Bormio. W centrum Alp Lombardzkich

Bormio zlokalizowane jest w sercu Alp Lombardzkich, w północnych Włoszech. To malowniczo położone miasteczko jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych położonym w centrum górnej doliny Valtellina. Wody termalne, spektakularne widoki na otaczające przełęcze oraz bliskość Parku Narodowego Stelvio powodują, że jest to godne polecenia miejsce do uprawiania zarówno turystyki zimowej, jak i letniej.

Położenie geograficzne Bormio jest jednym z jego największych atutów. Miasto usytuowane jest na szczycie doliny Valtellina, utworzonej przez rzekę Adda, która spływa do jeziora Como. Bormio łączy się z innymi regionami przez cztery strategiczne przełęcze: Stelvio (prowadzącą do Południowego Tyrolu), Umbrail (do Val Müstair), Foscagno (do Livigno) oraz Gavia (do Ponte di Legno). Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że Bormio jest idealnym punktem wypadowym do eksploracji okolicznych terenów.

Bormio leży na terenie Parku Narodowego Stelvio, co sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników przyrody i turystyki pieszej. Latem okoliczne szlaki oferują fascynujące wycieczki z pięknymi widokami na alpejskie krajobrazy. W bliskim sąsiedztwie Bormio znajduje się Lodowiec Forni będącym drugim co do wielkości lodowcem w Alpach Włoskich, ustępując jedynie lodowcowi Adamello. Jest największym lodowcem o charakterze dolinowym w regionie oraz jedynym lodowcem o charakterystyce himalajskiej.

Lodowiec Forni na terenie Parku Narodowego Stelvio
Lodowiec Forni na terenie Parku Narodowego Stelvio, fot. vilandre, wa

Historia i kultura

Historia Bormio sięga czasów starożytnych. Już w okresie Imperium Rzymskiego miasto było cenione ze względu na występujące tu gorące źródła. Rzymska arystokracja chętnie podróżowała do Bormio, by korzystać z dobroczynnych właściwości wód termalnych w otoczeniu malowniczych gór. Centrum miasta zachowało swój średniowieczny charakter, skupiając się wokół historycznego Piazza Cavour i Via Roma. Ta ostatnia ulica była niegdyś głównym szlakiem handlowym łączącym Wenecję ze Szwajcarią. Unikalna architektura i atmosfera starego miasta przyciągają licznych turystów, głównie Włochów z Mediolanu i innych dużych miast.

Architektura Bormio. Na zdjęciu szkoła podstawowa
Architektura. Szkoła podstawowa w Bormio, fot. Elch33, wa

Muzeum Miejskie Palazzo de Simoni przy Via Roma prezentuje bogatą historię regionu. Plac Kuerc, gdzie niegdyś wymierzano sprawiedliwość i odbywały się zgromadzenia ludowe, zdobi imponująca Wieża Zegarowa. Kościół Świętych Gerwazego i Protazego z 1697 roku zachwyca swoją monumentalną bryłą.

  Utrudnienia na granicy z Włochami

Narciarstwo alpejskie i sport

Narciarstwo alpejskie jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji Bormio. Miasto oferuje 50 kilometrów oznakowanych tras narciarskich, obsługiwanych przez 15 wyciągów, a najdłuższa trasa ma 6 kilometrów długości. Bormio zyskało międzynarodową sławę jako gospodarz Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w latach 1985 i 2005, a także jako stały przystanek Pucharu Świata w tej dyscyplinie.

Pista Stelvio, nazwana na cześć pobliskiej przełęczy, jest uznawana za jedną z najtrudniejszych tras zjazdowych na świecie. Z wysokości startowej 2255 metrów nad poziomem morza, trasa oferuje 1010 metrów przewyższenia na dystansie 3,27 kilometra. Podczas zawodów Pucharu Świata najlepsi zawodnicy pokonują tę trasę w czasie nieco poniżej dwóch minut, osiągając średnią prędkość przekraczającą 100 km/h.

Gorące źródła termalne Bormio

Wody termalne Bormio zaliczają się do nielicznych naturalnie ciepłych wód na południe od Alp. Są to wody hipertermiczne, siarczanowe, zasadowe, ziemiste, wykazujące się radioaktywnością wynikającą z niewielkiej obecności radonu. Wody wypływają z dziewięciu źródeł znajdujących się na wysokościach od 1280 do 1421 m n.p.m. na zboczach góry Reit, a ich temperatura wynosi od 37 do 43°C, co sprawia, że doskonale nadają się do relaksu i leczenia różnych dolegliwości. Źródła te są znane ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie, wspomagając leczenie dolegliwości reumatycznych, skórnych oraz stresu.

Nowoczesne łaźnie zewnętrzne w Bormio
Nowoczesne łaźnie zewnętrzne w Bormio, fot. Ghisolabella, wa

Do dziś zachowały się trzy kompleksy łaźni: Bagni Vecchi, Bagni Nuovi i Terme di Bormio, które nadal przyciągają turystów z całego świata. Bagni Vecchi, opisane już w I wieku n.e. przez Pliniusza Starszego, oferują niezapomniane doświadczenia w historycznym otoczeniu. Bagni Nuovi to nowoczesny kompleks spa, a Terme di Bormio przyciągają rodziny z dziećmi swoją ofertą rozrywkową.

Łaźnie Bagni di Bormio
Stare łaźnie Bagni di Bormio, fot. Ghisolabella, wa

Urok Bormio tkwi w harmonijnym połączeniu historii, przyrody i nowoczesnej infrastruktury turystycznej. Średniowieczne uliczki sąsiadują tu z nowoczesnymi wyciągami narciarskimi, a rzymskie termy z luksusowymi spa. To miejsce, gdzie można jednocześnie doświadczyć adrenaliny na stokach narciarskich i zrelaksować się w gorących źródłach.

  Alpejski Ogród Kwiatowy Kitzbüheler Horn

Bormio to nie tylko cel podróży dla miłośników sportów zimowych. To miejsce, które oferuje bogatą historię, kulturę i piękno przyrody przez cały rok. Niezależnie od tego, czy ktoś szuka aktywnego wypoczynku, relaksu w termach, czy chce poznać włoską kulturę i kuchnię, Bormio ma coś do zaoferowania dla każdego. Wieczorem warto zanurzyć się w lokalną kulturę, próbując tradycyjnych dań w jednej z licznych restauracji. Kluby i bary zapewniają rozrywkę po dniu pełnym wrażeń na stoku lub w termach.

Bormio to miejsce, które raz odkryte, na zawsze pozostaje w pamięci. Jego urok, wynikający z bogatej historii, pracowitości mieszkańców i wyjątkowego położenia, sprawia, że jest to destynacja, do której chce się wracać. Niezależnie od pory roku, Bormio oferuje niezapomniane doświadczenia, łącząc w sobie to, co najlepsze w alpejskim krajobrazie, włoskiej kulturze i nowoczesnej turystyce.

Dodaj komentarz