Wielkopolska to region powszechnie znany jako kolebka państwa polskiego – jest położony w dorzeczu rzeki Warty na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej. Nizinny, a zarazem wybitnie rolniczy charakter tej krainy sugeruje, że jedynymi atrakcjami dla potencjalnego turysty pozostaną zabytki przeszłości. Tymczasem region ten obfituje też w jeziora i lasy stwarzające dobre warunki zarówno dla turysty pieszego jak i wodnego.
Bardzo atrakcyjne turystyczne szlaki piesze zostały wytyczone na obszarach chronionych. W Wielkopolskim Parku Narodowym szlak czerwony z Osowej Góry do Puszczykówka [14,4km] między Poznaniem a Kórnikiem. W Parku Krajobrazowym „Promno” szlak zielony z Promna do Jeziora Brzostek [14,2km], skąd można wędrować najpopularniejszym w Polsce „Szlakiem Piastowskim”. Na północ od Poznania znajduje się Puszcza Zielonka ze szlakami czerwonym i żółtym z Kobylnicy przez Dziewiczą Górę do Czerwonaka. W okolicach Piły znajduje się szlak niebieski z Piły do Żabostowa prowadzą wśród wzgórz morenowych. Koło Leszna szlak niebieski [15,6 km] wiedzie w pobliżu pięknego Jeziora Dominickiego i najpopularniejszej miejscowości letniskowej Ziemi Leszczyńskiej – Boszkowa. Poza tym istnieją piesze szlaki turystyczne w Sierakowskim i w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Przez Wielkopolskę prowadzi Europejski Dalekobieżny Szlak Pieszy E-11 od Słubic przez Sieraków, Ostroróg i Szamotuły.
W Wielkopolsce są coraz lepsze warunki uprawiania turystyki rowerowej. Wokół dużych miast – Kalisza, Konina, Leszna, Piły oraz Poznania powstały tzw.”pierścienie rowerowe” – trasy po najpiękniejszych okolicach. Pierścień wokół Poznania liczy w sumie 173 km i można nią odbyć 14 jednodniowych wycieczek lub wycieczki kilkudniowe z wykorzystaniem bazy noclegowej w pobliżu trasy. Często biegną one w pobliżu parków krajobrazowych.
Coraz większą rolę odgrywa turystyka konna. W ośrodkach jeździeckich Wielkopolski można uprawiać wszystkie dyscypliny jeździectwa: skoki, cross, rajdy konne i polowania. Jednocześnie można skorzystać z innych form uprawiania sportów: pływania, żeglowania, gry w tenisa. Stadniny mieszczą się często w zabytkowych dworkach i pałacach.
Nie wszyscy wiedzą, że Wielkopolska ma również pojezierze – obszary na zachód i północ od Poznania obfitują w liczne jeziora położone wśród lasów. Większość z nich nadaje się do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, sportów motorowodnych czasem nurkowania. Pływając po tutejszych jeziorach i korzystajac z połączeń rzecznych można kajakami opłynąć całą Wiekopolskę, dotrzeć na Pojezierze Drawskie a nawet do Gdańska – szlakiem kajakowym z Jeziora Ślesińskiego koło Konina poprzez jeziora Mikorzyńskie i Gopło. Do najciekawszych szlaków wodnych należą rzeki Drawa, Rurzyca i Wełna.
W ramach turystyki aktywnej można tu uprawiać różne dziedziny sportu – nawet narciarstwo, saneczkarstwo czy wspinaczkę górską w Centrum Sportu i Rekreacji Dynamix w Poznaniu. W Sierosławiu natomiast powstało Centrum Tenisowe z 9 kortami z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Dzieci mogą się tu nauczyć gry w Polskiej Akademii Tenisowej.
Wędrując po Wielkopolsce napotkamy oczywiście napotkamy także liczne zabytki architektury drewnianej i murowanej: kościółki, zamki, pałace, dworki. W pobliżu jednego z nich, w Rogalinie, znajdują się słynne dęby, zaliczane do najstarszych w Polsce.