Wielkopolska jest też coraz bardziej doceniana ze względu na swe walory rekreacyjne. W okolicach Poznania i na południe od miasta znajduje się Wielkopolski Park Narodowy i kilka parków krajobrazowych. W Pilskiem są urokliwe rozlewiska Noteci i jeziora wokół Trzcianki i Złotowa.. Lasy i ukryte w nich oczka wodne to kolejne przystanie, gdzie urlopy i weekendy spędza coraz więcej Polaków i gości z zagranicy.
Wielkopolska szczyci się swoją przeszłością: tu Mieszko I przyjął chrzest, tu koronowany został pierwszy król Bolesław Chrobry, tu narodziło się państwo polskie. Szlak piastowski jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Prócz niego Wielkopolska oferuje liczne zabytki mniej odległej przeszłości: zamki i pałace, ratusze i piękne kościoły, urokliwe starówki, muzea. Dla oddechu – także dwa poznańskie ogrody zoologiczne i palmiarnię, arboretum w Kórniku, skansen miniatur w Pobiedziskach, atrakcyjny kompleks basenów „Akwawit” w Lesznie, całoroczny stok narciarski i tor saneczkowy nad poznańskim jeziorem Malta. Region stwarza możliwości zarówno wzbogacenia wiedzy o polskiej przeszłości i kulturze, jak i czynnego wypoczynku czy błogiego odosobnienia w urokliwym krajobrazie.
Piastowskie pamiątki
Szlak piastowski to przede wszystkim Gniezno, a w nim katedra. W 999 r. złożono w niej zwłoki św. Wojciecha, w 1025 r. koronowany w niej został na pierwszego króla Polski Bolesław Chrobry. W świątyni zgromadzono wiele dzieł sztuki i dokumentów oraz świadectw historii. Są wśród nich słynne Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z najcenniejszych obiektów metaloplastyki romańskiej w Europie: widnieje na nich 18 scen z życia św. Wojciecha. Od 1662 r. ołtarz główny zdobi srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha. W zbiorach skarbca katedralnego znajdują się zabytki sztuki złotniczej, począwszy od X wieku. Wśród zabytków szlaku piastowskiego nie można pominąć Ostrowa Lednickiego i tamtejszego Parku Etnograficznego. Ostrów, czyli wyspa na jeziorze Lednica, był niegdyś jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych państwa Polan. Naukowcy nie wykluczają, że tu właśnie Bolesław Chrobry podjął cesarza niemieckiego Ottona III. Dziesięć lat temu odkryto na wyspie dwa baseny chrzcielne, co może być dowodem na to, że Mieszko I przyjął chrzest na wyspie. Dziś wyspa stanowi rezerwat archeologiczny, zaś na jej brzegu stworzono mały skansen, do którego przeniesiono zabytkowe budowle drewniane z Wielkopolski.
Szlak prowadzi dalej do Poznania, gdzie na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim Ostrów Tumski z katedrą. W niej zaś – m.in. grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz ich następców Mieszka II i Przemysława II. Katedrę, wielokrotnie przebudowywaną i odbudowywaną – ostatnio w stylu klasycystycznym – zdobią późnogotycki ołtarz główny, zachwycająca Złota Kaplica, renesansowa krata gdańska zamykająca Kaplicę Górków.
Poznań
Odwiedzający Poznań przychodzą zawsze na Stary Rynek, aby zobaczyć renesansowy, piękny Ratusz ze słynnymi koziołkami wybijającymi rogami południe, otaczającego pięknie odnowione kamieniczki, domki z podcieniami i mnóstwo kawiarni. W okolicach Starego Rynku znaleźć można co najmniej kilka godnych odwiedzenia muzeów: zbiory malarstwa i rzeźby w Muzeum Narodowym, oryginalną ekspozycję dokumentującą pradzieje Wielkopolski w Muzeum Archeologicznym, kolekcję instrumentów muzycznych z całego niemal świata, zbiory sztuki użytkowej czy pamiątki po Henryku Sienkiewiczu, a także poznańską farę, perłę polskiego baroku.
Między drzewami
Na turystycznych trasach znajdują się także dwa znaczące muzea nieopodal Poznania, w Kórniku i w Rogalinie. Zamek kórnicki słynie z bogatych zbiorów związanych z wojskiem, malarstwa (dzieła m.in. Grottgera, Norblina i Bacciarellego), mebli i kolekcji etnograficznej. W zamku mieści się też Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, gdzie przechowuje się np. część rękopisu „Beniowskiego” Słowackiego i III część „Dziadów” Mickiewicza. Obiekt otacza piękny teren spacerowy – arboretum, w którym dzieki gospodarzowi, Instytutowi Dendrologü PAN, podziwiać można oryginalne odmiany drzew i krzewów. Najpiękniej jest w maju, gdy kwitną magnolie. W Rogalinie warto zwiedzić wnętrza pałacu – siedziby rodu Raczyńskich, a przede wszystkim galerię z kolekcją wspaniałych płócien malarzy polskich i obcych przełomu XIX i XX wieku. Potem spacer po parku w stylu francuskim i angielskim aż do zabytkowych, olbrzymich dębów o legendarnych imionach Lech, Czech i Rus. Słynne, potężne dęby to część największego w Europie skupiska tych drzew. Niektórzy przytulają się do ich porowatej kory, by zaczerpnąć nieco siły i młodości tradycyjnie przypisywanej dębom. W dolinie zalewowej Warty niezwykły krajobraz tworzą wierzby wraz z licznymi oczkami wodnymi i zaroślami.