Wolin

Wolin to największa wyspa w granicach Polski i druga co do wielkości w delcie Odry i Wkry. Wyspa o powierzchni 265km2 pokryta jest wzniesieniami morenowymi dochodzącymi do 115 m. wysokości, które porastają piękne lasy bukowe i sosnowe. Leżące na wyspie Jezioro Turkusowe (1,6 ha) zawdzięcza swoją szmaragdowo-turkusową barwę zalegającym pokładom kredy.

Sporą część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy, którego osobliwością są urwiste klifowe brzegi. Są tu też rezerwaty, mieszczące wiele rzadkich okazów ptaków [orły bieliki, bataliony bojowniki]. Każdego roku morze wdziera się o około 80 cm w głąb wyspy.

Kiedyś wyspę zamieszkiwali słowiańscy Wolinianie. W X-XI w. wyspa była wielokrotnie zdobywana przez Wikingów, którzy nawet założyli tu jarlostwo (siedzibę wojowników normańskich). W X w. Wolin był potężnym miastem liczącym ponad 10.000 mieszkańców. Jego przeszłość można poznać bliżej w miejscowym Muzeum Regionalnym. W 986 roku na wyspie zmarł jeden z królów duńskich Harald Sinozęby.

Na wyspie znajdują się dwa znane ośrodki wczasowe : Międzyzdroje i Świnoujście. Międzyzdroje, poza spełnianą od początku XIX wieku funkcją uzdrowiska, stały się ostatnio „,Polskim Cannes” z powodu odbywającego się w lipcu Festiwalu Gwiazd Filmowych. Natomiast Świnoujście leży na 44 wyspach, w tym na wyspach Wolin i Uznam. Na wyspie Wolin znajduje się część przemysłowa z portem, a część wypoczynkowo-uzdrowiskowa zajmuje centralną i wschodnią część miasta.

Zobacz także  Woliński Park Narodowy