wstępu do jego wnętrza, niektórzy turyści podejmują ryzyko, aby zobaczyć wnętrze meczetu z bliska.
Zwiedzanie zamku Borsh jest wyjątkowym doświadczeniem. Do zamku najłatwiej dostać się własnym transportem, korzystając z nowo wyremontowanej drogi prowadzącej pod wzgórze zamkowe. Następnie, po krótkim spacerze pod górę, można wejść do zamku przez starą kamienną bramę, gdzie często można spotkać odpoczywające miejscowe owce i kozy. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny, a miejsce to jest dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy ze względu na piękne widoki i bogatą historię tego miejsca. Jest to doskonały cel na jednodniową wycieczkę z pobliskich kurortów nadmorskich.
Podczas planowania wizyty warto zabrać ze sobą wygodne buty do chodzenia, ponieważ dojście na zamek wymaga wspinaczki po wzgórzu. Latem należy pamiętać o zabraniu ze sobą dużej ilości wody i przekąski ponieważ na terenie zamku nie ma żadnych udogodnień