Dworki i pałace na mazowszu

Trasa w okolicach Warszawy. [długość ok. 275km]. Tutaj opisana z początkiem i końcem w Warszawie. Nocleg w Uniejowie (na zamku!!!).

Przez Błonie docieramy do Niepokalanowa [33km] – miejsca związanego z postacią św. Maksymiliana Kolbego, który w 1927r. założył tu klasztor i ośrodek wydawniczy funkcjonujący do dziś. Po 13km dojeżdżamy do SOCHACZEWA, skąd udajemy się do Bolimowa [18km], znanego ze słynącego z łask i pielgrzymek obrazu św. Anny, by przez NIEBORÓW [7km] i ARKADIĘ [5km] dotrzeć do zabytkowego ŁOWICZA [4km]. Po drodze mijamy nizinne krajobrazy mazowieckie. Po zwiedzeniu ŁOWICZA przez Walewice [21km, rezydencja Walewskich, m. in. Marii Walewskiej], Piątek [17km, geograficzny środek Polski], dojeżdżamy do przez TUM pod ŁĘCZYCĄ do ŁĘCZYCY [19km]. Następnie przez Kutno[22km], ŁOWICZ [40km], SOCHACZEW [27km] udajemy się do ŻELAZOWEJ WOLI [5km]. Po koncercie wracamy przez Kampinos [11km, znany z obrazu przypisywanemu znanemu malarzowi, Franciszkowi Smuglewiczowi – Ukrzyżowanie – w kościele z drugiej połowy XVIII w.] do Warszawy [33km] południowym skrajem unikalnego zespołu przyrodniczego PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

SOCHACZEW
Jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Od IX w. gród, w XIII-XV w. stolica księstwa. Zachowały się ruiny zamku książąt z XV w. Prawdopodobnie zmarł tu ks. Bolesław Krzywousty. W Sochaczewie znajduje się stacja kolejki wąskotorowej, skąd można się przejechać kolejką po Puszczy Kampinoskiej.

NIEBORÓW
20 km na pd.wsch. od Żelazowej Woli. Znajduje się tu barokowy pałac projektu Tylmana z Gameren z lat1696-1697 fundacji kardynała Michała Radziejowskiego. Od końca XVIII w. do 1945r. magnacka rezydencja kolejnych właścicieli – Towiańskich, Lubomirskich, Ogińskich i Radziwiłłów. Obecnie mieści się tu jedno z najciekawszych w Polsce muzeów wnętrz i bogata biblioteka ze starodrukami. Pałac otacza park krajobrazowy. Przy pałacu zespół klasycystycznych budynków gospodarczych. W 1879r. Michał Radziwiłł założył tu manufakturę mebli.

  Zamek w Czorsztynie

ARKADIA
W pobliżu Nieborowa z pięknym parkiem romantyczno-krajobrazowym, założonym w l. 1778-1821 przez Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową. W parku znajduje się staw z wyspami i pawilony – Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki z grotą. Znajduje się też tu kolekcja antyków, rzeźb, sarkofagów, ceramiki antycznej [czasowo przeniesiona do pałacu nieborowskiego].

ŁOWICZ
Od XIV do końca XVIII w. nieoficjalna rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskch i stolica polskiej prowincji kościelnej oraz miejsce słynnych targów. Około 1355 r. arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki wybudował obronny zamek – późniejszą rezydencję [do 1785r.]. W połowie XVIII w. powstała drukarnia, gdzie drukowano jedno z pierwszych w Polsce czasopism -„,Co tydzień”. W grudniu 1806 r., po przybyciu Napoleona, Łowicz stał się punktem zbornym tworzących się polskich sił zbrojnych. Od 1831r. dobra łowickie, zwane „,Księstwem łowickim” [w l. 1815 -1831 własność w. ks. Konstantego] były częścią dóbr Romanowych.

ZABYTKI :
Katedra gotycka z 1404r., przebudowana w l. 1625-1668 w stylu renesansowo-barokowym. Wewnątrz liczne nagrobki m.in. prymasa Jakuba Uchańskiego [z lat 1580-1583]. W katedrze spoczywa 12 prymasów Polski.

TUM POD ŁĘCZYCĄ
Jeden z pierwszych klasztorów w Polsce, założony – jak chce tradycja – przez towarzyszy wypraw misyjnych św. Wojciecha. Po 1138r. przez krótki czas faktyczna stolica podzielonego państwa. Odbywały się tu zjazdy książąt dzielnicowych – m.in. w 1140r. uchwalono budowę nowego kościoła. Miał on być drugą świątynią w państwie. To tłumaczy ogromne rozmiary budowli – 48m. długości, 12m. szerokości i 12m. wysokości. Często bywali tu najwyżsi dostojnicy polskiego kościoła. W 1569r. po pożarze, kanonik kapituły, Trojan ze Ślesina, kazał wznieść kruchtę, by zachować portal romański z 1160r. Było to jedno z pierwszych w Polsce działań konserwatorskich. Ściany bazyliki pokrywa polichromia romańska, gotycka i renesansowa.