Szczecin

Leży nad rozlewiskami Odry i jeziorem Dąbie, między wzniesieniami Bukowymi, Warszewskimi i Wałem Bezleśnym. Wokół miasta rozciągają się puszcze Goleniowska, Wkrzańska i Bukowa. Dzieje Szczecina są nierozerwalnie związane z historią regionu.

Obecnie Szczecin zamieszkuje około 420 tysięcy mieszkańców i wspólnie ze Świnoujściem tworzy duży zespół portowy. Corocznie w czerwcu odbywają się tu Dni Morza i wiele innych imprez kulturalnych. Przy zwiedzaniu Szczecina pomocny jest Miejski Szlak Turystyczny, oznaczony namalowaną na chodnikach czerwoną przerywaną linią. Prowadzi on do najcenniejszych zabytków miasta: kościoła św. św. Piotra i Pawła z 1124 r., założonego przez Ottona z Bambergu, kościoła św. Jakuba z XIV/XV w., Ratusza Staromiejskiego z połowy XIV w., mieszczącego obecnie Muzeum Historii Miasta i pięcioskrzydłowego Zamku Książąt Pomorskich.

Poza Miejskim Szlakiem Turystycznym leży jeden z największych na świecie cmentarzy. Cmentarz Centralny zajmujący powierzchnię ok. 170 ha bardziej przypomina park, niż miejsce wiecznego spoczynku. W dzielnicy Zdroje znajduje się Jezioro Szmaragdowe, powstałe po zamknięciu w latach dwudziestych wyrobiska kredy.

  Wybrzeże morza bałtyckiego