Zamek Grodno. Średniowieczna warownia na Dolnym Śląsku

Zamek Grodno to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych warowni Dolnego Śląska, wznosząca się na szczycie Góry Chojna (450 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich. Ten zabytkowy kompleks, górujący nad doliną Jeziora Bystrzyckiego, przyciąga rocznie tysiące turystów swoją fascynującą historią, tajemniczymi legendami i spektakularną architekturą. Położony w Zagórzu Śląskim zamek stanowi nie tylko świadectwo burzliwych dziejów regionu, ale także oferuje niezapomniane wrażenia i widoki, które na długo pozostają w pamięci odwiedzających.

Historia zamku

Dzieje zamku Grodno sięgają czasów księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, choć pierwsze partie murów gotyckiego zamku powstały prawdopodobnie za panowania księcia Bernarda i jego brata Bolka II. Znaczący rozdział w historii warowni rozpoczął się w 1392 roku, gdy po śmierci księżnej Agnieszki Habsburskiej, żony Bolka II, zamek przeszedł w posiadanie Korony Czeskiej.

Burzliwy okres w dziejach zamku przypadł na XV wiek, gdy znajdował się w rękach rodzin rycerskich, które podczas wojen husyckich trudniły się rozbojem. Prawdziwy rozkwit warowni nastąpił dopiero pod władaniem Macieja von Logau, który w latach 1545-1587 przeprowadził znaczącą rozbudowę obiektu. Po zniszczeniach spowodowanych przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej, zamek musiał stawić czoła kolejnym wyzwaniom – w drugiej połowie XVIII wieku został oblężony podczas rozruchów chłopskich.

Zamek Grodno z lotu ptaka
Zamek Grodno z lotu ptaka, fot. Rafał Kotylak, Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli Zedlitzowie. Rok 1789 przyniósł częściowe osunięcie się południowego skrzydła zamku górnego. W 1824 roku, z inicjatywy profesora Büschinga, ówczesnego właściciela zamku, podjęto pierwsze prace remontowo-zabezpieczające. Kolejne renowacje prowadzono w latach 1868-1869 oraz pod koniec XIX wieku, jednak prace te wprowadziły zmiany, które nie były zgodne z historycznym kształtem budowli. W 1904 roku odnowiono sgraffita oraz otwarto w zamku schronisko z gospodą. Po II wojnie światowej przeprowadzono kolejne prace konserwatorskie. Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Walim, która doprowadziła do obiektu wodociąg i w kwietniu 2018 roku uruchomiła w nim hotel oraz restaurację.

Architektura

Wzniesiony z kamienia na szczycie rozległego wzgórza zamek Grodno był największą tego typu budowlą na Śląsku. Jego założenie rozciąga się na imponującej długości 170 metrów. Główną część warowni otacza blankowany mur obwodowy o nieregularnym kształcie ze skarpami w narożnikach. System obronny wzmacniają dwie wieże: niewielka czworoboczna w południowej części kurtyny oraz wieża bramna z broną w narożniku południowo-zachodnim.

Zamek górny, zajmujący powierzchnię około 950 metrów kwadratowych, stanowi najstarszą część kompleksu. Na początku XVI wieku obiekt przeszedł przebudowę, a w latach 1545-1587 wzniesiono budynki wewnątrz dziedzińca oraz utworzono długą szyję bramną z zewnętrzną bramą i piętrem mieszkalnym. W tym samym okresie dobudowano charakterystyczną ośmiokątną część wieży oraz dodatkowy pierścień murów.

Wieża obronna i widoki roztaczające się z wieży
Wieża obronna i widoki roztaczające się z wieży, fot. Rafał Kotylak, Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Szczególną uwagę zwraca przedzamcze, które otrzymało kształt wydłużonego dziedzińca otoczonego bastejami. Do jego wnętrza prowadzi bogato zdobiony budynek bramny, umiejscowiony w kurtynie północno-zachodniej. Portal kaplicy zamkowej stanowi prawdziwe dzieło sztuki – między dwiema kolumnami korynckimi umieszczono fryz heraldyczny prezentujący osiem herbów rodów szlacheckich: von Logau, von Reibnitz, von Ogigel, von Reideburg, von Seydlitz, von Reibnitz, von Mühlheim oraz herb przedstawiający węża. Całość wieńczy płycina z cesarskim orłem, którego podtrzymują dwa gryfy.

Ciekawostki i legendy

Z zamkiem związanych jest wiele fascynujących legend. Najbardziej znana opowiada o Białej Damie – duchu księżnej Małgorzaty, która według podań zmarła tragicznie, spadając z zamkowej wieży. Podobno jej zjawa pojawia się w bezksiężycowe noce, przechadzając się po murach obronnych.

Inna legenda mówi o ukrytym w zamkowych lochach skarbie templariuszy, którego do dziś nie odnaleziono. W średniowieczu zamek miał również służyć jako więzienie dla schwytanych rycerzy-rabusiów, którzy terroryzowali okoliczne ziemie.

Podziemia i lochy zamku Grodno
Podziemia i lochy zamku Grodno, fot. Rafał Kotylak, dot.org.pl

Zamek Grodno to nie tylko zabytek – to miejsce, gdzie historia ożywa na naszych oczach. Połączenie średniowiecznej architektury, fascynujących dziejów i malowniczego położenia sprawia, że jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika Dolnego Śląska. Niezależnie od pory roku, zamek oferuje niezapomniane wrażenia i możliwość przeniesienia się w czasie do epoki rycerzy, dam dworu i wielkich uczt w zamkowych komnatach.

Planując wizytę, warto zarezerwować przynajmniej 2-3 godziny na dokładne zwiedzenie zamku i jego okolic. Najlepszym czasem na odwiedziny są miesiące letnie, kiedy odbywają się tu liczne wydarzenia historyczne i kulturalne, a rozległe widoki nie są ograniczone przez mgłę czy zachmurzenie.

Karczma i noclegi na zamku

Na terenie dziedzińca dolnego Zamku Grodno funkcjonuje Karczma Rycerska, oferująca posiłki turystom odwiedzającym zabytek. Restauracja położona jest w dogodnym miejscu, poza główną trasą zwiedzania, dzięki czemu goście mogą korzystać z jej oferty bez konieczności zakupu biletu wstępu na zamek. W sezonie turystycznym, obejmującym okres wiosenno-letni, przestrzeń dziedzińca wzbogacają stoliki z parasolami, zapewniające odpoczynek osobom, które pokonały trasę na szczyt góry Choina.

Budynek bramny zamku Grodno
Budynek bramny, fot. Rafał Kotylak, Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Na zamku oferowane są noclegi w zabytkowym budynku bramnym z XVI wieku. W obiekcie, po gruntownym remoncie w 2017 roku, przygotowano dwa pokoje dwuosobowe z prywatnymi łazienkami oraz apartament składający się z sypialni, salonu wypoczynkowego i osobnej łazienki. Warto podkreślić, że budynek bramny, w którym urządzono pokoje hotelowe, powstał w 1570 roku podczas renesansowej rozbudowy zamku, pełnił niegdyś funkcje mieszkalne i administracyjne. Jego wyjątkowy charakter podkreśla bogato zdobiona elewacja wykonana w technice sgraffito, dzięki czemu goście mogą nocować w autentycznych wnętrzach renesansowej budowli.

Atrakcje wokół zamku

Zamek Grodno to nie tylko zabytkowe mury – to tętniący życiem ośrodek kultury i rekreacji. W ciągu roku odbywają się tu liczne wydarzenia, jak choćby turnieje rycerskie i pokazy walk średniowiecznych. Organizowane jest również nocne zwiedzanie z pochodniami (w sezonie letnim), jarmarki średniowieczne i festyny historyczne oraz warsztaty dawnych rzemiosł dla dzieci i dorosłych.

W bezpośrednim sąsiedztwie zamku przebiegają atrakcyjne szlaki turystyczne, prowadzące przez najpiękniejsze zakątki Gór Wałbrzyskich. Szczególnie polecany jest czerwony szlak wiodący wzdłuż brzegów Jeziora Bystrzyckiego.

Godziny otwarcia

  • Kwiecień-październik: 10:00-18:00 (codziennie)
  • Listopad-marzec: 10:00-16:00 (z wyjątkiem poniedziałków)

Ceny biletów

Rodzaj biletu Cena (PLN)
Normalny 25 zł
Ulgowy 18 zł
Rodzinny (2+2) 65 zł
Dzieci do lat 6 Bezpłatnie

Dojazd do zamku

  • Samochodem: parking znajduje się u podnóża góry zamkowej
  • Komunikacją publiczną: busy kursujące z Wałbrzycha i Świdnicy do Zagórza Śląskiego

Łączą nas zamki i pałace. Baner informacyjny na temat projektu Interreg