Duszniki Zdrój

Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk sudeckich, położone nad Bystrzycą Kłodzką, między Górami Stołowymi na północy a Górami Bystrzyckimi na południu. Duszniki pod względem sprawowanych funkcji dzieli się na dwie części: położone na wzniesieniu miasto i leżące w dolinie Bystrzycy uzdrowisko.

Prócz funkcji handlowo-usługowych, Duszniki pełnią rolę ośrodka turystycznego gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich, a ostatnio jest to również centrum sportów zimowych. Na pobliskiej Jamrozowej Polanie znajduje się ośrodek przygotowań olimpijskich z nowoczesną strzelnicą biathlonową, trasami biegowymi, skocznią narciarską i torem saneczkowym. Trasy narciarskie znajdują się również na Koziej Hali, w Podgórzu oraz w odległym o 6 km Zieleńcu.

Historia miasta sięga XIII wieku. Odtąd było ono ośrodkiem działalności gospodarczej – wydobywano tu rudy żelaza, rozwijało się tkactwo i handel płótnem, powstał też w XVI wieku młyn papierniczy. Własności lecznicze tutejszych wód były znane od XVI wieku. W końcu XVIII wieku powstały w Dusznikach pierwsze pensjonaty. Kurowały się tu znakomite osobistości – król pruski Fryderyk Wilhekm III, Fryderyk Skarbek, Józef Elsner i Fryderyk Chopin, sławni feldmarszałkowie: von Blucher, von Gneisenau i von Moltke, w późniejszych latach także Zygmunt Krasiński, Edward Dembowski. Od 1946r. organizuje się tu międzynarodowe festiwale chopinowskie.

Z zabytków godnych obejrzenia w Dusznikach warto polecić rynek zabudowany w stylu renesansowym i barokowym i kościół Świętych Piotra i Pawła z barokowym, bogato zdobionym ołtarzem „Czternastu Wspomożycieli” i oryginalną amboną w kształcie wieloryba. Do nielicznych zabytków w skali europejskiej należy młyn papierniczy, czynny do tej pory i produkujący papier czerpany według starej technologii. W Parku Zdrojowym, znanym ze starodrzewia i gazonów kwiatowych, znajduje się miedzy innymi niewielki, klasycystyczny budynek Teatru im. Fryderyka Chopina, w którym w sierpniu 1826r. młody kompozytor dał dwa publiczne koncerty na cele dobroczynne.

Duszniki są oczywiście znane przede wszystkim z lecznictwa uzdrowiskowego. Jego podstawą są wody mineralne typu szczaw żelazistych i wodoro-węglano-magnezowo-sodowych. Leczy się tu choroby układu krążenia, alergie, choroby dróg oddechowych. Uzdrowisko dysponuje kilkoma nowoczesnymi sanatoriami.
Z Dusznik można urządzać wycieczki piesze.

Zobacz także  Twierdza Srebrna Góra. Fortyfikacja obronna na Dolnym Śląsku

Proponujemy spacer do schroniska „Pod Muflonem”, znajdującym się pod szczytem Ptasiej Góry [736m]. Jest to jedno z najładniejszych schronisk sudeckich, skąd rozciąga się też ładny widok na okolicę. W sezonie zimowym znajdują się tu dobre tereny narciarskie. Przy schronisku węzeł szlaków prowadzących w Góry Bystrzyckie. Inna, trzygodzinna wycieczka, prowadzi do rezerwatu „Torfowisko pod Zieleńcem” – jednego z najpiękniejszych zakątków Sudetów. Uroczysko to przypomina miejscami arktyczna tundrę, miejscami syberyjską tajgę z niewielkimi jeziorkami torfowiskowymi.

Duszniki dysponują bogatą ofertą noclegową o zróżnicowanym standardzie.