:: Strona główna :: :: Kontakt ::
:: TAM WARTO BYĆ
:: NIEZWYKŁE MIEJSCA
:: NA WEEKEND
:: NIECO DALEJ
:: WYDARZENIA
:: FOTOGRAFIA
:: ZDROWIE I URODA
:: NA ROWERZE
:: NA NARTY
:: WARTO WIEDZIEĆ


Kraków

Miasto średniowiecznych murów i pamiątek historycznych, które spotykamy na każdym kroku, niezliczonej ilości zabytków, muzeów,...


Roztocze

Ta najbardziej malownicza kraina Wyżyny Lubelskiej zachęca zwłaszcza do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw. Roztocze obfituje...
OFERTY WIĘCEJ OFERT


Wyspa BORNHOLM

Bornholm duńska wyspa na Morzu Bałtyckim. Postrzępione urwiska skalne i wspaniałye białe plaże....


Fiordy i Oslo

Wycieczka 4 dniowa.

Oslo i wspaniałe Fiordy....
HOTELE WIĘCEJ HOTELI


EXPLORIS Ośrodki Szkoleniowo - Wypoczynkowe

Exploris to jedna z największych sieci oferujących bazę szkoleniowo-wypoczynkową w Polsce. ...


Hotel Dorrian ***

Hotel Dorrian *** jest położony zaledwie 500 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich. ...
Tapety
ZOBACZ !!!

Galeria Fotografii
NAJNOWSZE KOMENTARZE
U nas nie może być protestów
ROZTOCZE tylko rowerem
W Tunezji już ponad 25 stp [1]
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Województwo pomorskie sąsiaduje z województwem warmińsko-mazurskim od wschodu, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim od południa i zachodniopomorskim od zachodu. Północna granicą jest natomiast wybrzeże Bałtyku. Cecha charakterystyczną ukształtowania powierzchni jest duża różnorodność jednostek fizjograficznych. Różnią się one miedzy sobą rzeźbą terenu, roślinnoscia i klimatem. Do najbardziej urozmaiconych i malowniczych krain należy SZWAJCARIA KASZUBSKA i Pojezierze Starogardzkie. Teren województwa obfituje w kontrasty. Z jednej strony Wieżyca – najwyższe wzniesienie regionu, z drugiej zaś rozległe obszary depresyjne – Żuławy Wiślane. W pasie wybrzeża dominuje krajobraz wydmowy i leśny. Osobliwością są tu brzegi klifowe, występujące w okolicach Jastrzębiej Góry i Kępy Redłowskiej. Ruchome wydmy możemy napotkać w rejonie Łeby, Rowów i Białogóry.

Do dużych obszarów leśnych zaliczyć można przede wszystkim BORY TUCHOLSKIE i lasy pojezierzy. Na ich terenie istnieją dwa parki narodowe: Słowiński i Borów Tucholskich. W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się wiele jezior utworzonych z dawnych zatok morskich – Gardno, Łebsko i in. Cechą charakterystyczną parku są liczne ruchome wydmy ze specyficzna roślinnością. W parku są punkty widokowe, z których można podziwiać wspaniałe krajobrazy.
Dużą różnorodnością odznacza się roślinność Pomorza. Obok reliktów pradawnej przesłości [brzoza karłowata k. Torunia], występują lasy bukowe, świerkowe i najliczniejsze sosnowe. Koło Kartuz występuje modrzew polski, dochodząc tu do wielkich rozmiarów. Typowe dla Pomorza są torfowiska – na Pojezierzu Kaszubskim i w pasie nadmorskim. Ogólnie na Pomorzu można wyodrębnić dwa regiony roślinne: nadmorski – wybrzeża i mierzeje oraz lasów bukowych i mieszanych.
Na Pomorzu znajdują się wielkie skupiska zabytków – jest to m. in. spuścizna po Zakonie Krzyżackim, miasta portowe, wspaniałe pamiątki stylu gotyckiego – szczególne miejsce zajmują tu rzadko spotykane w innych rejonach kraju kościoły typu halowego. Największą uwagę przyciąga oczywiście GDAŃSK ze słynną Drogą Królewską, ratuszem, kościołem Mariackim i Dworem Artusa. Znajduje się tu również Muzeum Narodowe ze słynnym „Sądem Ostatecznym” Memlinga, Centralne Muzeum Morskie, Westerplatte i katedra w Oliwie.
Najcenniejsze obiekty architektoniczne Pomorza – poza Gdańskiem - to: zamek krzyżacki w Malborku – jeden z największych zamków średniowiecznej Europy, halowa katedra i Muzeum Diecezjalne z „biblią Gutenberga” w Pelplinie, zamek w Bytowie, Kartuzy. Z muzeów warte polecenia jest muzeum w Słupsku z kolekcją dzieł Witkacego i Muzeum Wisły w Tczewie.
Pomorze to oczywiście słynne w kraju kąpieliska: Ustka, Rowy, Łeba, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia i Krynica Morska. Do listy tej dorzucić należy oczywiście Sopot z najdłuższym w Europie drewnianym molo i Operą Leśną. Duże walory krajoznawcze mają też fokarium na Helu oraz – w głębi regionu – arboretum w Wirtach i ogród botaniczny w Gołubiu.
Z Gdańskiem jako miastem portowym od lat dwudziestych skutecznie rywalizuje GDYNIA, gdzie można zwiedzić – obok portu – Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.
Wszystko to składa się na bogatą i różnorodną ofertę turystyczną interesującego regionu, jakim jest niewątpliwie województwo pomorskie.
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Gdańsk Gdańsk - Stare Miasto Gdańsk -Bazylika NMP

Zobacz także:
BORY TUCHOLSKIE
GDAŃSK
GDYNIA
POBRZEŻE BAŁTYKU
SZWAJCARIA KASZUBSKA

[GALERIA]Powrót Powrót Drukuj Drukuj Prześlij znajomemu Prześlij znajomemu Dodaj komentarz Dodaj komentarz
Ilość wyświetleń: 6482
WOJEWÓDZTWA

DOLNOŚLĄSKIE, KUJAWSKO-POMORSKIE, LUBELSKIE, LUBUSKIE, ŁÓDZKIE, MAŁOPOLSKIE, MAZOWIE,CKIE, OPOLSKIE, PODKARPACKIE, PODLASKIE, POMORSKIE, ŚLĄSKIE, ŚWIĘTOKRZYSKIE, WARMIŃSKO-MAZURSKIE, WIELKOPOLSKIE, ZACHODNIOPOMORSKIE
W POLSCE DODAJ STRONĘ
NA ŚWIECIE DODAJ STRONĘ
Ciekawe miejsca( nad morzem, nad jeziorami, na nizinach, w górach ), na weekend, agroturystyka, hotele, pensjonaty, ośrodki, schroniska, biura podróży
Ciekawe miejsca, warto wiedzieć, podróże, na weekend, wyprawy, noclegi, biura podróży