Termy koło Zakopanego: które wybrać? Te w Bukowinie Tatrzańskiej!

Podhalańskie termy to od lat jedna z największych atrakcji regionu. Przyciągają nie tylko kuracjuszy czy rodziny z dziećmi, ale też osoby, które marzą o zaznaniu uczucia głębokiego odprężenia, odstresowaniu się i przyjemnej regeneracji ciała. Kąpiele termalne mają zbawienny wpływ na psychikę, wspierają terapię różnych dolegliwości zdrowotnych oraz fantastycznie działają na skórę. Jeśli planujesz wybrać się na termy koło Zakopanego, to skorzystaj z naszej podpowiedzi i postaw na jeden z najnowocześniejszych kompleksów termalnych w Europie: Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

10 000 lat wędrówki wody termalnej, czyli skąd bierze się woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej?

Na początek przybliżmy fascynujący temat pochodzenia wody termalnej (geotermalnej) na Podhalu, a dokładnie w Bukowinie Tatrzańskiej, około 15 kilometrów od Zakopanego. Nie ma przypadku w tym, że to właśnie Podhale cieszy się opinią idealnego kierunku wyjazdów na termy, co wynika z najwyższej jakości tutejszej wody termalnej (geotermalnej) oraz jej szerokich właściwości terapeutycznych.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, co oznacza, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza i jest schładzana do temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu. Jest to optymalny zakres temperatur z punktu widzenia zarówno komfortu kąpieli, jak i korzyści zdrowotnych.

Właściwości zdrowotne wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA

O doskonałej jakości wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej decyduje przede wszystkim bardzo wysoka mineralizacja, dochodząca do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).

Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 zawiera aż 28 minerałów. Najwyższe stężenie osiągają: wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę i działa przeciwzapalnie, koi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia i wspomaga procesy naprawcze skóry), a także siarka (nazywana „pierwiastkiem piękna”, nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów) oraz chlorki (działają oczyszczająco, pomagają usuwać toksyny i zanieczyszczenia ze skóry).

Woda termalna (geotermalna) zmniejsza zagrożenia związane z chorobami serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle układu mięśniowego i kostnego. Kąpiel w wodach termalnych (geotermalnych) zalecana jest kobietom w ciąży, dzieciom, wszystkim miłośnikom zdrowia.

Kąpiele termalne stanowią przy tym znakomitą formę relaksu, są zalecane osobom zestresowanym, które chcą się szybko zregenerować np. po ciężkim okresie w pracy.

Minerały i składniki specyficzne wód termalnych (geotermalnych) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco, odprężają, redukują stres. Kąpiele w basenach termalnych działają antydepresyjnie, pomagają wyeliminować bezsenność oraz bóle głowy.

Niecenione korzyści dla skóry

Woda termalna (geotermalna) to jeden z najcenniejszych naturalnych kosmetyków. Nieprzypadkowo wykorzystuje się ją do produkcji najwyższej jakości preparatów pielęgnacyjnych. Nic jednak nie zastąpi regularnych kąpieli termalnych, które wykazują wspaniały wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

O nieocenionych właściwościach kosmetycznych i pielęgnacyjnych wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej decyduje zawartość wspomnianych już składników mineralnych. Jest to niezwykle przyjemna, a przy tym skuteczna forma terapii w przypadkach różnego rodzaju problemów skórnych, a także chęci zahamowania procesów starzeniowych.

Szczególnie dobre efekty może przynieść połączenie kąpieli w basenach termalnych z zabiegami, którym goście Term BUKOVINA mogą się poddać w strefie Wellness BUKOVINA. Imponujący wybór zabiegów pielęgnacji twarzy i ciała, masaży, autorskich rytuałów czy orientalnych rytuałów, włączając w to terapie i masaże ajurwedyjskie, pozwala kompleksowo zadbać o swoje ciało pod Tatrami, łącząc korzyści zdrowotne i kosmetyczne w ramach jednej wizyty w termach koło Zakopanego.

Regularne łączenie kąpieli termalnych z odpowiednią pielęgnacją może poprawić kondycję skóry, jej jędrność oraz nawilżenie, łagodząc objawy różnych problemów dermatologicznych. Warto jednak obserwować swoją skórę i dostosować zabiegi do jej indywidualnych potrzeb. – mówi Monika Zając, manager strefy Welness BUKOVINA.

Dodajmy, że do dyspozycji gości Term BUKOVINA jest również strefa saun „Góralskie Łospary”, w której czeka aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, Lakonium czy kabina na podczerwień, a także strefa schładzania i wypoczynku m.in. z jacuzzi z wodą termalną (geotermalną). Dodatkowo w zewnętrznej saunie góralskiej „Łozpolono Maryna” codziennie organizowane są tematyczne seanse zapachowe z udziałem saunamistrza.

Termy oczywiście nie zapomniały o potrzebach swoich najmłodszych gości, oddając do ich dyspozycji strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (jedną całoroczną), siatką do wodnej wspinaczki, rwącą rzeką „Bystry Potok”, wodną huśtawką czy wodnym torem przeszkód (w strefie letniej).

Szukając term koło Zakopanego, w których spędzisz wspaniały czas we dwoje czy z całą rodziną, skupiając się na potrzebach swojego ciała i umysłu, fundując sobie dogłębną regenerację, postaw na Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Bilety wygodnie i bez kolejki kupisz na oficjalnej stronie internetowej kompleksu pod adresem https://www.termybukovina.pl. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking oraz sklep BUKOVINA, w którym zaopatrzysz się we wszystko, co jest potrzebne na termach, od strojów kąpielowych, aż po pieluszki do pływania dla niemowląt.