Jaskinia Obłazkowa w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia Obłazkowa to jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Razem z Jaskinią Mylną i Jaskinią Raptawicką tworzy system Jaskinie Pawlikowskiego. Jaskinia znajduje się u podnóża wapiennej turni Raptawickiej Turni, po zachodniej stronie doliny na wysokości 1096 m n.p.m., 130 m nad korytem Kościeliskiego Potoku. Do jaskini można dostać się szlakiem z Kiry Leśnickie.

Jaskinia Obłazkowa jest częścią systemu krasowego, w skład którego wchodzi Jaskinia Mylna i Raptawicka (dawniej znane także jako Jaskinia Mysia, Dziura pod Mylną, Dziura pod Raptawicką). Jaskinie te powstały w wyniku działalności Kościeliskiego Potoku, który wypłukał w wapiennych skałach podziemne koryto. Dno Doliny Kościeliskiej znajdowało się wówczas na poziomie tych jaskiń. W jaskini nie występuje żadna szata naciekowa.

Topologia Jaskini Obłazkowej

Otwór wejściowy do jaskini Obłazkowej ma wysokość 2 m i szerokość 9 m, a tuż za otworem znajduje się główna komora, zwana wstępną. Komora wstępna jest dobrze doświetlona światłem dziennym i można ją zwiedzać bez latarki. Zwiedzanie dalszej części jaskini wymaga oświetlenia, dlatego planując eksplorację jaskini warto zabrać ze sobą latarki. Z końca komory Wstępnej odchodzi ciasny korytarz, który po 18 metrach rozdziela się. Na lewo znajduje się korytarz kończący się ślepo. Idąc prosto, kilka metrów za obniżeniem stropu, odchodzi w lewo pierwsze z trzech przejść do przekopu prowadzącego do Komory Końcowej. Drugie i trzecie przejście znajduje się 5 metrów dalej.

Plan Jaskini Mylnej i Jaskini Obłazkowej
Plan Jaskini Mylnej i Jaskini Obłazkowej, fot. Państwowy Instytut Geologiczny, Filip Filar

Korytarz kończy się po kilku metrach w ciasnej szczelinie. Idąc na czworakach drugim przejściem, po 6 metrach dochodzi się do przekopu. Czołgając się nim przez około 5 metrów, wychodzi się do komory Końcowej. Komora Końcowa ma wymiary 6 × 10 m i wysokość do 6 m. Na jej końcu znajduje się Jędrusiowy Przełaz łączący Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną. W sali jest też wejście do 7-metrowej szczeliny. Na jej końcu znajduje się kominek, będący najwyżej położonym miejscem w jaskini (+8,1 m).

  Dolina Popradu

Historia Jaskini Obłazkowej

Jaskinia była znana miejscowym od dawna. Po raz pierwszy opisał ją Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 roku. W 1934 roku Stefan Zwoliński i Jerzy Zahorski odkryli Salę Końcową, przekopując się przez ponad 5-metrowy korytarz. Między listopadem 2013 a marcem 2014 roku na zlecenie TPN ponownie zmierzono jaskinie udostępnione turystom, w tym Jaskinię Obłazkową. Jej długość zwiększyła się z 120 do 214 metrów, a deniwelacja z 5 do 8,1 metra. W czerwcu 2014 roku połączono Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną, a w lutym 2015 roku Jaskinię Raptawicką z Jaskinią Mylną.

Jak dotrzeć do jaskini Obłazkowej

Do jaskini tej oraz do Jaskini Mylnej prowadzi czerwony, oznakowany szlak turystyczny – od Kir Leśnickiej należy przejść około 4,4km. Początkowo szlak biegnie razem z czarnym szlakiem do Jaskini Raptawickiej, potem szlaki się rozdzielają. Podejście z dna doliny zajmuje około 15 minut, z Polany Pisanej 25 minut. Jaskinia zlokalizowana jest około 100 m powyżej Skały Pisanej. Powrót możliwy tą samą drogą lub przez Jaskinię Mylną. Jaskinia jest dostępna dla turystów przez cały rok i można ją zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika.

Widok na Tatry z Jaskini Obłazkowej
Widok na Tatry z Jaskini Obłazkowej, fot. Piotr Gruszka, wa

Wewnątrz panuje niska temperatura dlatego planując eksplorację należy zaopatrzyć się w cieplejszy ubiór oraz latarki. Jaskini Obłazkowej nie należy mylić z Jaskinią Obłazową, znaną z odkryć archeologicznych.Ścieżka do niej prowadzi 4,4 km od Kir, 100 m powyżej Skały Pisanej. Znajduje się w niej dużo śmieci pozostawionych przez turystów. W Komorze Wstępnej widać ślady palenia ognisk.