Pańska Skała. Bazaltowa skała pochodzenia wulkanicznego

Niezwykła formacja geologiczna Pańska Skała (Panská skála) zwana także Varhany wznosi się w północnych Czechach na terenie kraju libereckiego. To charakterystyczne wzgórze bazaltowe, położone w pobliżu miejscowości Kamenický Šenov, przyciąga rzesze turystów i geologów z całego świata.

Pańska Skała to bazaltowa skała, która wznosi się na wysokość 595 metrów nad poziomem morza, zlokalizowana około 500 metrów na południe od ruchliwej szosy łączącej Kamenický Šenov z Nový Bor. Dostęp do atrakcji jest wygodny dzięki dużemu parkingowi z zapleczem socjalnym, urządzonemu przy szosie.  Nazwa formacji pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen.

Geneza Pańskiej Skały sięga około 30 milionów lat wstecz, do okresu trzeciorzędu. Formacja powstała w wyniku intensywnej działalności wulkanicznej. Bazalt, który tworzy wzgórze, powstał z lawy wypływającej z komory wulkanicznej znajdującej się na głębokości przekraczającej 30 kilometrów. Co ciekawe, lawa prawdopodobnie nigdy nie dotarła do powierzchni ziemi, ale zastygła w kominie wulkanicznym. Obecny kształt Pańskiej Skały jest efektem długotrwałych procesów erozji i denudacji otaczających skał. W wyniku tych procesów formacja została wypreparowana w formie neku, czyli pozostałości po dawnym wulkanie.

Panská skála zwana także Varhany w północnych Czechach
Panská skála zwana także Varhany w północnych Czechach, fot. Chmee2, wa

Najbardziej charakterystycznym elementem Pańskiej Skały są doskonale wykształcone słupy bazaltowe. Można je podziwiać w sztucznym odsłonięciu dawnego kamieniołomu bazaltu. Słupy te mają średnicę około 20-25 centymetrów i osiągają wysokość do 20 metrów. Występują zarówno w pozycji pionowej, jak i pochylonej, tworząc niezwykły krajobraz przypominający gigantyczne organy – stąd czeska nazwa „Varhany”. U podnóża ściany skalnej znajdują się dwa malownicze, niewielkie jeziorka. Te elementy krajobrazu dodają uroku całej formacji i stanowią doskonałe tło dla fotografii.

Pańska Skała jest najstarszym rezerwat geologicznym w Czechach i jednocześnie jednym z najstarszych tego typu obszarów chronionych w Europie. Pierwsze formy ochrony wprowadzono już w 1878 roku, jednak wydobycie bazaltu na tym terenie trwało aż do 1914 roku. Ostatecznie, w 1953 roku, na terenie wzniesienia ogłoszono rezerwat przyrody (Národní přírodní památka, NPR). Od tego czasu Pańska Skała cieszy się pełną ochroną prawną, co pozwoliło na zachowanie jej unikalnego charakteru dla przyszłych pokoleń.

  Ostrawa. Stolica kraju morawsko-śląskiego

Dziś Pańska Skała jest najczęściej odwiedzanym przez turystów utworem geologicznym w Czechach. Jej popularność wynika nie tylko z niezwykłych walorów przyrodniczych, ale także z dobrej dostępności i infrastruktury turystycznej. Na południowo-wschodnim zboczu Pańskiej Skały znajduje się interesujący element dziedzictwa kulturowego – słup maryjny. Został on postawiony na pamiątkę tragicznego wydarzenia z 1739 roku. Upamiętnia młodą parę przyjaciół – mężczyznę i kobietę – którzy zamarzli w tym miejscu podczas wyjątkowo mroźnej i burzliwej nocy. Ta historia dodaje Pańskiej Skale nutę romantyzmu i tajemniczości.

Pańska Skała to miejsce, które łączy w sobie walory geologiczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Stanowi doskonały przykład skutecznej ochrony przyrody połączonej z udostępnianiem jej piękna szerokiej publiczności. Dla turystów odwiedzających północne Czechy jest to obowiązkowy punkt programu, oferujący niezapomniane wrażenia i możliwość bliskiego kontaktu z fascynującą historią Ziemi.

Informacje praktyczne

W pobliżu atrakcji znajduje się duży, płatnik parking z zapleczem socjalnym.

Dodaj komentarz