Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce (59.223 ha). Przede wszystkim chroni rozległe torfowiska, na których żyje ogromna ilość unikalnych gatunków roślin i zwierząt.

Biebrza i jej dolina daje schronienie wielu gatunkom ptaków, które właśnie tutaj mają swoje miejsca gniazdowania, żerowania i odpoczynku. W 1995 roku dolina Biebrzy została wpisana na listę siedlisk konwencji RAMSAR. Konwencja ta, podpisna w 1971 roku w irańskim mieście Ramsar ma na celu ochronę zapewniającą przetrwanie obszarów wodno-błotnych naszego globu. Na dzień dzisiejszy jej lista obejmuje 777 obszrów wodno-błotnych na całym świecie.

W dolinie Biebrzy można spotkać gęsi, żurawie, czajki, łabędzie, bociany, orliki, bekasy, mewy, rybitwy, sowy błotne i wiele innych gatunków. Wyjątkowo bogata jest także flora parku. Bagna Biebrzańskie to miejsca, w których występuje wiele rzadkiej roślinności, często zagrożonej wyginięciem w Polsce. Do takich gatunków należy między innymi: skalnica torfowiskowa, potocznik wąskolistny, wełnianka delikatna. Występują tu też gatunki reliktowe, takie jak brzoza niska czy wierzba lapońska, które kiedyś były szeroko rozpowszechnione a obecnie są bliskie wyginięcia.

Schronienie znalazło tu też wiele gatunków ssaków, dla których dolina Biebrzy okazała się bardzo gościnna. Żyją tu myszy, norniki, nietoperze, wilki, łosie i charaktersytyczne dla parku bobry europejskie.

Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego znajduje się w Osowcu-Twierdzy, miejscowości oddalonej od Białegostoku o ok. 50 km. Jadąc z Białegostoku do Osowca warto na chwilę zatrzymać się przy skręcie prowadzącym z głównej trasy do Osowca. Po drugiej stronie drogi znajduje się wieża widokowa usytuowana na sztucznie usypanej grobli, otoczonej fosą wodną. Obok wieży znajduje się ogromny, wysadzony w czasie wojny bunkier. Będąc na wieży można podziwiać panoramę doliny Biebrzy porośniętej szuwarami. To przedsmak tego, co czeka nas w głębi parku.

  Bieszczadzki Park Narodowy

Bardzo pozytywnie zaskoczył nas punkt informacji turystycznej w siedzibie BPN. Przez pięć ciepłych miesięcy w roku jest czynny codziennie (również w niedziele). Tak być powinno, ale w dalszym ciągu w naszym regionie nie jest to normą.

Informacje praktyczne:

Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, (ok. 50 km od Białegostoku na trasie Białystok – Grajewo)
19-110 Goniądz
tel.fax 086 272-06-20, 272-08-18
http://www.biebrza.org.pl

Informacja turystyczna:
1 maja – 30 września czynna codziennie w godzinach 8.00 – 19.00
1 października – 30 kwietnia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00