Świątynia Arul Mihu Navasakthi Vinayagar

Świątynia Arul Mihu Navasakthi Vinayagar, malowniczo położona na tle bujnych zielonych wzgórz, jest jedyną świątynią hinduską na Seszelach i stanowi stosunkowo nowy element krajobrazu miasta Victoria, gdyż została zbudowana dopiero w 1992 roku.

Została nazwana na cześć Pana Vinayagara, często znanego jako Ganesh lub Ganesha, bóstwa usuwającego przeszkody i patronującego nowym początkom. Ganesh jest jednym z najpopularniejszych bóstw w religii hinduskiej. Świątynia, położona blisko centrum Victorii, wyróżnia się kolorową i ozdobną wieżą, zwaną gopuram.

Vinayagar Temple stanowi małą replikę hinduskich świątyń znajdujących się na południu Indii. Miejsce kultu posiada wewnętrzną świątynię zwaną garbha griha (właściwe sanktuarium), gdzie w małym, prostym pomieszczeniu znajduje się posąg boga Vinayagara. Przed wewnętrzną świątynią znajduje się mała przedkomora, gdzie zbierają się wierni.

Charakterystycznym elementem świątyni jest jej wieża, wznosząca się nad garbha griha, osiągająca wysokość około trzydziestu metrów. Pawilon znajduje się wewnątrz mandapamu, czyli otwartej przestrzeni wykorzystywanej podczas ceremonii. Świątynia charakteryzuje się kolorowymi figurami hinduskich bóstw umieszczonymi na wieżowej konstrukcji. Jest to ważne miejsce dla lokalnej społeczności i centrum pielgrzymkowe dla hinduistów na Seszelach.

Świątynia z lotu ptaka
Świątynia z lotu ptaka, fot. jdspixelworld, pixabay

Najpopularniejszym czasem odwiedzin świątyni są festiwale hinduskie, kiedy to miejsce tętni kolorami i spektakularnymi wydarzeniami. Świątynia znajduje się przy Quincy St w Victorii na Mahé na Seszelach.

  Park Narodowy Ras Muhammad