Park Solankowy w Inowrocławiu

Park Solankowy w Inowrocławiu, liczący 85 hektarów powierzchni, jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych parków zdrojowych w Polsce. Położony w zachodniej części miasta, graniczy z osiedlem Nowym, Zdrojowym od wschodu, a od południa z osiedlem Rąbin. Zachodnia granica parku jest jednocześnie granicą miasta.

Park Solankowy został założony w 1876 roku wraz z powstaniem uzdrowiska. Dzięki inicjatywie miejscowego działacza Lucjana Grabskiego oraz projektu ogrodnika Michała Budzińskiego, stworzono ogród francuski o układzie geometrycznym. Na powierzchni jednego hektara wokół pierwotnego zakładu kąpielowego powstał piękny ogród, który stał się podstawą dzisiejszego parku. W kierunku miasta urządzono aleję, która obecnie nosi nazwę ulicy Solankowej.

W początkach XX wieku wytyczono nowe ścieżki parkowe, łączące poszczególne obiekty uzdrowiskowe. Główne aleje przecinały teren parku na linii północ-południe i wschód-zachód, krzyżując się na placu z fontanną. W 1910 roku wybudowano cieplarnię, która obecnie funkcjonuje jako kawiarnia. W 1925 roku park został poszerzony w kierunku południowym o 42,5 hektara, tworząc „Nowe Solanki”.

Ogród zapachów w Parku Solankowym
Ogród zapachów fot. Pit1233, wa

Atrakcje Przyrodnicze i Architektoniczne

Park Solankowy to miejsce pełne atrakcji przyrodniczych i architektonicznych. Wśród starodrzewu znajdują się klony, jesiony, kasztanowce, lipy, jawory, dęby, platany, sosny i wierzby. Znajduje się tu wiele pomników przyrody, takich jak dęby szypułkowe, topole białe i czarne, platany klonolistne, lipy drobnolistne oraz robinie akacjowe. Pomnikiem przyrody nieożywionej jest głaz narzutowy „Edmund”.

Park zdobią również różnorodne kwiaty. W ogrodach zapachowych kwitną róże, piwonie, lilie oraz liczne zioła. Latem aleje są upiększane dywanami kwiatowymi. W 2008 roku urządzono Ogrody Papieskie, inspirowane Ogrodami Watykańskimi, z większym udziałem roślin iglastych.

Tężnie Solankowe

W 2001 roku w zachodniej części parku powstały tężnie solankowe, mierzące 9 metrów wysokości i mające 300 metrów długości. Tężnie są wykonane w kształcie dwóch połączonych ze sobą wieloboków. W ich sąsiedztwie unosi się aerozol, który wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia oraz alergii. Na koronie tężni znajduje się taras widokowy.

  Ogrody w Arkadii i Nieborowie
Tężnie solankowe w Inowrocławiu
Tężnie solankowe w Inowrocławiu, fot. Pit1233, wa

Rzeźby i Pomniki

Charakterystycznym elementem parku jest ogromny paw będący jednocześnie zegarem słonecznym. W parku znajdują się również pomnik założyciela uzdrowiska Zygmunta Wilkońskiego, ławeczka z rzeźbą gen. Władysława Sikorskiego, ławeczka „Krukówka”, oraz liczne rzeźby i tablice pamiątkowe. W pijalni wody mineralnej „Inowrocławianka” znajduje się ławeczka z rzeźbą „Teściowej”.

Infrastruktura Rekreacyjna

Park oferuje wiele możliwości rekreacyjnych. Są tu ścieżki dla pieszych, rolkarzy i rowerzystów, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, park linowy, strefa Street workout, kręgielnia, minigolf oraz stoliki do gry w szachy. W północnej części parku znajdują się korty tenisowe. Na skraju parku mieści się Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów, a w centrum parku znajduje się muszla koncertowa.

Kawiarnia nad stawem w Parku Solankowym
Kawiarnia nad stawem w Parku Solankowym, fot. Pit1233, wa

Dębowa Aleja Gwiazd

W pobliżu tężni zlokalizowana jest Dębowa Aleja Gwiazd. Od 2005 roku drzewka posadzili tu m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Bogusław Linda, Joanna Brodzik, Irena Szewińska, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Turnau, Irena Santor, Natalia Kukulska i Zbigniew Wodecki.

Ścieżka Dydaktyczna

Park oferuje również ścieżkę dydaktyczną, która ukazuje okazy przyrodnicze, obiekty architektoniczne oraz walory lecznicze parku. Ścieżka obejmuje spacer główną promenadą od wejścia przy pomniku pawia, przez most nad stawem do tężni, a następnie Dębową Aleją Gwiazd w kierunku Nowych Solanek.

Imprezy Kulturalne

W parku przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, takie jak Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych, Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Wiosna w Solankach”, Muzyczne Lato w Tężni, Inowrocławska Noc Solankowa, Inowrocławskie Lato Muzyczne oraz Inowrocławska Gala Operowo-Operetkowa.