Polinka. Kolej gondolowa we Wrocławiu

Polinka to wyjątkowa kolej gondolowa przebiegająca nad Odrą, łącząca dwa kampusy Politechniki Wrocławskiej. Inwestycja, która pierwotnie miała służyć społeczności akademickiej, szybko stała się istotną atrakcją turystyczną Wrocławia.

Kolej gondolowa została oddana do użytku 1 października 2013 roku. Zrealizowana została przez konsorcjum Doppelmayr Seilbahnen GmbH i Doppelmayr Polska, a całkowity koszt inwestycji przekroczył 12 milionów złotych. Nazwa „Polinka” wyłoniona została w konkursie studenckim, który wygrał Grzegorz Pac, ówczesny student mechatroniki.

Linia gondolowa ma długość 373 metrów. Przejazd z jednego brzegu na drugi trwa zaledwie niecałe trzy minuty, a maksymalna prędkość z jaką poruszają się wagoniki kolejki wynosi 5 metrów na sekundę. Każda gondola może przewieźć 15 osób – 10 miejsc siedzących i 5 stojących. Przepustowość kolejki wynosi 366 osób na godzinę. Pierwsza stacja Polinki znajduje się na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 23, tuż przy budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej. Druga stacja zlokalizowana jest przy ulicy Na Grobli, w sąsiedztwie kompleksu Geocentrum.

Początkowo kolejka miała służyć społeczności akademickiej, w celu sprawniejszego poruszania się pomiędzy budynkami uczelni zlokalizowanymi po przeciwległych brzegach Odry. Przed jej wybudowaniem, aby dostać się z jednego budynku do drugiego należało najpierw dotrzeć do mostu Grunwaldzkiego – najbliżej położonej przeprawy przez Odrę.

Stacja Polinki przy Wybrzeżu Wyspiańskiego
Stacja Polinki przy Wybrzeżu Wyspiańskiego, fot. Sławomir Milejski, wa

Obecnie Polinka jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, a przejazd kolejką wymaga wykupienia biletu. Bilety można kupić w automatach na terenie Wrocławia, wybierając opcję „Bilet jednorazowy na Kolej Linową Polinka”. Warto pamiętać, że zwykłe bilety MPK oraz karty Urbancard nie są honorowane.

Ceny biletów

Bezpłatnie z kolejki mogą korzystać studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej, emeryci PWr, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, dzieci do szóstego roku życia oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Typ biletu Cena
Bilet jednorazowy 4,60 zł
Bilet ulgowy 2,30 zł
Zobacz także  Zespół pałacowo-parkowy Iłowa

Dodatkowe informacje:

Na Polinkę obowiązują specjalne bilety. Można je kupić we wszystkich biletomatach we Wrocławiu, wybierając opcję „Zakup innych biletów papierowych”, a następnie „Bilet jednorazowy na Kolej Linową Polinka”. Bilety wrocławskiego MPK nie są respektowane. Pierwszeństwo przejazdu mają osoby z dzieckiem, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami. Pasażerowie proszeni są o zdjęcie plecaków i zachowanie ciszy. Dozwolone jest przewożenie zwierząt – psów na smyczy w kagańcu (za dodatkową opłatą) oraz małych zwierząt w transporterach.

Bilety ulgowe przysługują:

  • uczniom,
  • studentom innych uczelni,
  • emerytom i rencistom,
  • osobom z niepełnosprawnościami,
  • na przewóz roweru i zwierząt.

Bezpłatna podróż przysługuje:

  • studentom, doktorantom i pracownikom Politechniki Wrocławskiej (posiadającym ważną legitymację studencką lub pracowniczą),
  • emerytom Politechniki Wrocławskiej,
  • uczniom Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego,
  • dzieciom do szóstego roku życia,
  • opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Ciekawostki

  • Polinka początkowo miała skrócić czas potrzebny do poruszania się po kampusie Politechniki Wrocławskie, ale szybko stałą się również atrakcją turystyczną Wrocławia. Krótka, bo trwająca niecałe trzy minuty podróż, oferuje wyjątkowe widoki na Odrę i panoramę miasta. Dla turystów i mieszkańców jest to niecodzienna okazja, aby zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy.
  • Polinka stanowi doskonały przykład nowoczesnego, przyjaznego środowisku transportu, który łączy walory użytkowe z walorami turystycznymi.
  • Podczas przejazdu kolejką obowiązuje określony savoir-vivre.