Ogród Keukenhof – kwiatowa parada w Lisse

Ogrody Keukenhof to jedna z głównych atrakcji wiosennych w Holandii w którym co roku rozkwita 7 milionów kwiatów. Ogród położony w miejscowości Lisse, między Amsterdamem i Hagą  i zajmuje obszar 32 hektarów. Co roku na wiosnę w Keukenhof odbywa się festiwal kwiatów na którym można podziwiać najpiękniejsze kwiaty Holenderskich producentów.

Jeśli witać wiosnę to z przytupem! Festiwal kwiatów to coroczne święto kwiatowe odbywające się w ogrodzie Keukenhof w Holandii. W czasie festiwalu można oglądać ponad 7 milionów cebulowych kwiatów, w tym tulipanów, hiacyntów, krokusów i narcyzów, które tworzą malownicze krajobrazy. Ogród Keukenhof jest jednym z największych ogrodów kwiatowych na świecie, a wszystkie rosnące tu kwiaty cebulkowe sadzone są ręcznie. W ciągu 64 lat istnienia, ogród odwiedziło już 50 milionów turystów z różnych stron świata.

Kolorowe rabaty kwiatowe
Kolorowe rabaty kwiatowe, fot. MabelAmber, px

Obszar na którym znajduje się ogród należał niegdyś do posiadłości księżnej Jakoby z Bawarii (1401–1436) – holenderskiej arystokratki, która spędzała tu znaczną część swego czasu. W miejscu obecnego ogrodu polowała oraz zbierała zioła które następnie używano w kuchni zamkowej. Stąd również pochodzi nazwa Keukenhof – „ogród kuchenny”. W okolicach roku 1830 ogród został przeprojektowany przez architekta krajobrazu Zochera, który nspirując się angielskim stylem krajobrazowym, stworzył podstawy dla dzisiejszego kształtu ogrodu.

Festiwal i wystawy kwiatowe w Keukenhof

W 1949 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy grupa producentów i eksporterów cebulek postanowiła wykorzystać teren ogrodu do zorganizowania wystawy kwiatowej na świeżym powietrzu, prezentującej najpiękniejsze odmiany. Od tamtego czasu taka wystawa odbywa się w Keukenhof każdego roku. W ramach wystawy odbywa się także „Parada Kwiatowa”, podczas której można podziwiać paradę platform które przewożą „rzeźby” wykonane z kwiatów.

Aranżacje kwiatowe w Keukenhof
Aranżacje kwiatowe w Keukenhof, fot. InesGil, px

Duża atrakcją ogrodu są co tydzień zmieniające się wystawy kwiatów  organizowane w trzech pawilonach na terenie ogrodu: Oranje Nassau, Willem Alexander oraz Beatrix. Warto zobaczyć tam również stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii, gdzie prezentowanych jest ponad 300 różnych gatunków lilii. W ciągu ponad 20 lat uczyniło to wystawę Lilli największą, coroczną wystawą tych kwiatów na świecie. Innymi, cieszącymi się ogromną popularnością wystawami są wystawa orchidei z tysiącami kwitnących storczyków.

  Ogrody w Arkadii i Nieborowie

Inspirujące ogrody

W Keukenhof od kilku lat promowana jest koncepcja „ogrodów inspirujących”. Pierwsze tego rodzaju ogródki i rabaty zostały stworzone z myślą o czytelnikach czasopism poświęconych kwiatom i ogrodom. Inspirujące ogrody cieszą się dużą popularnością ze względu na ich wartość jako źródło pomysłów zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Mają one zwykle rozmiar przeciętnego podwórka i są zaprojektowane w różnych stylach, prezentując różnorodne tematy, które mają inspirować odwiedzających do wykorzystania ich w swoich własnych ogrodach.

Inspirujące ogrody w Keukenhof
Inspirujące ogrody w Keukenhof, fot. MabelAmber, px

Pola wokół Keukenhof od lat stanowią atrakcyjny cel turystyczny. Kwitnące pola można zwiedzać na rowerze, korzystając ze specjalnie do tego celu przygotowanych tras. Stosunkowo nową atrakcją jest możliwość zwiedzania pól kwiatowych z pokładu cichej, elektrycznie napędzanej łodzi. Łodzie wycieczkowe wyposażone w silniki elektryczne silniki są przyjazne dla środowiska, ale także niezwykle ciche, co pozwala na zachowanie ciszy w otoczeniu pięknych krajobrazów. Rejsy odbywają się siecią kanałów, które przecinają malownicze pola kwiatowe. Wycieczka łodzią to niezapomniane doświadczenie, które trwa około godziny i pozwala na kontemplację uroku tych terenów.

Informacje praktyczne

Najwygodniejszym środkiem transportu publicznego do ogrodu jest autobus numer 858 z lotniska Schiphol (z Schiphol Plaza). Jeśli podróżujemy z Amsterdamu, zalecamy najpierw dojechać do lotniska pociągiem lub autobusem. W hali przylotów dostępne są bilety łączone obejmujące transport autobusowy oraz wstęp do ogrodu. W samym ogrodzie dostępne są liczne punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami oraz punkty sprzedaży cebulek kwiatów.