St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg (powszechnie St. Anton) to prestiżowy ośrodek narciarski położony w austriackim kraju związkowym Tyrol. Znajdująca się w sercu Alp Tyrolskich wieś przyciąga miłośników sportów zimowych zapewniając doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Również latem bogactwo aktywności na świeżym powietrzu powoduje, że jest to doskonała propozycja dla miłośników gór.

St. Anton ma bogatą historię związaną z narciarstwem choć miejsce to zyskało międzynarodowe uznanie, kiedy w 2001 roku St. Anton było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim. Od tego czasu ośrodek jest często wymieniany jako jeden z najlepszych na świecie, zarówno pod względem dostępnych tras narciarskich, jak i rozrywki après-ski. W latach 30. XX wieku ze względu na trwający kryzys gospodarczy Austrii wielu instruktorów narciarstwa z tego regionu wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się tym samym do popularyzacji tego sportu za oceanem.

Przełęcz Arlberg
Przełęcz Arlberg, fot. Dominik Waas, wa

Stoki narciarskie w St. Anton

Stoki w regionie są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania: 43% tras jest przeznaczonych dla początkujących (niebieskie), 41% dla średniozaawansowanych (czerwone) i 16% dla zaawansowanych (czarne). Ponadto znajduje się tutaj ponad 200 km tras z głębokim śniegiem, które zapewniają ogromne możliwości uprawiania freerideu oraz wędrówek górskich w rakietach śnieżnych . Doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się rzadziej przygotowanymi trasami narciarskimi, takimi jak Schindlerkar i Mattun, a także tylna część Valluga, dostępna tylko dla narciarzy z największym doświadczeniem i w towarzystwie przewodnika.

Stok narciarski w Sankt Anton
Stok narciarski w Sankt Anton, fot.
kladann2, px

W okolicy znajduje się wiele tras poza utwardzonymi szlakami, które z których można korzystać z pomocą przewodników. W regionie Arlberg – bliskim sąsiędztwie St. Anton – znajduje się wiele, innych popularnych ośrodków narciarskich  do których należą St. Christoph am Arlberg, gdzie w XIV wieku pasterz Heinrich Findelkind zbudował hospicjum dla podróżnych, oraz osady takie jak Stuben, Lech, Zürs, Warth-Schröcken i Klösterle/Sonnenkopf.

Zobacz także  Ski & Sun Świeradów-Zdrój. Ośrodek Narciarski w Górach Izerskich

Tory saneczkowe

W St. Anton am Arlberg i okolicach znajduje się kilka malowniczych torów saneczkowych z których większość posiada oświetlenie i można z nich korzystać do późnych godzin wieczornych. Tory saneczkowe w tej okolicy charakteryzują się różnorodnością pod względem długości i trudności, ale wszystkie zapewniają niezapomniane wrażenia dzięki pięknym alpejskim krajobrazom. Wieczorne saneczkowanie cieszy się dużą popularnością, dlatego godziny otwarcia stoków są zmienne, a niektóre z torów mogą być czynne nawet do 22:00. W przypadku grup zorganizowanych niektóre z torów oferują możliwość transferu uczestników zabawy.

Tabela torów saneczkowych

Nr trasy Nazwa toru Lokalizacja Długość Oświetlenie Godziny otwarcia Uwagi
R1 Gampen – Nasserein St. Anton am Arlberg 4,3 km Tak Od południa do 16:15 Koszt wjazdu wliczony w karnet narciarski; specjalne godziny wieczorne
R2 Nessler Pettneu am Arlberg 3 km Nie Zmienne Malowniczy tor idealny dla rodzin i grup
R3 Klammbach Schnann 200 m Tak Zmienne Krótki tor, idealny dla szybkich zjazdów
R4 Kohlwald Flirsch 500 m Tak Zmienne Średniej długości tor z oświetleniem
R5 Egger Weiher Strengen 1 km Nie Zmienne Naturalnie ukształtowany tor, doskonały dla miłośników przyrody

 

Przygoda z psami zaprzęgowymi w St. Anton am Arlberg

Przygoda z psami zaprzęgowymi w St. Anton am Arlberg to niezapomniane doświadczenie, które pozwala uczestnikom poczuć prawdziwego ducha arktycznej przygody. Ta ekscytująca atrakcja polega na podróżowaniu po zaśnieżonych trasach w specjalnie zaprzężonych saniach ciągniętych przez wytrenowane psy husky. Uczestnicy mają okazję nauczyć się podstawowych technik sterowania zaprzęgiem oraz poznać psy i ich opiekunów. Trasy prowadzą przez malownicze alpejskie krajobrazy, oferując niezapomniane widoki i bliski kontakt z naturą. Przygoda z psami zaprzęgowymi jest dostępna dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności, dzięki czemu każdy może cieszyć się tym unikalnym doświadczeniem.

Zobacz także  Zieleniec. Największy ośrodek narciarski Dolnego Śląska

Turystyka piesza w St. Anton am Arlberg

Region St. Anton znajdujący się w centrum austriackich Alp zapewnia malownicze krajobrazy, świeże powietrze i niezapomniane widoki, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników turystyki pieszej. Znajdują się tu różnorodne szlaki, które zadowolą zarówno początkujących, jak i doświadczonych wędrowców. Każdy szlak charakteryzuje się unikalnymi cechami, takimi jak różnorodność flory i fauny, piękne widoki na góry, a także możliwość spotkania dzikiej zwierzyny. Wędrując po tych szlakach, można odkrywać ukryte zakątki natury, cieszyć się spokojem i ciszą oraz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Sosny górskie Pinus mugo potocznie zwane Arlen
Sosny górskie Pinus mugo potocznie zwane Arlen, fot. Molgreen, wa

Wybrane szlaki turystyczne w St. Anton am Arlberg

Nazwa szlaku Długość (km) Poziom trudności Czas trwania Opis
Schwarzer Adler Rundweg 5.5 Łatwy 2-3 godziny Malowniczy szlak prowadzący przez lasy i łąki, idealny dla rodzin i początkujących wędrowców.
Sennhütte Panoramaweg 8.0 Średni 3-4 godziny Trasa z pięknymi widokami na dolinę i okoliczne góry, prowadząca do tradycyjnej alpejskiej chaty.
Rendl Runde 12.0 Trudny 5-6 godzin Wymagający szlak z dużymi przewyższeniami, oferujący spektakularne widoki na masyw Rendl.
Jakobsweg Arlberg 15.0 Średni 6-7 godzin Część europejskiego szlaku pielgrzymkowego Jakobsweg, prowadząca przez malownicze wioski i krajobrazy.
Verwallsee Rundweg 10.0 Łatwy 3-4 godziny Łatwa trasa wokół jeziora Verwallsee, idealna na relaksujący spacer z możliwością pikniku.

Nowoczesna kolej gondolowa Galzigbahn

Na zachodnim krańcu wioski znajduje się nowoczesna kolejka gondolowa Funitel, zastępująca tradycyjną kolej linową „Galzigbahn”. Jest to pierwsza w historii stacja narciarska, która oferuje pasażerom tzw. „diabelski młyn” – innowacyjne rozwiązanie umożliwiające wsiadanie do gondoli na poziomie gruntu, a następnie obracanie ich w górę do głównych lin dużych prędkości.

Nowoczesna kolejka gondolowa Galzigbahn
Nowoczesna kolejka gondolowa Galzigbahn, fot. Gmina St. Anton am Arlberg, wa

Kolejka Funitel prowadzi na stoki Galzig, łącząc się z szczytami Schindler i Valluga. Na wschodnim krańcu miasta Nassereinbahn zapewnia dostęp do obszaru narciarskiego Nasserein, łącząc się ze szczytem Kapall. Szczyty Kapall, Valluga i Schindler oferują narciarzom niemal 1500 metrów przewyższenia.  Na szlaku Steissbachtal tuż nad St. Anton znajdują bary après-ski.

Zobacz także  Najpopularniejsze ośrodki narciarskie na świecie. Kiedy ruszamy na stok?

Dojazd do St. Anton

Do St. Anton można łatwo dojechać samochodem, korzystając z autostrady A14, biegnącej z Vorarlbergu wzdłuż grzbietu Tyrolu. Alternatywnie, miejscowość ta oraz pobliskie wioski mają stacje kolejowe. St. Anton i Langen am Arlberg są przystankami na międzynarodowych połączeniach kolejowych między Zurychem a Budapesztem. Możliwość wygodnego transportu w regionie zapewnia sieć linii autobusowych, z dwoma głównymi węzłami komunikacyjnymi: Terminal Ost, zapewniający dostęp do gondoli Nassereinbahn oraz Terminal West, skąd odjeżdżają autobusy do gondoli Galzigbahn i Rendlbahn oraz na stację kolejową. Regularne, całoroczne połączenia autobusowe łączą St. Anton z Landeck, miastem położonym u wejścia do głównej doliny Stanzertal. Bezpłatne autobusy kursują między różnymi częściami St. Anton oraz pobliskimi wioskami, takimi jak Pettneu, Schnann i Flirsch.

St. Anton am Arlberg to wyjątkowe miejsce, które oferuje szeroką gamę atrakcji zarówno zimą, jak i latem. Dzięki doskonałym warunkom narciarskim, bogatej historii oraz pięknym krajobrazom Tyrolu, jest to destynacja, którą warto odwiedzić niezależnie od pory roku.